S váhou KERN můžete rozdělit gram na dalších tisíc kousků

Autor: Jan Robenek, 4. duben 2019

Proniknout do světa, ve kterém budou přírůstky odstupňovány v jednotkách miligramů, nemusí být zase tak složité. Chce to jen zařízení, které nebere měření hmotnosti na „lehkou váhu“. Spoustu hodnotných informací tak lze vytěžit i s maximálním rozsahem do 0,25 kg.

Vážení bere vážně

Ať už potřebujete vážit do 100 g, 1 000 g nebo snad až deseti kilogramů, mezi precizními váhami řady PCB od společnosti KERN & Sohn GmbH si vybere každý. My jsme pro účely testu zvolili přístroj PCB 250-3 s třetí nejnižší zatížitelností a zároveň nejvyšším dostupným rozlišením 0,001 g. O jeho nárocích leccos napoví nejen kruhová vodováha, ale také teplotní rozsah od +5 °C až do +35 °C nebo např. požadavek na zahřívání v délce dvou hodin. Povaze přesného měřidla s hmotností přes jeden kilogram odpovídá také samotné balení. Nechybí zde ani jednoduchá trubicová ochrana zamezující proudění vzduchu, síťový adaptér s bezmála dvoumetrovým kabelem či průhledný ochranný kryt vybavený čtyřmi samolepicími ploškami. Proč ale většina z jeho fixačních bodů zůstává na zařízení a pouze jeden pak na snímatelném plastu, zůstává záhadou.

Laboratorní váha s německými kořeny již na první pohled upoutá nejen praktickým řešením, ale také střízlivým designem bez jakýchkoli výstřelků. Ovládacímu panelu dominuje velký displej následovaný pěti tlačítky společně s výše zmiňovanou vodováhou. Přístroj usadíme na čtyřech výškově nastavitelných nožkách s jemným závitem a stejně tak i polstrováním. Všechny podpěry byly snadno přístupné a až na jednu výjimku též velmi lehce ovladatelné.

Z druhé strany se o slovo hlásí rozhraní RS-232 spolu s napájecím konektorem. Pokud se ale přesto rozhodnete pro nezávislý zdroj, vyhledejte spíše kryt ve spodní části. U systému s vyšším proudovým odběrem však výrobce vsadil na relativně malou 9 V baterii. To je škoda, zvláště když ji kvůli skutečně velkorysému prostoru bude nutné fixovat dalším plastovým dílem. Alespoň že návrh pamatuje i na případné dobíjecí články.

Naváží i vážku

Bez ohledu na případnou aklimatizaci lze první vážení provádět zhruba po pěti vteřinách od zapnutí, zatímco ke stabilizaci údajů dochází ještě rychleji. Velká čísla na displeji s volitelným podsvícením zasluhují pochvalu. Zamrzí jen, že k nejrůznějším slovním sdělením zde v době grafických panelů stále slouží jednotlivé segmenty určené zejména k zobrazování číslic. O běžně používaných jednotkách, jako je procento či gram, to naštěstí neplatí.

Hlavní nabídka je v případě značkové váhy KERN docela široká a díky názornému anglickému návodu i lehce zvládnutelná. Volíme zde rychlost reakce systému, parametry komunikačního rozhraní a v rámci početných jednotek měření třeba i vlastní převodový poměr FFA. Jindy zase řešíme linearizaci, definujeme časovou periodu, během které dochází k průměrování hmotnosti „neklidné“ zátěže (např. živého tvora), a mnoho dalšího. Ačkoli bude k platnému stisku kteréhokoli tlačítka nutné vynaložit nemalou sílu, nehrozí, že by přitom váha začala měnit svou polohu nebo se posouvala.

Neváhejte, važte!

Výrobce s tradicí psanou již od roku 1844 vybavil svou precizní váhu PCB 250-3 funkcí Tare pro klasické dovažování, příp. též sledování odchylky od jmenovité hodnoty. Umožňuje nám také postupně zobrazovat celkové úhrny, počítat výsledky na kusy (výchozí nastavení 5, 10, 20, 25 a 50 ks) a vyhodnocovat i změny v poměrovém vyjádření s kroky po 0,1 %. Zkoumané položky stačí jen pečlivě umisťovat ke středu desky a vyčkat na ustálení měřené hodnoty. Zároveň bychom však měli dohlédnout, aby se k citlivému vnitřnímu mechanismu nedostalo nic, čím bychom ohrozili jeho bezchybný chod.

Vyvážené zařízení bylo navrženo výhradně k ruční manipulaci se zátěží. Zbystřit pak musíme i za předpokladu možných dynamických změn. Předmětům s problematickým tvarem či velikostí se ale robustní váha určitě nebrání. Stačí jen zespodu připevnit speciální háček a přesné měření, které bude „pod úrovní“ pouze vzhledem k rovině pracovního stolu, může začít.

AUTOR

Jan Robenek

Honzovi snad elektronika učarovala již v kolíbce. Jen tenkrát netušil, že po vystudování oboru nezůstane pouze u profesionálního vývoje, ale bude nadšeně sledovat i dění okolo sebe a lidskou řečí o všem informovat. Na internetu nebo v tištěných médiích je jako autor podepsán pod stovkami odborných článků. Miluje ostrá jídla a tvrdí, že stejně tak by měly vypadat i hrany signálu. Mezi součástkami by korunoval A/D převodník a pro svou zálibu v měřicí technice spojil své síly též s Conradem. „Víc očí víc vidí“, dodává s jiskrou v jednom z nich.

Další články