Nápověda
Rychlá objednávka
  • Naše služby
  • Rychlá poptávka
  • Kontakty
  • Akce a slevy %
  • Nové produkty
  • Články

+420 226 224 254

Potřebujete poradit? (Pracovní dny od 8:00 do 16:00 hod.)

Zpátky na Pájecí stanice a doplňky
  • Nářadí a dílna
  • Pájení & sváření
  • Pájecí technika
  • Pájecí stanice a doplňky
  • Pájecí stanice

Pájecí stanice

 

Páječky s výkonem od 10 do 900 W patří mezi nepostradatelné vybavení každé elektrotechnické dílny nebo laboratoře. Vyberte si pájecí stanice s provozní teplotou od 50 °C do 600 °C od renomovaných světových výrobců: Weller, Ersa, Toolcraft nebo Basetech.

  • Horkovzdušná pájecí stanice
  • Odpájecí stanice
  • Pájecí stanice Ersa
  • Pájecí stanice Weller
  • Horkovzdušná pájecí stanice
  • Odpájecí stanice
  • Pájecí stanice Ersa
  • Pájecí stanice Weller

"Můžu vám poradit s výběrem produktu?"

Kontakt s operátorem
  • 226 224 222

Pájecí stanice - vše, co potřebujete vědět před nákupem

Pájecí stanice lze použít v mnoha oblastech k pájení elektronických součástek pomocí intermetalického připojení. Například komponenty lze připojit k deskám plošných spojů. Ve výzkumu a vývoji je pájení velmi používanou technologií k rychlé výrobě a zdokonalování prototypů. Tímto způsobem jsou výrobky rychle připraveny na další kroky procesu a na testování.

Vzhledem k tomu, že elektronické součástky jsou menší a menší, pájení může být komplikovanější. Pájecí stanice proto musí při osazování prototypů fungovat spolehlivě a přesně, aby nevznikaly chyby, které by ovlivňovaly výsledky testů a tím zpomalovaly celý proces vývoje. Pro profesionální použití je obzvláště důležitá funkce rychlého ohřevu a následný přechod do pohotovostního režimu. Dále také snadné ovládání a režimy pro úsporu energie.

  • Jaké pájecí stanice jsou k dispozici?

  • Kritéria pro dobrou pájecí stanici

  • Pájecí materiál

  • Příslušenství

Jaké pájecí stanice jsou k dispozici?

Digitální, analogové a horkovzdušné

Tradiční analogové nebo digitální pájecí stanice jsou zpravidla vhodné pro čipové karty, mikrokontroléry, desky s plošnými spoji a další elektrické komponenty. Jediným rozdílem mezi analogovými a digitálními pájecími stanicemi je regulace teploty. Analogová zařízení mají knoflík pro nastavení teploty, který uživateli poskytuje jen omezenou přesnost nastavení teploty. To znamená, že je zapotřebí spousta zkušeností pro přesné pájení.

Nastavení teploty v digitálních pájecích stanicích probíhá přesně tlačítky s rozlišením zpravidla 1 °C. Aktuální a požadovaná teplota se zobrazuje na displeji, čímž je možná přesná regulace teploty. Teplota zůstává do značné míry konstantní po celý proces pájení, a pokud ne, okamžitě to uvidíte na displeji a můžete počkat, než se teplota vrátí na požadovanou hodnotu.

Součástky pro povrchovou montáž (SMD) jsou citlivé a mohou se poškodit pájením pomocí tradiční pájecí stanice. Alternativou může být horkovzdušná pájecí stanice, která ohřívá pájku přes horký vzduch z trysky. Kromě samostatných horkovzdušných pájecích stanic nabízejí výrobci univerzální zařízení, která kombinují tradiční páječky s horkovzdušnou. K dispozici jsou také různé horkovzdušné trysky.

Pájecí a odpájecí stanice

Mnoho pájecích stanic umožňuje také odpájet již připájené součástky. Tento proces je těžkopádný, protože odpájení trvá mnohem déle než pájení. Pro úspěšné odpájení je potřeba komponenty udržovat páječkou déle v teple, čímž hrozí poškození jak součástky, tak pájecího hrotu.

Kritéria pro dobrou pájecí stanici

Obsluha

Způsob obsluhy je základní charakteristika pájecí stanice.

Bateriové nebo napájené ze sítě: Pájecí stanice napájené z baterie mají větší flexibilitu. Můžete je použít kdekoliv bez ohledu na zdroj energie. Možná doba používání je ale limitována kapacitou baterie, tato doba je často pod 1 hodinu. Pájecí stanice napájené ze sítě jsou oproti tomu při výběru umístění méně flexibilní, nemají ale žádný časový limit pro použití.

Pohodlné uchopení: Vzdálenost mezi rukojetí a pájecím hrotem by neměla být podceňována. Například pokud chcete pájet na desku s plošnými spoji s pevnými odpory a tranzistory, krátká vzdálenost mezi pájecím hrotem a rukojetí zajišťuje přesnou práci. Pokud jsou větší součásti pájeny silnou špičkou, mezera by měla být větší. Důvodem je vyšší teplota, kterou vyžaduje pájení. Měla by se uchovávat po delší dobu kvůli větší pájecí ploše.

Flexibilní kabel: Dalším prvkem, který definuje provoz pájecí stanice, je kabel mezi pájecí rukojetí a základnovou stanicí. Čím je kabel tenčí a lehčí a delší, tím lépe se lze pájecím hrotem dostat na správné místo, aniž by bylo nutné přemístit součásti nebo základní stanici.

Další prvky umožňující snadné ovládání pájecí stanice:

  • jasný displej například na digitálních pájecích stanicích zobrazuje nastavenou a skutečnou teplotu nebo stav topného zařízení,

  • zaznamenává několik teplotních jednotek, které lze nastavit pomocí jediného tlačítka,

  • vhodné pájecí hroty: Pájecí hroty o průměru 2 mm se zpravidla dodávají. Rozpětí je však mezi 0,2 a 35 milimetry, takže pro každou práci najdete ten správný pájecí hrot. Měly by být snadno vyměnitelné.

Výkon

Na výkonu pájecí stanice závisí nejen maximální teplota, ale také doba, za kterou se pájecí hrot na požadovanou teplotu zahřeje. Výkon pájecích stanic se pohybuje od 10 do 900 W. Pro nejmenší pájecí práce stačí výkon 10 W. Při pájení materiálů s vyšší tepelnou vodivostí, jako je měď nebo plech, se doporučuje pájecí stanice s výkonem větším než 60 W. Většina pájecích stanic má výkon 50 až 80 W a dokáží se zahřát na teplotu od 150 do 450 °C. Výkonnější zařízení mají maximální teplotu 600 °C.

Teplota

Teplota potřebná pro tvrdé pájení závisí na teplotním rozsahu tání pájky. Pro měkké pájky vesměs postačují nástroje s teplotním rozsahem 150 až 450 °C. Pájecí hrot by měl dosáhnout mírně vyšší teploty, než je teplota tání pájky, aby se vyrovnaly teplotní ztráty. Příklad: Sn99Cu1 + ML pájecí cín se taví při 227 °C. Při výběru správného nástroje nezapomeňte, že pájecí hrot vychladne, jakmile se dotkne pájecího materiálu. V praxi proto pájecí stanice fungují dobře při 350 °C. Teplota je udržována konstantní nad teplotou tání, ale není příliš vysoká. V takovém případě existuje riziko poškození pájených dílů. Tok pájky navíc dlouho hoří. Prvky by již nemusely být spolehlivě připájeny.

Odchylka v přesnosti teploty by navíc měla být co nejmenší. Typické jsou výkyvy do ± 10 °C.

Zahřívací doba:

Čím vyšší je výkon nástroje, tím rychleji se zahřívá. Například velmi efektivní zařízení s výkonem 150 W se zahřejí za 9 sekund z pokojové teploty na 350 °C. Tradiční 60W pájecí stanice poskytují tuto provozní teplotu během 40 až 70 sekund.

Pokud je nástroj potřeba několikrát denně, doporučuje se dostatečně výkonná pájecí stanice. Tímto způsobem je čekací doba na ohřev přístroje za celý den minimální. Oproti scénáři, kdy by páječka zůstala celý den nahřátá na provozní teplotu, je toto ekonomicky výhodnější volba, navíc hrot se méně opotřebovává. Zařízení je však stále připraveno k použití během několika sekund.

Funkce pohotovostního režimu a automatické vypnutí

Doporučujeme pájecí stanice, které se automaticky přepnou do pohotovostního režimu nebo se celé vypnou. V pohotovostním režimu (funkce stand-by) se pájecí hrot ochladí na 100 až 150°C. Topné těleso a pájecí hrot se opotřebovávají pomaleji, navíc šetří energii. Pokud se pájecí stanice opět začne používat, zahřátí na provozní teplotu je téměř okamžité.

Ještě bezpečnější je pak zařízení s funkcí úplného vypnutí. Pokud se páječka delší dobu nepoužívá, napájení se automaticky přeruší. Kromě nižší spotřeby energie se snižuje riziko zranění nebo požáru.

Odsávání škodlivých par

Plyny z pájení představují zdravotní riziko. Proto je nelze ignorovat. Protože v pájecích materiálech nejsou přítomny žádné těžké kovy, jako je olovo, tavidlo se nyní při vystavení teplu rozkládá a uvolňuje nepříjemné výpary.

Navíc pájecí pára, která se usazuje na deskách s plošnými spoji, snižuje jejich kvalitu. To je oblast, kde filtrační systémy pomáhají extrahovat částice a plyn ze vzduchu.

Poznámka: Na rozdíl od soukromých odsávacích systémů jsou průmyslové a profesionální instalace povinné. Filtry zařízení musí být pravidelně vyměňovány.

Vyrovnání potenciálu

Při práci s elektrickými součástmi je důležité dát si pozor na jejich citlivost na statické výboje. Mnoho pájecích stanic proto má zásuvku nebo konektor, kterými jsou uzemněny, aby se vyrovnaly potenciály.

Proud vzduchu pro horkovzdušné pájecí stanice

Intenzita proudu vzduchu je důležitá pro horkovzdušné pájecí stanice. Měří se jako maximální počet litrů vzduchu emitovaného za minutu. Množství se pohybuje mezi 2,5 a 120 litry za minutu. Je důležité mít možnost si intenzitu vzduchu regulovat, protože menší prvky by mohly vlivem silného proudu vzduchu odletět, nebo se poškodit.

Náš praktický tip: péče o pájecí a odpájecí hroty

Abyste zajistili, že se pájecí hrot příliš rychle neopotřebuje v důsledku oxidace a usazenin, je dobré se o něj starat. Abyste zabránili rychlému opotřebení pájecího hrotu v důsledku oxidace a usazenin, buďte pečliví a před použitím páječky očistěte hrot vlhkou houbou nebo lépe tenkou suchou mosaznou vlnou. Teplota pájení by měla být přiměřená. Příliš vysoká teplota vede k většímu opotřebení pájecího hrotu. Po pájení očistěte hrot čističem.

Pájecí materiál

Zda jde o měkké, nebo tvrdé pájení, závisí na teplotě tání pájky. Pokud je pod 450 °C, říká se, že jde o měkké pájení. Tato metoda je vhodná pro citlivé elektronické součástky, protože nevyvíjí vysoké teploty, kterými by se mohly některé poškodit.

Při pájení musí být pájka více zahřívána kvůli ztrátám při přenosu. Pájecí hrot tak může i v měkkém pájení dosahovat teplot nad 450 °C. Měkké pájení je zvláště vhodné pro materiály, jako je ocel, měď, mosaz nebo stříbro a pro spoje, které jsou mechanicky vysoce namáhány.

Vysokoteplotní pájení natvrdo často dosahuje teploty až 900 °C a používá se v průmyslu.

Existují různé komponenty pro měkké a tvrdé pájení. Je třeba poznamenat, že od roku 2006 může elektronický průmysl používat pouze pájky, které neobsahují olovo (směrnice ES 2002/95/ES). Olovo je v elektronických zařízeních povoleno pouze ve velmi výjimečných případech. Používá se pouze pro slitiny cínu s mědí a niklem nebo mědí a stříbrem.

Příslušenství

Pomocná rukojeť

Stabilní upínací rukojeť s nejméně dvěma čelistmi lze individuálně nastavit. Tímto způsobem máte obě ruce volné k držení páječky a pájky. Rukojeť v sobě často obsahuje zvětšovací sklo, takže jsou dobře viditelné i menší pájené spoje a součástky.

Odsávačka a odpájecí páska

Pro odpájení součástek existují dvě možné pomůcky: odsávačka a odpájecí páska neboli licna. Po zahřátí se tekutá pájka musí odstranit ze spoje, jinak po vychladnutí opět ztuhne. Odsávačka se ovládá ručně stisknutím tlačítka a je vhodná pro manipulaci s větším množstvím pájky. Odpájecí páska je měděné opletení, které při zahřátí nasaje malé množství tekuté pájky. Nejčistší, ale také nejdražší možností je elektrická odsávačka pájky, která jednoduše absorbuje přebytečnou pájku.

Pájecí hrot

Díky chemickému procesu odstraňuje čistič z hrotu zbytky tavidla a pájky. Další možností čištění pájecího hrotu je suchý čistič z tenkého mosazného drátu. Pokud je pájecí hrot pravidelně čištěn, méně se opotřebovává a vydrží déle připraven k použití.

Flux

Pájecí materiál často obsahuje tavidlo. Tímto způsobem proudí do nejmenších otvorů, takže prvky jsou opravdu pájeny, nejen povrchově lepeny. Tavidlo lze zakoupit samostatně pro lepší tavení materiálu nebo pro pohodlnější odpájení.

Topná deska pro pájení desek plošných spojů

Snížení velikostí součástek, hustější osazení desek plošných spojů a vyšší teploty pájení vyžadované bezolovnatou pájkou často pájení ztěžují. Topné desky pomáhají chránit součástky citlivé na teplo a zabraňují jejich poškození. Topné desky ohřívají desky plošných spojů zespodu, což znamená, že lze výrazně snížit provozní teplotu páječky, protože se deska plošných spojů předem zahřeje na teplotu bližší teplotě pájení.

Pájecí stanice pro přesnou práci s citlivou elektronikou

Pájecí stanice nové generace jsou sady, ve kterých je páječka (obvykle s odporovým ohřevem hrotu) a páječka transformátorová (s méně přesným hrotem, ale díky vysokému průtoku proudu se rychleji ohřeje na požadovanou teplotu). Nastavení lze díky řídící elektronice přizpůsobit na konkrétní druh pájení. Použití páječky připojené k transformátorové stanici je bezpečnější a vyladěné provozní parametry lze sledovat na displeji (může ale být i analogová).

Páječka a pájecí stanice s transformátorem: nepřeberné množství funkcí pro fandy a odborníky

Standardní pájecí stanice je řízena mikroprocesorem, což umožňuje přesné nastavení, čtení a záznam parametrů teploty hrotu (rozsah je 50 až 550 °C) a zabraňují přehřátí zpracovávaného materiálu. Přístrojové vybavení se obvykle skládá z centrální jednotky transformátoru s odolným pouzdrem, páječky s vyměnitelnými hroty a stojanu na rukojeť páječky s hrotem. Ergonomii přístroje zajišťuje široká škála parametrů (topný výkon špičky 10 až 650 W, pohotovostní režim a režimy úspory energie, absence potřeby často kalibrovat přístroj, automatické rozpoznávání dalších pájecích zařízení připojených k základnové stanici). Pájecí stanice jsou ideální pro profesionální podmínky, ale také domácí dílny, kde je stejně důležitá přesnost pájení.

Multifunkční pájecí stanice: transformátorová páječka a mnoho dalšího

Na trhu existuje mnoho modelů pájecích stanic, moderní jsou však univerzální přístroje kombinující více funkcí. Multifunkční dvoukanálová pájecí a odpájecí zařízení, která umožňují kompletní osazování desek plošných spojů. Uživatel, který ocení všestrannost pájecích stanic 3v1, obdrží v sadě kromě základní stanice a páječky také přesný odpájecí hrot zabudovaný v adaptéru, odpájecí pumpu a příslušenství pro odstraňování zbytků pájky a čištění hrotu. Vysoký výkon základnové stanice vám umožní efektivně provádět inovativní bezolovnaté pájení vyžadující vyšší teploty. Užitečný je také digitální multimetr, který je často součástí multifunkčních sad pro kontrolu správnosti a kvality pájení.

Síla horkého vzduchu, tj. Pájecí stanice „Hot Air“

Pájecí stanice, které se díky své funkčnosti používají k lepení prvků proudem horkého vzduchu, se doporučují pro náročnějšího uživatele. Výrobci jako Weller nebo Toolcraft se však ujistili, že zařízení je navzdory pokročilým funkcím atraktivní pro potenciálního kupce díky příznivé ceně. Horkovzdušná pájecí stanice je postavena z kompresoru, transformátoru a elektronického řídicího systému. Místo hrotu typického pro páječky je zde tryska, kterou proudí horký vzduch z kompresoru, dosahující teploty od 50 do 550 °C (hodnota tlaku - až 6 bar). Stanice tohoto typu se často používají k povrchové montáži součástí (SMD) a údržbářským pracím.

Pájecí stanice - široký výběr modelů v obchodě Conrad

Nejlepší pájecí stanice se vyznačuje vysokou a bezporuchovou funkčností, nejvyšší přesností a širokými možnostmi personalizace. Než si vyberete tu správnou pájecí stanici, prohlédněte si nejvýznamnější produkty v nabídce obchodu Conrad. Najdete zde desítky špičkových modelů spolu s profesionálně připravenými specifikacemi, díky nimž lze provést správnou volbu a nákup bez opuštění vašeho domova.

Pájecí stanice - vše, co potřebujete vědět před nákupem Pájecí stanice lze použít v mnoha oblastech k pájení elektronických součástek pomocí intermetalického připojení. Například komponenty lze připojit k deskám plošných spojů. Ve výzkumu a vývoji j...
  • Více než 800.000 produktů
  • Poštovné zdarma u objednávek nad 1500 Kč
  • Bezpečné platby
  • Důvěryhodný obchod
Nápověda
  • Obchodní podmínky
  • Vše o dopravě zboží
  • Vše o platbě za zboží
  • Reklamace zboží
  • Vrácení zboží
O nás
  • Conrad Sourcing Platform
  • O nás
  • Kariéra
  • Naše značky
  • Archiv katalogů
  • Kategorie produktů A-Z
  • Vulnerability Disclosure Program
Služby
  • Partnerství s Conradem
  • Moderní řešení eProcurement
  • Termínované objednávky
  • Služba výroby vlastních DPS
  • Konfigurátor kabelů
  • Kalibrační služba
  • Kabely v metráži
  • Rychlá poptávka
  • Conrad Marketplace
Kontakt
Kontakty
Technická podpora
Velkoobchodní kontakty
Bezpečné platby PayU Mastercard VISA
Navštivte nás na sociálních sítích
Kvalita a bezpečnost ISO 9001

2023 © Conrad Electronic Česká republika, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.

v1.19.1-2-g21cd14e90-258-release-1.19.0 (d45984f4-5tpvl)

Vyberte zemi

  • België
  • Conrad.com
  • Česká republika
  • Danmark
  • Deutschland
  • France
  • Hrvatska
  • Italia
  • Magyarország
  • Nederland
  • Österreich
  • Polska
  • Slovenija
  • Slovensko
  • Sverige
  • Schweiz