Orientační běh pod taktovkou firmy Conrad – použití maker projektu v praxi!

Autor: Karel Setnička, 17. červenec 2019

Na závodu v orientačním běhu pro více než 200 lidí byl otestován další maker projekt. Elektronický systém ražení sestavený ze součástek od firmy Conrad, která zároveň do závodu věnovala hodnotné ceny.

Orientační běh

Spolek SOBSA v sobotu 15. 6. ve spolupráci s obcí Oplany pořádal již 12. ročník Oplanské Bloudičky. Jde o orientační běh, při kterém závodníci dostanou podrobnou mapu, zachycující cesty, louky, lesy, výrazné stromy, posedy, potoky a jiné objekty v přírodě. Na mapě jsou zvýrazněná kontrolní stanoviště, která musí závodník navštívit v co nejkratším čase. Pořadatelé potřebují jednak změřit čas, za který závodník trať zdolá, a zároveň zkontrolovat, že navštívil všechna stanoviště. V minulých letech se v Oplanech používaly ruční stopky a papírové průkazy, do kterých závodníci razili speciálními kleštičkami. Letos tomu však bylo jinak a obě funkce obstaral elektronický systém ražení, které jsem pro Conrad navrhnul a zhotovil v rámci své diplomové práce na Fakultě Elektrotechnické, ČVUT.

Elektronický systém ražení

Jde o 20 soběstačných zařízení, která se umístí na kontrolní stanoviště. Všechna zařízení spolu bezdrátově komunikují pomocí technologie Lora na velké vzdálenosti. Každé zařízení zapisuje čas a číslo stanoviště na NFC kartičky závodníků pouhým přiložením a je vsazeno do odolné krabičky, speciálně vytištěné na 3D tiskárně. Zapíná se přiložením magnetu, vypíná přiložením správné karty a vydrží fungovat několik dní nebo i déle, protože o dobití akumulátoru se postará solární panel.

Diplomová práce s Conradem

Společnost Conrad pomáhá jak školám, tak i samotným studentům. Já jsem jeden z nich a tak většina materiálu a součástek mi byla v rámci této spolupráce poskytnuta ze sortimentu Conrad. Součástky, vývojové moduly, materiál pro stavbu, jako jsou filamenty pro 3D tiskárnu, cín, lepidlo a další. Dále mi pro výrobu systému Conrad zapůjčil špičkové vybavení, ke kterému bych se jako student jinak dostal jen obtížně. Konkrétně profesionální pájecí stanici značky Weller a 3D tiskárnu Flashforge Dreamer.

Průběh zkušebního závodu

Závodníci se dostavili na prezenci, kde jim byla přidělena NFC karta. Následně se odebrali na start závodu a postupně odstartovali s mapou v ruce. Kartičku si někteří umístili do pouzdra na ruce (pod popisky kontrol), jiní ocenili Conrad klíčenku na krk. Kartu pak přikládali k zařízením umístěným na kontrolních stanovištích, počínaje startem. Rozdíl v čase oražení startu a cíle nahradily v závodu stopky a pořadatelé měli jednodušší práci. Další ulehčení bylo při kontrole oražení všech stanovišť, která proběhla ve vteřině na počítači po načtení dat z kartičky. Po doběhnutí všech závodníků proběhlo vyhlášení výsledků a předání hodnotných cen privátních značek Conrad. Například 3D pera Makerfactorydrony Reelypowerbanky Voltcraft, nebo mobilní příslušenství Renkforce.

Zhodnocení a zpětná vazba od závodníků

Systém zafungoval dobře a bylo možné vyhlásit výsledky na základě dat ze systému. Závodníkům se inovace líbila a měli jen minimální připomínky. Chválili rychlost zápisu karty, na druhou stranu zpětná vazba zařízení (pípnutí a bliknutí LED) byla málo slyšet a špatně vidět. Celý den byl totiž slunečný bez jediného mráčku a zavřením zařízení do odolné krabičky znatelně poklesla hlasitost oproti testům. Teploty ten den rostly nad snesitelné meze. To bohužel způsobilo problémy i některým zařízením, vystaveným přímému slunci, ve kterých horkem povolily vnitřní stěny držící baterie, čímž zařízení ztratilo napájení. Týkalo se to jen 3 zařízení z 20. Start a cíl nebyl zasažen a tak nebyl problém s celkovými časy u žádného ze závodníků. Celkově závod dopadl výborně a systém měl velký úspěch.

Zde na blogu se můžete postupně těšit na články o tom, jak systém vznikal a jaké komponenty byly při jeho stavbě použity. Jeden si můžete přečíst již dnes, protože srdcem každé krabičky systému je deska plošných spojů, které jsem nechal vyrobit u specializované Německé společnosti Eurocircuits.

AUTOR

Karel Setnička

Ke spolupráci s Conradem jsem se dostal přes svou bakalářskou práci na Fakultě Elektrotechnické ČVUT. Jednoduché robotické rameno Velleman KSR10 dodávané touto společností jsem vybavil řídicí elektronikou a k jeho ovládání vytvořil aplikaci pro OS Android. Aktuálně v Conradu testuji a recenzuji nové produkty a podílím se na několika dalších projektech. Nejvíce mě baví MAKER odvětví.