Spotřebu energie měřte s chytrou zásuvkou Voltcraft SEM6000FR

Autor: Jan Robenek, 27. říjen 2022

Při současných cenách za elektřinu se může s trochou nadsázky hezky prodražit i obyčejné světlo, které zapomenete večer zhasnout. Lidé proto šetří, kde se dá. Nabíječky vytahují ze zásuvek, perou v noci a někteří znovu objevili kouzlo hřejivého plamene svíčky. 

Týdenní plán, ale i ochrana

Mimořádná doba, která energetické štítky povýšila na úroveň povinné četby, vyžaduje moudrá rozhodnutí. Jenže bystrý úsudek nemusí vždy stačit, protože údaje odpovídající skutečnému stavu věcí získáte až díky měřicí technice, která by navíc měla být i chytrá. Zajímat nás bude především celková spotřeba energie, za jednu hodinu nebo klidně celý rok. Řada uživatelů pak rovněž ocení informace o aktuálním napětí, proudu, výkonu a síťovém kmitočtu, včetně účiníku, zdánlivého výkonu či přepočítaných emisí oxidu uhličitého.

To vše nyní obratem vyčtete ze široce využitelné mobilní aplikace „Smart Life - Smart Living“ spárované kupříkladu s měřičem spotřeby elektrické energie Voltcraft SEM6000FR. Tím ale přehled možností chytré zásuvky od německého výrobce, komunikující přes bezdrátovou síť Wi-Fi, zdaleka nekončí. Potřebujete nastavit jednoduché odpočítávání do zapnutí či vypnutí systému nebo rovnou celý týdenní rozvrh? Žádný problém. Stejně jako flexibilní simulace přítomnosti osob v předem nastavené době, výkonová pojistka s volitelnou prahovou úrovní, export zaznamenaných údajů k následnému zpracování či záloze, názorné sloupcové grafy s různými měřítky a další doplňkové funkce.

Moře tvořené kapkami

Spousta zařízení je v našich domácnostech trvale připojena k síti, kde také nepřetržitě odebírají drahou elektrickou energii, přestože se jinak tváří jako vypnuté. Ve skutečnosti však nejsou a nikdy ani nebudou. Jejich okamžitá spotřeba je v porovnání se sporákem či rychlovarnou konvicí sice mizivá, ale časem vždy vyjde najevo. Nejinak je tomu i v případě zásuvky Voltcraft SEM6000FR, která však výměnou za necelé dva watty svého příkonu pomůže rozklíčovat „návyky“ nejrůznějších spotřebičů, které buď v každodenním shonu nevidíme, nebo si je snad nechceme ani připustit.

Výrobce u drobného a přece robustního měřiče spotřeby vsadil na neokázalé provedení v lesklé bílé barvě, které se tak hodí prakticky do každého interiéru. Venku nebo např. ve vlhké koupelně jej ale raději nepoužívejte. Nejrůznější provozní stavy nám chytrá měřicí zásuvka vybavená automatickými záslepkami signalizuje pomocí tradičního prstence, jeho barev a příp. též odlišné rychlosti blikání. Zapuštěné tlačítko na horní straně pak za slyšitelného cvaknutí kontaktů relé vše fyzicky zapíná a také vypíná. Počítejte však s tím, že některé síťové vidlice zde zapojíte až s vynaložením větší síly. Určité komplikace to pak může znamenat zejména při jejich vytahování.

Stále pod kontrolou

Měřič spotřeby je v podobě multifunkční zásuvky Voltcraft SEM6000FR určen všem, kdo věci okolo sebe kontrolují a také řídí přes mobilní zařízení (nebo s tím v rámci stále chytřejších a ještě propojenějších domácností hodlají alespoň začít). Nainstalujete si aplikaci „Smart Life - Smart Living“ a v dosahu bezdrátové sítě Wi-Fi, která však funguje pouze v pásmu 2,4 GHz, zapnete chytrou krabičku a provedete spárování. Automatické skenování počítající s režimy AP či SmartLink v našem případě opakovaně selhávalo, takže jsme nový produkt museli v několika jednoduchých krocích přidat ručně. Díky srozumitelnému průvodci se to naštěstí povedlo hned napoprvé. Dobrou zprávou také je, že celý systém bude v základu fungovat i bez vytvořeného účtu, který vám v případě potřeby jinak zpřístupňuje další možnosti. Drobné výtky směrem k samotné aplikaci třetí strany by pak mohla vyřešit její aktualizace.

Celkovou spotřebu energie systém vyjadřuje v kilowatthodinách a s přesností na tři desetinná místa. Se zaručovanou tolerancí ±1 % každopádně počítejte až u výkonů přesahujících 10 wattů, v opačném případě již chyba měření rychle poroste. Předvídat v dnešní době jakýkoli další vývoj cen energií není vůbec snadné a mnozí proto zjišťují, jak nevyzpytatelné může roční vyúčtování za elektřinu vůbec být. Chytrá zásuvka Voltcraft SEM6000FR zázraky neumí, to bude do určité míry záviset až na vás. Pomůže však s odhalením „skrytých viníků“, a to přímo tam, kde reálná spotřeba skutečně vzniká. Stačí jen průběžně pracovat s jasnými a zcela průkaznými údaji. Ať již drahou elektřinu jednoduše odebíráte, nebo si ji dokonce budete sami vyrábět.

Mobilní aplikaci si můžete stáhnout zde:

AUTOR

Jan Robenek

Honzovi snad elektronika učarovala již v kolíbce. Jen tenkrát netušil, že po vystudování oboru nezůstane pouze u profesionálního vývoje, ale bude nadšeně sledovat i dění okolo sebe a lidskou řečí o všem informovat. Na internetu nebo v tištěných médiích je jako autor podepsán pod stovkami odborných článků. Miluje ostrá jídla a tvrdí, že stejně tak by měly vypadat i hrany signálu. Mezi součástkami by korunoval A/D převodník a pro svou zálibu v měřicí technice spojil své síly též s Conradem. „Víc očí víc vidí“, dodává s jiskrou v jednom z nich.

Další články