Při navrhování automatizačních systémů se rozlišuje mezi centrální a decentrální automatizací. V praxi se používá většinou kombinace obojího.

V případě decentrální automatizace vznikají samostatné jednotky. Ty jsou přizpůsobené přesně podle jejich úlohy a přinášejí výhodu ultra rychlého řízení procesu, flexibilitu a mohou odlehčit centrální výpočetní jednotce. Díky tomu, že odpadá kabelové propojení na dlouhou vzdálenost, lze ušetřit náklady. 

Ať už se rozhodnete pro centrální, nebo pro decentrální automatizaci, na naší nákupní platformě najdete řešení.

  

Zdroje napětí pro automatizaci

Ochrana proti přepětí

Příčinou tranzientních přepětí v nízkonapěťové síti mohou být vedle zásahu bleskem také vadné elektrické provozní prostředky v instalaci, vypnutí induktivních spotřebičů a také zapnutí velkých kapacitních spotřebičů. 

Problém kromě toho vyostřuje také vzrůstající automatizace, protože se ve složitých elektroinstalacích ve zvýšené míře používají potenciální zdroje rušení jako regulovatelné pohony a motory a vysoce citlivé řídicí jednotky. Pokud nejsou při volbě napájení dostatečně zohledněna očekávatelná přepětí nebo je ignorována potřeba dodatečné ochrany proti přepětí, může dojít k výpadku komponentů.

Velmi vysoký podíl výpadků v provozu mají na svědomí přepětí. Jak robustní a bezpečné je napájení vůči krátkodobému přepětí ve skutečnosti, o tom vypovídají standardizované postupy zvané surge test. Navíc je samozřejmě nutné zamezit probíjení přepětí na sekundární stranu. 

 

Napájecí zdroje MEAN WELL jsou často certifikované podle normy pro bezpečnost IEC/EN 62368-1 a dimenzované pro kategorii přepětí II (OVC II). Protože potřeba produktů OVC III stoupá, certifikovala firma MEAN WELL širokou paletu napájecích zdrojů OVC III, jako jsou vestavné síťové zdroje LRS nebo síťové zdroje na DIN lištu řady HDR podle normy IEC/EN 61558-1.

  

Unmanaged Switches pro základní a standardní aplikace

Phoenix Contact Unmanaged Switches řady 1000 a 1100 mají štíhlý konstrukční tvar a optimálně se hodí pro základní aplikace. 

Díky 5, 8 nebo 16 přípojkám a také rozhraním se skleněným vláknem jsou tato zařízení oblíbená v aplikacích s menším i větším počtem síťových účastníků. Vybrané modely nabízejí porty SFP a s nimi vysokou flexibilitu, v závislosti na vašich požadavcích na aplikaci, spojení a vzdálenost.

Vylepšení priorizace datového provozu v sítích PROFINET a EtherNet/IP™ je dosaženo díky funkci Quality of Service a multicast filtru jako PTCP. Ty přispívají ke stabilizaci vaší sítě a ke zvýšení dostupnosti vašeho zařízení. Díky podpoře gigabitových a jumbo rámců u vybraných variant jsou podporovány také aplikace s vysokou šířkou pásma.

Dálkové monitorování

Využijte mobilní bezdrátovou síť k monitorování vašich strojů a zařízení. Rodina bezdrátových produktů TC Mobile I/O od firmy Phoenix Contact vás bude formou SMS, e-mailu a GPRS automaticky informovat o stavu vaší aplikace. Tak lze minimalizovat doby výpadků a optimalizovat procesy.

 

Vaše výhody

  • Monitorování digitálních a analogových senzorů na dálku

  • Minimalizace dob výpadku strojů a zařízení díky automatickému upozorňování formou SMS a e-mailu

  • Spínání relé na dálku přes SMS

  • Nepřetržitý přenos dat GPRS prostřednictvím protokolu ODP

  • Jednoduchá konfigurace přímo na notebooku přes USB rozhraní a internetový prohlížeč

Všechny přístroje se vyznačují obzvláště jednoduchým používáním a lze je všestranně použít díky velkému rozpětí napětí a různým vstupům.

TC Mobile I/O obdržíte jak jako DC zařízení s rozsahem napětí 10 V až 60 V, tak i jako AC zařízení s 93 V až 250 V. Zvláštností DC zařízení je, že mají vedle digitálních vstupů navíc také dva analogové, které mohou měřit jak napětí, tak proud.

  

Decentralizovaná periferie

© Siemens AG 2018. Alle Rechte vorbehalten.

Nejvyšší flexibilita a nejsilnější výkonnost

Inovativní decentrální periferie SIMATIC ET 200SP přesvědčí svým obzvláště kompaktním designem, obdivuhodnou výkonností a extrémně širokým spektrem použití. Díky přesvědčivé koncepci systému se nabídka systémových komponentů ET 200SP v uplynulých letech nadále rozšiřovala a specializovala zároveň.

Spektrum sahá od různých centrálních konstrukčních skupin ve standardním provedení a v provedení Safety přes standardní a bezporuchové IO moduly a moduly rozhraní až po komunikační konstrukční skupiny pro různé sběrnicové systémy, startéry motorů nebo technologické konstrukční skupiny pro nejrůznější aplikace jako vážení a dávkování, energetický management, počítání a měření nebo Motion Control. V popředí stojí vždy kompaktní konstrukční tvar a jednoduchá manipulace při projektování, integraci do zařízení, montáži a servisu.

Bezpečné rychlé kabelové propojení pro průmyslové sítě

Ve výrobních zařízeních dochází k rozdělování dat pro automatizaci zařízení a výrobní aplikace nebo k jejich svádění. Pro přenos dat jsou stavěny průmyslové sítě na bázi Ethernetu. Výkonnost těchto sítí je vždy jen tak dobrá, nakolik to dovolí technika kabelového propojení. 

Na montáž kabelového propojení v průmyslovém prostředí jsou kladeny obzvláště vysoké nároky. Konfekcionování se provádí často přímo na místě, pročež je vyžadován jednoduchý, bezchybový a robustní systém. Společnost Siemens nabízí systém, který všechny tyto požadavky splňuje: FastConnect představuje promyšlený systém pro rychlou montáž, který byl vyvinut pro rychlou a bezchybnou instalaci přímo na místě.

Skládá se z kabelů, konektorů a nářadí a lze ho použít jak pro průmyslový Ethernet, PROFINET, EtherNet/IP a také pro PROFIBUS. Díky optimálně navzájem sladěným komponentům nabízejí kabely a konektory FastConnect vždy to správné řešení pro průmyslová zařízení a automatizaci budov.

© Siemens AG 2020. Alle Rechte vorbehalten.

Držte palce – další zajímavá témata ze světa automatizační techniky a pneumatiky