Stolní multimetr VC7200BT – Základ každé laboratoře

Autor: Karel Setnička, 22. září 2022

Mezi základní vybavení při práci s elektrickými přístroji patří multimetr. Základní dělení je na stolní a přenosné multimetry. Každý typ je vhodný pro jiný účel. Příruční přístroj je na rychlé orientační měření a stolní multimetr je naopak na přesná a důkladná měření. Značka Voltcraft nabízí model VC7200BT, který je silným hráčem na poli stolních multimetrů. Splní požadavky domácího kutila a hodí se i pro profesionální použití. Jeho hlavní výhodou je rozsáhlá paleta funkcí za dostupnou cenu s garancí kvality, což je pro výrobky Voltcraft typické.

Měřicí funkce

Multimetr umožňuje měřit základní elektrické veličiny jako napětí, proud, odpor, frekvenci či kapacitu. Mimo jiné si poradí i s termočlánkem nebo s teplotními odporovými čidly PT1000 a PT385. Pro všechny režimy umožňuje nastavit rychlost odečítání hodnot: pomalé, normální a rychlé. Měření je také možné úplně pozastavit. Multimetr disponuje velkým barevným displejem s úhlopříčkou 10 cm. Hodnoty dokáže zobrazit a změřit v rozlišení 5 a ½ platných míst (cifer). V nabídce je nespočet měřicích rozsahů, díky kterým bude rozlišení vždy využito na maximum. Přepínat rozsahy je možné manuálně, nebo automaticky. Při použití automatického přepínání rozsahů je práce s multimetrem naprosto jednoduchá. Přepínání je rychlé, ale při proudovém měření je i tak obvod na chvíli rozpojený. Může to například restartovat měřený přístroj. Jedná se o běžnou vlastnost multimetrů, je třeba s tím počítat a při takovém měření upřednostnit manuální nastavení rozsahu.

Zobrazení dat na displeji je přehledné, ovládání je intuitivní a obdobné jako u jiných stolních multimetrů. Velká část displeje zaujímá aktuálně měřená hodnota, nebo jeden z nabízených grafů. Lze si zobrazit spojitý graf postupně odečítaných hodnot, nebo histogram. Při měření konstantní hodnoty je histogram velmi užitečný, protože jednoduše po chvíli je vidět rozložení hodnot a od oka lze určit pravděpodobnou skutečnou hodnotu a rozptyl měřených hodnot. Dále lze použít matematické a statistické funkce nebo použít ukládání hodnot na USB klíčenku. Každou hodnotu lze uložit jedním kliknutím, což simuluje zapisování na papír nebo do počítače. Druhou možností je automatické ukládání hodnot při delším měření, nebo pokud je třeba odečítat hodnoty často. Lze nastavit například interval odečítání 1 vteřinu a nechat přístroj pracovat. Výsledné hodnoty se uloží do souboru csv.

Kvalitní měřicí kabely

V balení jsou měřicí sondy, které mají v základu ostrý hrot. Navíc na ně lze našroubovat izolované krokodýlky. Samotné kabely jsou robustní a tak akorát dlouhé. Jako bonus jsou v balení plastové krytky na hroty. Variabilita těchto zdánlivě obyčejných měřicích kabelů je široká. Pro složitější měření je nutné dokoupit další kabely. Kompatibilní jsou klasické laboratorní banánky 4 mm. Měření proudu je chráněno pojistkou 10 A, která je v balení i náhradní. Krabice tedy obsahuje vše pro okamžité použití, včetně napájecího kabelu do zásuvky 230 V a USB kabelu pro přímé spojení s počítačem.

Eso v rukávu

Funkce popsané výše jsou vesměs dostupné i v jednodušších přístrojích. Neobvyklá a zároveň podle mě důležitá funkce je možnost měřit odpor pomocí 4 vodičů. Tato metoda eliminuje parazitní odpor přívodů, protože proud teče jedním párem a pomocí druhého se měří úbytek napětí. Rozdíl při měření odporu pomocí 2 nebo 4 vodičů je zásadní u odporů pod 10 ohmů. Rozdíl v takovém měření může být i několik ohmů, což může představovat i více než 100% chybu. Já jsem funkci využil pro přesné měření tenzometrů a pro sestavení rezistoru přesné hodnoty z běžných součástek.

Experiment ze života

Abych ukázal praktické využití multimetru, provedl jsem reálné měření, které je skutečně ze života. Nechal jsem zapnuté své elektronické zařízení napájené Li-Ion baterií a měřil jsem na ní napětí. Díky možnosti automatického zaznamenávání hodnot jsem velmi jednoduše získal 1000 hodnot za více než 16 minut měření. Data se ukládají na USB klíčenku, která se připojuje na čelním panelu multimetru. Výsledná data jsou ve formátu csv, který lze snadno zpracovat v kancelářské tabulkové aplikaci. Já jsem pro ukázku vytvořil graf, na kterém je vidět, jak při vybíjení baterie postupně klesá její napětí.

Připojení do PC

Multimetr disponuje síťovou kartou s konektorem RJ45 pro připojení do lokální sítě ethernet. Počítač stačí připojit do stejné sítě a nainstalovat aplikaci DMMEasyControl, která je dostupná na webu Conrad na stránkách produktu. V nastavení multimetru je možné nastavit statickou IP adresu, nebo zapnout automatické získání IP adresy ze sítě přes DHCP. Krom připojení přes lokální síť je možné multimetr spojit s počítačem přímo přes USB kabel. Možnosti ovládání v počítači jsou pak totožné.

Okno aplikace je velmi jednoduché, protože napodobuje rozložení na samotném panelu multimetru. Je možné sledovat na monitoru aktuální naměřenou hodnotu, měnit měřicí funkce a rozsahy. Dále lze rovnou používat matematické a statistické funkce nebo spustit ukládání dat do csv souboru.

Závěr testu

Při testování jsem si na multimetr zvykl, protože byl vždy připravený k provozu a z měřicích funkcí mi nic nechybělo. Hojně jsem také využíval připojení k počítači přes lokální síť, protože se hodnoty ukládají rovnou do počítače bez nutnosti přenášet USB klíčenku. Při používání jsem bohužel objevil nepříjemnou vlastnost multimetru. Během provozu stále běží vnitřní chladicí ventilátor, což vytváří znatelný hluk. V tiché kanceláři je to znatelné. Řešením je multimetr spustit vždy jen na konkrétní měření, pak je však třeba počítat s tím, že spuštění systému trvá několik vteřin. Není tedy vhodný na pohotové krátké měření, ale spíše na plánované delší měření, kde je důležitá přesnost nebo chytré funkce multimetru. Pro pohotové měření je dobré mít na stole ještě přenosný multimetr, například Voltcraft VC 850. U přenosného multimetru je však třeba pamatovat na občasnou výměnu baterií. Multimetr VC7200BT je za nabízenou cenu velmi atraktivní volba ve své třídě. Konkurence je dražší, anebo neposkytuje některé funkce, jako je 4vodičové měření odporů. Pokud přístroj potřebujete na profesionální využití v průmyslu, Conrad nabízí i kalibrované přístroje s certifikátem ISO nebo DAkkS. Pro domácí použití plně postačí verze bez certifikátu. V každém případě možnosti multimetru VC7200BT jsou tak široké, že jsem určitě nestihl vyzkoušet vše, a ani tak mi nic nechybělo.

AUTOR

Karel Setnička

Ke spolupráci s Conradem jsem se dostal přes svou bakalářskou práci na Fakultě Elektrotechnické ČVUT. Jednoduché robotické rameno Velleman KSR10 dodávané touto společností jsem vybavil řídicí elektronikou a k jeho ovládání vytvořil aplikaci pro OS Android. Aktuálně v Conradu testuji a recenzuji nové produkty a podílím se na několika dalších projektech. Nejvíce mě baví MAKER odvětví.

Další články