Kdy je lepší použít termokameru a kdy si naopak vystačíme s IR teploměrem?

Autor: Tomáš Krásenský, 7. září 2018

Termokamera, termovize, infrakamera

Všechno to jsou různé názvy pro jednu a tu samou věc – zařízení, které dokáže snímat obraz v infračerveném spektru. Zaznamenává tedy vyzařovanou tepelnou energii. To v zásadě dělají také infrateploměry, pouze s tím rozdílem, že snímají jen jednu hodnotu z určité plochy, zatímco kamera uchová informaci o teplotě každého bodu zaznamenaného obrazu. To znamená, že když má snímač o rozlišení 320×240 bodů, máte k dispozici 76 800 údajů o teplotě nasnímané scény.

A právě s rozlišením snímače, podobně jako u digitálních kamer, souvisí cena infrakamer, i když to není jediný parametr, který se do ceny promítá. Zjednodušeně řečeno v kategorii do 25 tisíc korun najdete kamery vybavené bolometrickou maticí od 60×80 do 320×240 bodů. V hladině nad 400 tisíc už je běžná matice 640×320 bodů. Vliv na cenu má také obnovovací frekvence, rozsah měření teploty, teplotní citlivost, schopnosti optiky a v neposlední řadě také výbava. Některé termokamery mají třeba výměnné objektivy.

Já před sebou mám dva typy dostupných termokamer. Ta větší – Testo 868 – má klasickou konstrukci a snese každodenní používání. U infrakamer tohoto typu je důraz kladen na ergonomii a výdrž, aby se s nimi pohodlně pracovalo po celý den. Zařízení disponuje nejlepší kvalitou obrazu ve své třídě a má integrovanou digitální kameru a termokameru s rozlišením 120 × 160 bodů. Navíc se přes Wi-Fi dokáže spojit s telefonem nebo tabletem, což umožňuje přenos naměřených hodnot do aplikace Testo Thermography, kde lze vytvářet zprávy o měření a odesílat je dál. Smartphone může sloužit také jako dálkové ovládání kamery a současně jako druhý, větší displej.

Flir One Pro

Vedle toho termokamera Flir One Pro působí jako kolibřík. Je sice výrazně menší i levnější, ale svými schopnostmi nijak nezaostává. Rozlišení termografického čipu je stejné, nižší je pouze rozsah měření. Díky možnosti připojení k telefonu či tabletu pracuje s profesionální aplikací, která nabízí stejnou funkcionalitu jako u velkých a podstatně dražších kamer. Aplikace dokáže zaznamenávat nejen statické obrázky, ale také videosekvence.

AUTOR

Tomáš Krásenský

Hobbymaster

Další články