S laboratorními zdroji BT-305 má napětí zelenou

Autor: Jan Robenek, 14. leden 2020

Z laboratorních zdrojů se pomalu stávají programovatelná multifunkční zařízení s bohatou hlavní nabídkou, grafickým displejem a řadou pokročilých možností. Těch bývá dokonce tolik, že se v nich začíná ztrácet nejen primární účel přístroje, ale někdy i samotná obsluha. Mnohdy ale chcete pouze napájet. Jednoduše, rychle a bez příkras. Přesně pro takové účely byly navržené i stolní napájecí zdroje BASETech.

Pět kilo, pět ampér

Základní výbava každého pracoviště se v případě modelu BASETech BT-305 nezastaví před napětím do +30 V nebo průtoky až 5 A. S velkou rezervou a lineárním přístupem tak vyhoví potřebám většiny běžných aplikací, a to nejen pro začátečníky. Od nižší varianty BT-155 s polovičním výkonem a rozsahem 15 V ji navíc dělí pouhá stokoruna.

Přístroji s jediným stejnosměrným výstupem regulovaným hezky od nuly nic podstatného nechybí, ale ani nepřebývá. K plynulému nastavení úrovní u BT-305 slouží klasické potenciometry. Výsledky se pak souběžně zobrazují na dvou samostatných panelech složených pokaždé ze tří sedmisegmentových displejů. Napětí dostává zelenou, zatímco červené LED již budou informovat o velikosti proudu. Výrobce zvolil jednotné rozlišení 100 mV, resp. 10 mA, kterého lze díky dostatečně tuhému chodu všech tří otočných voličů poměrně snadno dosáhnout. Zvláště pak u napětí, které je navíc možné ovládat i jemněji.

Pomocné indikační diody ve stejných barvách ještě zdůrazní režim konstantního napětí, resp. proudu, zatímco třetí žlutá kontrolka dále prozrazuje aktivní výstup ovládaný sousedním tlačítkem. Hlavní vypínač, tentokrát již s aretací, našel své místo ve spodní části panelu, hned vedle trojice zdířek.

Není co skrývat

Univerzální napájecí zdroj BASETech BT-305 najde své uplatnění ve vývoji, výrobě, při testování nebo např. v servisu. Na stole díky svému protáhlému řešení nezabírá mnoho místa. Snadno se přenáší a díky poctivému kovovému šasi se spoustou drobných větracích otvorů musí něco i vydržet. Většinu plochy na zadním panelu zabírá žebrovaný chladič, který jen velmi neochotně ustupuje pojistkovému pouzdru a odpojitelnému síťovému přívodu. Jasně tím ale dokládá příslušnost ke všemu lineárnímu. Ve zdroji tak budou spínat především kontakty relé. Při postupném procházení od nuly až do více než 30 V je uslyšíte celkem sedmkrát. A za určitých okolností mohou dokonce začít „cvakat“ nepřetržitě.

AUTOR

Jan Robenek

Honzovi snad elektronika učarovala již v kolíbce. Jen tenkrát netušil, že po vystudování oboru nezůstane pouze u profesionálního vývoje, ale bude nadšeně sledovat i dění okolo sebe a lidskou řečí o všem informovat. Na internetu nebo v tištěných médiích je jako autor podepsán pod stovkami odborných článků. Miluje ostrá jídla a tvrdí, že stejně tak by měly vypadat i hrany signálu. Mezi součástkami by korunoval A/D převodník a pro svou zálibu v měřicí technice spojil své síly též s Conradem. „Víc očí víc vidí“, dodává s jiskrou v jednom z nich.