Spínací zásuvka a měřič energie Voltcraft SEM6000 FR

Autor: Conrad.cz, 18. leden 2019

Při neustále stoupajících cenách energií je šetření na místě. Jak efektivně snížit náklady na elektřinu a jak udržet výdaje v domácnosti pod kontrolou?

Spotřeba energie v domácnosti

Na celkové spotřebě elektrické energie se domácnosti podílejí výrazně, odhady hovoří o cca 25 %. Jakkoli to není zanedbatelné číslo, v globálu se však v tomto směru „lepšíme“. Máme totiž možnost si kupovat stále lepší, energeticky úspornější spotřebiče. V průměru tak například na osvětlení a elektrospotřebiče ročně na osobu připadá aktuálně přibližně 1100 kWh. Na celkovou spotřebu u vás doma samozřejmě má vliv i to, kolik členů domácnosti se u vás nachází, jak velký byt sdílíte i kupříkladu to, jestli na elektřině také vaříte.

Jak fungují zásuvkové měřiče

Chceme-li mít o tom, kolik spotřebujeme elektřiny v naší domácnosti, lepší přehled, než jaký nám mohou dát odhady s tužkou v ruce, měli bychom zvážit pořízení měřiče. Můžeme s ním zjistit okamžitou i průměrnou spotřebu energie daného zařízení, takže v domácnosti snadno identifikujeme největšího „žrouta“.

Měřiče mají tvar zásuvkového adaptéru, fungují tedy po připojení do klasické zásuvky na 230 V. Do tohoto měřiče můžeme následně zapojit sledovaný spotřebič. Nastavíme si požadované parametry jako cena elektřiny a sledujeme naměřené hodnoty.

Získané výsledky jsou spolehlivé, alespoň pokud se vyhneme těm úplně nejlevnějším měřičům ze supermarketů, u nichž lze hodnoty považovat za velmi orientační. Jinak se jedná o spolehlivý způsob sledování provozních nákladů, byť musíme realisticky počítat s tím, že se samozřejmě tyto přístroje nikdy nemohou vyrovnat elektroměrům.

Zásuvkový měřič spotřeby elektrické energie a spínací zásuvka 2v1 Voltcraft SEM6000 FR

Přístroj se vyznačuje vysokou přesností. Dokáže stanovit příkon a účiník s přesností až na 3 desetinná místa. Získaná data lze dále vyhodnocovat, snadno si je převedete do grafu, a to v rámci dne, týdne, měsíce nebo roku. Spotřebu tak můžete efektivně vyhodnocovat i v dlouhodobém měřítku.

Aktuální stav spotřebiče poznáte jednoduše – na základě barvy vestavěného LED kroužku. Pokud je kroužek zelený, je vše v pořádku. Pokud naopak zčervená, značí to stav vyžadující vaši pozornost – spotřeba je příliš vysoká.

Měřič můžete snadno ovládat za pomoci svého mobilního telefonu, přičemž nezáleží na tom, zda se jedná o mobil s Androidem anebo s operačním systémem iOS. Spojení se smartphonem současně umožňuje i další funkce. Čas zapnutí a vypnutí spotřebiče díky spínači i efektivně zautomatizujete. Celkem lze s tímto přístrojem předprogramovat až 12 různých časů, v nichž se bude zařízení spouštět. Čas je možné nastavit coby opakovaný, případně jej spouštět pouze jednorázově. Zařízení je nutné spárovat, ale v aktuální chvíli nemusí být skrze Bluetooth připojeno.

U osvětlení a televize lze využít zapínání cílené, ale také v náhodném režimu. To má jednu velmi důležitou funkci. Vytváříte tak iluzi, že v domě či bytě se někdo pohybuje, což odrazuje potenciální zloděje.

Elegantní bílý design a pouzdro o rozměrech 55 x 55 mm nepůsobí nikterak rušivě. V interiéru si tak téměř nikdo nevšimne dalšího přístroje navíc.

Kladné stránky:

  •  vysoká přesnost
  •  dvě funkce v jednom zařízení
  •  prodloužená záruka

Záporné stránky:

  • po přerušení dodávky elektrické energie přístroj přestane měřit
  • v zásuvkách s jiným konektorem (mimo EU) nelze využít

Jak zařízení vypadá – moje dojmy

V balení naleznete zásuvku a návod. Zásuvka je přes veškerou svou funkčnost poměrně malá – na šířku má zhruba 3 cm a zbytek rozměru tvoří už samotná vidlice, co se zavede do sítě. Celkově zařízení působí velice kompaktně a profesionálně. Na horní části zásuvky je nenápadné tlačítko pro zapnutí, provedené v šedé barvě. Podle toho, jaká probíhá v zásuvce činnost, se mění barva jeho podsvícení – od zelené, která indikuje zapojení, přes červenou a modrou, které hlásí, že se zásuvka propojuje s telefonem. Při vypínání a zapínání proudu do zásuvky je vždy slyšet nepatrné cvaknutí (zřejmě relé spínač).

Aplikace

Co se týká aplikace, určené k ovládání zásuvky, se i přes nepříliš pozitivní recenze této aplikace v Play Store u mě se vše napojilo na první pokus a ovládání fungovalo naprosto bez problémů. Zcela spolehlivě se zásuvka na dálku zapnula, stejně dobře fungoval i časovač vypnutí a zapnutí, přehledy o využité energii se zdály být také v pořádku. Ohledně funkcionality tedy vše fungovalo naprosto spolehlivě a bez jediného problému.

Jedinou výhradu mám k jazykové stránce aplikace – v nastavení jsou uvedeny 3 jazyky: angličtina, francouzština a němčina – a nepodařilo se mi přepnout ho z němčiny do angličtiny. Já osobně s němčinou problém nemám, a je možné, že se jednalo o chybu způsobenou na straně telefonu, kde byla aplikace testována, ale někomu by to asi mohlo používání trochu znesnadnit. 

Celkově je ale aplikace dosti přehledná a obsahuje grafické symboly, které člověka poměrně jednoduše navedou k tomu, co právě potřebuje se zásuvkou provést, tak si myslím, že se jedná o záležitost, která by neměla při používání zařízení nějak zásadně vadit.

Závěrem aneb Komu lze koupi přístroje doporučit

V podstatě se hodí pro každého, kdo uvažuje ekonomicky a chce mít dokonalý přehled o svých výdajích. Jednoznačně se vám tak v krátké době vrátí i vložená investice do samotného zařízení. Pakliže vás toto zařízení zaujalo a uvažujete o jeho koupi, objednat ho můžete snadno přímo přes internet na tomto odkazu.