Digitální osciloskop VOLTCRAFT DSO-6102 WIFI

Autor: Richard Lažanský, 23. květen 2018

Řada digitálních osciloskopů DSO-6000

Firma Conrad Electronic rozšířila paletu digitálních osciloskopů o novou řadu DSO-6000, která má zatím jednoho zástupce a to dvoukanálový DSO-6102 WIFI s možností činnosti z vestavěné baterie a doplněný generátorem funkcí a multimetrem. Navíc je LAN konektivita rozšířena o WIFI.

Použití

Digitální osciloskop DSO-6102 WIFI je vhodný pro měření v laboratořích, vývojových odděleních, pro servisní práce, i jako vybavení učeben na technických školách, všude tam, kde vyhoví 100MHz šířka pásma a maximální vzorkovací rychlost 1GS/s, při 2 kanálech 0,5GS/s. Jako přidaná hodnota se jeví vestavěný generátor funkcí a multimetr.

Funkce

Základní funkcí přístroje DSO-6102 WIFI je dvoukanálový paměťový osciloskop. Na přední straně přístroje je multidotykový displej s úhlopříčkou 20,32 cm a rozlišením 800 x 600 pixelů, vstupy kanálů „“A“ a „“B“, vstup externí synchronizace, ovládací tlačítka a točítka a samozřejmě výstup kalibračního signálu. Ovládací prvky jsou rozděleny do skupin s klasickým uspořádáním pro nastavení parametrů vstupů, externí synchronizace, časové základny a generátoru funkcí.

Nastavení parametrů měření je možné pomocí ovládacích tlačítek a točítek nebo přímo na dotykové obrazovce. Posouvání a přibližování obrazu je stejně intuitivní jako u smartphonu nebo tabletu. Na zadní straně osciloskopu jsou umístěny bezpečnostní měřicí zásuvky pro vestavěný digitální multimetr, výstup generátoru funkcí a výstup synchronizace. Digitální multimetr ve spojení s funkcí dataloggeru a měřením odporu a kapacity je funkcionalita vhodná také pro vývojářská oddělení. Naměřená data lze zapisovat na USB disk, z něj pak lze exportovat např. do Excelu. Generátor funkcí (do 25 MHz pro sinusový signál), lze ovládat přes dotykový panel nebo klasicky pomocí tlačítek. Arbitrární generátor umožňuje vytvářet a ukládat vlastní průběhy testovacího signálu. Přístroj je vybaven zabudovaným Li-Ion akumulátorem, který napájí osciloskop. To lze využít na cestách, při použití pro servisní účely a přijde vhod i v laboratořích, pokud je zapotřebí oddělení země přístroje od zemního potenciálu v napájecí síti. Standardně lze využít napájení ze sítě 230VAC/50Hz, a v tom případě je PE vodič spojen se zemí osciloskopu.

Konektivita

K přístroji lze přes wifi v režimu “WIFI AP“ připojit zařízení s Android 4.0 nebo vyšší (smartphone nebo tablet), kde osciloskop vytvoří AP, ke kterému se přes wifi v mobilu připojíte a měřené průběhy pak můžete sledovat i ukládat na vašem smartfonu v aplikaci “VOLTCRAFT DSO 6000“, kterou lze zdarma stáhnout přes „Google Play“.

Další možností je použít DSO-6102 v režimu “WIFI STA“ jako zařízení připojené do vaší wifi sítě a měřené průběhy sledovat a ukládat do vašeho PC v programu “DS Wawe DSO”, který je dodáván na CD spolu s přístrojem.

Další možností připojení k vaší síti je LAN kabelem do routeru, DSO-6102 disponuje i standardní LAN zásuvkou.

AUTOR

Richard Lažanský

Conrad tým