Není spoušť jako spoušť. Fotografické poklady zachraňujte včas

Autor: Jan Robenek, 21. září 2021

Pro některé lidi mohou mít jejich drahocenné vzpomínky, zachycené kdysi dávno na fotocitlivý materiál, takovou cenu, že ji nevyváží ani hromada zlata. Když se jich ale zeptáte, proč své paměti vystavují stále na milost a nemilost zubu času, rozpačitě jen krčí rameny.

Nestárnou jenom lidé 

Také na vaše staré filmy či diapozitivy sedá prach? A co teprve zhoubné chemické reakce nebo nejrůznější fyzikální vlivy! Jasně, vhodným skladováním a také pečlivou manipulací, zvláště během tradičních večerních projekcí s neopakovatelnou atmosférou, dokážeme spoustě rizik do určité míry předcházet. Některé věci však ovlivnit neumíme.

Na nenechavé dětské ruce platí zámek, zloděje může zase vyplašit alarm, ale co třeba živelná pohroma? Ta již dokáže za sebou zanechat obrovskou „spoušť“. A neopakovatelné záběry novým stiskem spouště zkrátka nevytvoříte. Možná by se ale dalo všechno zachránit ještě v předstihu, tedy dříve, než budete chtít kliknout na pomyslné tlačítko „krok zpět“, které však v běžném životě nikde nenajdete.

Skenery diapozitivů a také negativů s logem společnosti reflecta® s tlačítky naštěstí počítají. Stačí pár stisků a paměťová karta se najednou začíná plnit obsahem, který nyní můžete bezpečně uložit i pro příští generace. Klidně za denního světla, navzdory vlhkosti či různým teplotám a po jednoduchém zkopírování dokonce i na více místech najednou.

Pro radost i bezpečí

Špičková digitalizace vzpomínek zachycených jednotlivými okénky světlocitlivého filmu vyžaduje určité zkušenosti, čas a také odpovídající techniku. Ale ruku na srdce, připravujete vstupní data k velkoformátovému tisku, anebo se hezkými výsledky chcete spíše jen potěšit – společně s rodinou a přáteli tak, jako je tomu ve většině případů? Reflecta® má pro vás hned několik řešení. Abychom pomohli s výběrem, vyzkoušeli jsme dva modely od zkušeného německého výrobce, který se v oboru pohybuje již od roku 1967.

Oba přístroje mají hodně společného. Předně se bude jednat o zcela samostatná zařízení, která ke své činnosti vůbec nepotřebují počítač. Data ukládají na paměťové karty SD/SDHC s kapacitou až 32, resp. 128 GB, které sice nejsou součástí balení, nicméně ti, kteří nepřestali fotit ani v nastupující éře digitálů, je zpravidla doma mají, příp. si vhodné médium za malý obnos opatří společně se skenerem. K dalšímu přenosu pak může posloužit standardní rozhraní USB 2.0. Systém pokaždé zpracuje jak pozitivy, tak i negativy, příp. výslovně černobílé snímky. Umožňuje rovnou vkládat diarámečky a vedle klasického kinofilmu si volitelně poradí i s menšími formáty, jako jsou 110 či 126.

Menší reflecta® x22-Scan vsadila na b, zatímco větší reflecta® Combo Album Scan disponuje 1/2.33" a 14 miliony bodů k tomu. Úhlopříčka LCD panelu se prakticky nemění a zůstává zhruba na velikosti šesti centimetrů. Aby si pak výrobce u vyššího modelu obhájil přibližně dvojnásobnou cenu, vybavuje kombinované zařízení doplňkovou možností skenování klasických papírových fotografií a celek navíc udržuje v chodu díky dobíjecí baterii. Nezávislost na jakékoli další technice dostala nový rozměr.

Šest okének najednou

Pečlivě zabalený skener filmů a diapozitivů reflecta® x22-Scan již na první pohled upoutá svými kompaktními rozměry. Není vůbec těžký a díky rostoucí velikosti základny bude na čtyřech gumových nožkách také pevně stát. K ovládání slouží šestice hlasitě cvakajících tlačítek umístěných přímo pod zobrazovacím panelem, pro který je typický přiměřený, nicméně jednou pevně daný jas. Slot na paměťovou kartu pak společně s USB konektorem najdete na odvrácené straně přístroje, takže při běžné manipulaci nemusí kabel nijak překážet. Pokud jej ale spojíte s přibaleným drobným síťovým adaptérem, bude již nutné pracovat v blízkosti elektrické zásuvky. Otvory pro sáňky, kterými najednou zavedete až šest políček negativu, resp. čtyři diarámečky, dostaly své místo ve spodní části přístroje. Rozevírání a manipulace s oběma plastovými držáky však vyžaduje určitou sílu, ale i cvik, zvláště pak při zakládání často zkrouceného filmu. Pozor si také dávejte na hladké tělo skeneru, které může začít v rukou rychle klouzat. SD kartu je mimochodem nutné vložit kontakty nahoru.

Menu přístroje x22-Scan zahrnuje celkem sedm položek, mezi nimiž se snadno zorientujete – někteří ale teprve po změně výchozího německého jazyka, což nám naši západní sousedé s oblibou dělávají. Vyberete si tak mezi diapozitivy, barevnými a také černobílými negativy, rozlišením a několika dalšími funkcemi, včetně prohlížení pořízených obrázků. Při práci by však mohl displej zobrazovat více informací souvisejících s aktuálním nastavením a podobně by ani funkce Delete nemusela mazat fotografie v galerii okamžitě a bez ověřujícího dotazu.

Systém také pamatuje na zcela jednoduché úpravy snímků, které však, zvláště při definici složek RGB, doporučujeme provádět spíše na počítači. Otočit záběry na výšku ale skener nedokáže ani je zvětšit pro případnou kontrolu detailů, stranové převrácení však zná. S rychlým nalezením jednotlivých okének filmu pomáhají speciální mechanické zarážky, které však nebrání jemnému dostavení polohy sáněk, aby tak bylo možné provést správný výřez přesahujících záběrů. V případě držáku na negativy každopádně počítejte s tím, že během osvitu mohou za určitých okolností překážet fixační plastové přepážky mezi všemi sousedními políčky. Zmínit ale musíme i rušivé artefakty, které byly ve výsledném souboru JPG při zpracování čb negativů patrné zvláště na tmavých plochách.

Z filmu, ale i papíru

S modelem reflecta® Combo Album Scan již dostáváte na stůl mnohem větší a také těžší zařízení, které však bude stále dost mobilní na to, aby posloužilo všude tam, kde je při skenování zrovna postavíte. Vlastní paměťová karta znovu odkazuje na provoz, při kterém není nutné mít neustále zapnutý počítač, a díky přítomnému Li-Ion akumulátoru se navíc obejdete i bez elektrické zásuvky.

Přístroj vybavený dvojím režimem úspory energie zapínáte tlačítkem přímo na čelním panelu, kde jste rovněž třemi diodami - červenou, zelenou a modrou, nepřetržitě informováni o provozních stavech a zvolených módech. Signalizace je však natolik pronikavá, že již může svým jasem obtěžovat, zvláště když se budou všechny kontrolky nacházet hned vedle samotného displeje. Vzhledem k celkovým proporcím skeneru by LCD panel mohl také mít o něco větší úhlopříčku a nabízet i vlastní ovládání jasu. Jednotlivé funkce přístroje opět zpřístupní tlačítka – čtyři vepředu a poslední pak nahoře. Tradiční menu zde ale nehledejte, takže k formátování karty vás např. dovede až trojí stisk ovladače se symbolem koše.

Kromě filmových záznamů zde můžete digitalizovat i hotové snímky z fotoalba, knih apod. Stačí jen odklopit volně přístupný magnetický podstavec s měřicím křížem, vymezovacími rámečky a prohlubněmi pro snadnou manipulaci s papírovým materiálem. Palcovou míru v našich končinách sice běžně nepoužíváme, nicméně dá se na ni zvyknout, podobně jako na dva velké posuvné voliče fotografického a filmového módu, které je nutné společně přenastavit. Zadní část skeneru ještě ukrývá prostor pro přibalenou baterii, která však není povinná, slot paměťové karty a také rozhraní USB. Displej sice nijak nevyrostl, nabídne však více provozních informací. A pokud jde o drobný síťový adaptér, ten se hezky barevně sladil s celým kabelem, přístrojem a také dodávaným příslušenstvím.

Stačí síla magnetu

Oproti dříve představenému kompaktnímu skeneru se může kombinovaná varianta Combo Album Scan pochlubit i několika vychytávkami. S oběma přiloženými držáky, pro šest negativů a tentokrát „pouze“ tři diarámečky, se nyní manipuluje výrazně lépe, protože si díky magnetickému jištění vystačíte s mnohem menší silou. Rovněž odpadá starost s fixačními sloupky mezi jednotlivými okénky negativu, pokud se ovšem smíříte s tím, že by se mohly filmy začít znovu kroutit. V neposlední řadě si pak německá reflecta® zaslouží pochvalu za flexibilní krytky u obou otvorů pro sáňky s filmy, které nyní zakládáte mnohem výše.

Zcela hladké plastové tělo s naprostým minimem záchytných bodů či hran však manipulaci s přístrojem nijak neulehčuje. Zvláště během zvedání či přenášení proto dbejte zvýšené opatrnosti. Rovněž je nutné počítat s tím, že papírové fotografie nejsou při skenování zatíženy žádným sklem. O rovnoměrné nasvícení scény zde automaticky pečuje celkem 27 LED, přičemž expozici lze v případě potřeby ručně kompenzovat v rozsahu od -2 EV do +2 EV a s krokem 0,5 EV. Ve srovnání s modelem x22-Scan však bude při zpracování barevných diapozitivů patrný výrazně chladnější tón. Zato při skenu čb negativů nyní obdržíte nepoměrně lepší výsledky, které konečně nejsou zatěžovány nežádoucími artefakty.

Ať se již nakonec rozhodnete pro jakýkoli model skeneru reflecta®, vynaložené náklady budou pouze zlomkem skutečné hodnoty pořízených záběrů. Čas pracuje bez výjimky proti všem a historie, ta se speciálně kvůli nám nebude znovu opakovat.

AUTOR

Jan Robenek

Honzovi snad elektronika učarovala již v kolíbce. Jen tenkrát netušil, že po vystudování oboru nezůstane pouze u profesionálního vývoje, ale bude nadšeně sledovat i dění okolo sebe a lidskou řečí o všem informovat. Na internetu nebo v tištěných médiích je jako autor podepsán pod stovkami odborných článků. Miluje ostrá jídla a tvrdí, že stejně tak by měly vypadat i hrany signálu. Mezi součástkami by korunoval A/D převodník a pro svou zálibu v měřicí technice spojil své síly též s Conradem. „Víc očí víc vidí“, dodává s jiskrou v jednom z nich.

Další články