VideoInspector 3D aneb Kam nemůže člověk, nastrčí Laserliner

Autor: Jan Robenek, 5. říjen 2022

Lidské tělo je prostě úžasné, ale rychle naráží na své limity. Bez účasti moderní techniky proto spoustu věcí jen tak nevyřešíme.

Třeba ve studené vodě, kde se již po chvíli bez další pomoci sami ani nerozhlédneme, natož pak v naprosté tmě. Na škodu bývá i naše přerostlá hlava nebo krk se sklony k zablokování v tu nejméně vhodnou chvíli. A o tom, že by snad mohl měřit jeden metr, si také můžeme nechat jen zdát. Na rozdíl od profesionálního inspekčního videosystému Laserliner. Jasně, některé z jeho funkcí zastanou i modely nižší třídy. Nechte však dálkově natáčenou flexibilní koncovku ukázat, co všechno umí. Možná přitom uvidíte věci, které by jinak zůstaly bez povšimnutí.

Natáčí krk i video

VideoInspector 3D s logem Laserliner není jen tak nějakou videokamerou pro 360° kontrolu skrytých a velmi špatně dostupných míst. Ale pozor, kvůli barevnému displeji si ji pořizovat nebudete, a to ani pro jeho úhlopříčku 3,5 palce nebo vyměnitelný Li-ion akumulátor. Rozhraní typu HDMI či USB sice potěší, stejně jako slot osazený přímo z výroby paměťovou kartou microSD o kapacitě 8 GB, nicméně jejich přítomnost zde právem očekáváte. Podobně jako různé možnosti nastavení systému, krytí těla přístroje IP54 (u sondy pak ještě víc) nebo poctivé dílenské zpracování.

Dobrá, ale volitelný magnetický podstavec, profesionální kufřík nebo záruku v délce čtyř let vám přece všichni nedají. A co teprve páčku pod zobrazovacím panelem, se kterou na dálku pohodlně ovládáte pružnou hlavu kamery ve všech směrech! Ohýbání pod úhlem až 210 stupňů není vůbec málo a jakmile si práci s citlivým zařízením rychle osvojíte, budete se k tradičnímu pevnému systému jen stěží vracet.

Krkolomný? Pouze zoom

Zařízení padne skvěle do ruky, ovšem stejně dobře může zároveň upadnout i na zem. Výrobce totiž vsadil na líbivý design, který se zřejmě s gumovými povrchy vzájemně neslučuje. Vedle lehce zdrsněného krytu pro nabíjecí baterii v zadní části rukojeti tak na těle přístroje najdete spíše jen hladké plasty. V provozu si na to určitě dávejte pozor. Ještěže kameře se zapuštěným displejem nechybí poutko. Šestice tlačítek s hmatníky vyrobenými z gumy vypadá stylově a snadno se bude i používat. Netřeba k tomu ani tištěný návod v češtině, který je jinak nedílnou součástí robustního kufru.

Hlavní nabídka VideoInspectoru 3D Laserliner zde čítá celkem dvanáct položek a nabízí kupříkladu funkci přibližování, volbu mezi formáty JPEG a BMP, černobílý i negativní režim zobrazování, otáčení scény, vždy po 90 stupních nebo např. vložení pravoúhlého měřítka – kříže. Provozní stavy vám bude signalizovat vícebarevná kontrolka, zatímco s tlačítkem, kterého se budete přirozeně dotýkat ukazováčkem, ještě pořídíte snímky nebo celá videa. Někdy snad i nechtěně, protože zde podvědomě hledáte oporu při manipulaci s kamerou.

Pro kontroly prováděné vně budov by se však hodil o něco vyšší maximální jas displeje, který je navíc nastavitelný jen ve čtyřech stupních. Praktičtější by pak mohlo být i samostatné ovládání zoomu bez nutnosti předchozího vstupu do menu přístroje, což dále obnáší i trvale zobrazovanou rolovací nabídku maskující část zorného pole. Přístroj navíc nereaguje na prosté přidržení tlačítka, takže přibližovat nebo zase vzdalovat scénu zde znamená opakovaně tisknout příslušnou šipku. Po opuštění nabídky zoomu zůstává nové nastavení každopádně v platnosti. A pak zde ještě máme funkci otáčení scény, kterou lze nyní vyvolat i rychleji, jedním stiskem tlačítka. V další aktualizaci systému by však mohl výrobce posunout časové razítko tak, aby se postupně nepřekrývalo s ikonami ve třech rozích displeje.

Maluje světlem

K tomu, aby inspekční videokamera Laserliner spolehlivě fungovala nejen v hůře přístupných místech, ale také za naprosto nevyhovujících světelných podmínek, potřebuje hned vedle flexibilní hlavy kamery, zde konkrétně o průměru šest milimetrů, také stejný počet LED zajišťujících osvětlení snímaného prostředí. Miniaturní diody odvádí kus práce a budou se proto i zahřívat. Jejich výsledný jas pak můžete rychle upravit v sedmi různých krocích.

Způsob ovládání pružně reagující hlavy je skutečně návykový, dokonce natolik, že již po chvíli budete chtít mechanickým joystickem řídit i všechny další funkce systému VideoInspector 3D. S tím již ale výrobce bohužel nepočítá. Maximálně ještě umožní celou sondu, včetně jejího ovládání, pohodlně demontovat. Když pak budete chtít sundat i magnetickou základnu, najdete ještě v kufru vhodný šroubovák. Nějaké výjimky se pro dálkově řízenou kameru hledají jen těžko, zvláště když ji zase tolik nevadí voda, špína, ale ani mráz. Na tradiční ponory nebo lékařská vyšetření však raději zapomeňte.

AUTOR

Jan Robenek

Honzovi snad elektronika učarovala již v kolíbce. Jen tenkrát netušil, že po vystudování oboru nezůstane pouze u profesionálního vývoje, ale bude nadšeně sledovat i dění okolo sebe a lidskou řečí o všem informovat. Na internetu nebo v tištěných médiích je jako autor podepsán pod stovkami odborných článků. Miluje ostrá jídla a tvrdí, že stejně tak by měly vypadat i hrany signálu. Mezi součástkami by korunoval A/D převodník a pro svou zálibu v měřicí technice spojil své síly též s Conradem. „Víc očí víc vidí“, dodává s jiskrou v jednom z nich.