Elektrikářské nářadí » Nejlepší základní vybavení pro elektrikáře

Aktualizováno: 4. 5. 2022  |  Doba potřebná k přečtení: 10 minut

Každá profesní skupina pracuje s určitým standardním nářadím, které používá k práci a k výrobě. To platí i pro elektrikáře, kteří by toho například v oblasti technického vybavení budov s holýma rukama mnoho nezmohli.

Elektrikářské nářadí slouží jako základní vybavení pro příslušnou oblast činnosti, tudíž i pro hladký provoz podniku, který elektrikáře zaměstnává.

Profese elektrikáře zahrnuje v řemeslných činnostech a v průmyslu celou řadu variant. K hlavním úkolům elektrikáře patří elektroinstalace, údržba strojů, opravy zařízení a také elektroinstalace budov. Všichni tito pracovníci potřebují na jednu stranu podobné základní vybavení a na druhou stranu určité speciální nářadí.

Co přesně do této kategorie patří, to vám přiblížíme níže.Elektrikářské nářadí – základní vybavení

Šroubováky, štípací kleště, kombinované kleště a možná ještě odizolovací kleště najdeme téměř ve všech kufřících s nářadím. Toto nářadí lze totiž často výhodně nakoupit v hobby marketech jako celou sadu. Pokud jde o kvalitu, jsou nicméně dimenzované především pro domácí kutily, kteří je použijí jen čas od času.

Naproti tomu odborníci, kteří s ručním nářadím pracují mnoho hodin každý den, rozhodně potřebují nejlepší možnou kvalitu. Ta je nezbytná už během jejich vzdělávání, protože se správnému zacházení s kleštěmi, izolovanými šroubováky a ostatním nářadím musejí teprve naučit. Kvalitní šroubovák s protiskluzovým hrotem navíc skrývá mnohem menší riziko poranění než například laciný produkt podobného vzhledu.

Proto by základní vybavení pro učně mělo obsahovat výhradně vysoce kvalitní nářadí. Přehled nejdůležitějších nástrojů, které by měl elektrikář mít ve svém kufříku na nářadí nebo v tašce na opasek, vám přinášíme níže.


Tip z praxe: Pracovní oděvy

Myslete také na osobní pracovní oděv a na ochranné pomůcky pro elektrikáře. Osoby, které pracují v elektrotechnických profesích, jsou vystavené vysokému riziku ze strany dílů pod napětím a vysokého napětí. Izolované elektrikářské rukavice, ochranné přílby pro elektrikáře, volitelně s izolovaným obličejovým štítem, stejně jako izolační gumové rohože poskytují bezpečnost na pracovišti. Pokud jde o téma bezpečnosti práce pro elektrikáře, orientujte se také podle předpisů příslušných svazů a profesních organizací.  Další důležité nářadí pro elektrikáře

V závislosti na popisu práce elektrikáři samozřejmě mohou potřebovat ještě celou řadu dalších nástrojů, které už ale nemusejí náležet k základnímu vybavení. Takové nářadí, podobně jako ostatní materiál, si obvykle vozí s sebou, aby je měli kdykoli po ruce. Zde uvádíme několik důležitých příkladů:

Mnohé produkty Conrad mají certifikaci VDE. To, že je v popisu produktu zmiňována certifikace VDE, znamená, že se jedná o vysoce kvalitní izolované nářadí, které umožňuje bezpečnou práci na součástkách pod napětím až do 1 000 V AC.Jak najít správné nářadí pro elektrikáře

Kvalitní nářadí funguje spolehlivě po dlouhou dobu. Usnadňuje práci elektrikáře, urychluje opravy a zkracuje odstávky.

Při nakupování věnujte pozornost kvalitě a materiálovému složení, tak aby odpovídalo přesnosti vyžadované ve vašem oboru a odolávalo namáhání, jaké je při jeho používání typické.

Certifikované nářadí poznáte podle toho, že jsou certifikáty uvedené v popisu produktu. Na základě pečeti zkušebny si můžete být jistí, že byly v době výroby dodrženy nebo dokonce překonány relevantní požadavky na kvalitu a bezpečnost.Bezpečnost na prvním místě: Výměna elektrikářského nářadí ve správný čas

Stejně jako jakékoliv jiné nářadí, podléhá také nářadí používané elektrikáři během používání určitému opotřebení. Stupeň opotřebení je individuální a závisí na způsobu a četnosti používání a na silách, které na ně působí. Mechanické, chemické a termické příčiny opotřebení působí na nástroj a v průběhu času snižují jeho přesnost a ovlivňují jeho vlastnosti.
Pokročilé opotřebení nářadí vede k jeho výpadku. Díky včasné výměně zajistíte, aby nářadí splňovalo svůj účel. Mějte kromě toho připravené také náhradní díly pro elektronářadí a akumulátorové nářadí, které ve firmě používáte. Strategie MRO přizpůsobená potřebám vaší firmy je klíčem k optimální disponibilitě nářadí a drobných dílů.Kalibrace měřicích přístrojů a jejich bezpečnost

Spolehlivost po celou dobu používání je u elektrikářského nářadí a měřicích přístrojů, které používáte, alfou a omegou. Díky laboratorní kalibraci prováděné kalibračním servisem Conrad si můžete být jistí, že vaše měřicí přístroje pracují v rámci přípustných mezních hodnot a tolerancí. V našem systému najdete velký výběr měřicích přístrojů, předem zkalibrovaných podle ISO nebo DAkkS. První kalibraci si jednoduše přiobjednejte k vašemu novému přístroji.

Kromě první kalibrace zajistí laboratoř společnosti Conrad také rekalibraci stávajících přístrojů. Kalibrace přístrojů se v závislosti na výrobci provádí podle ISO nebo DAkkS. Krátká dodací lhůta do 7 pracovních dnů (ISO) nebo do 12 pracovních dnů (DAkkS) je zárukou krátkých výpadků přístrojů. Výsledek kalibrace je zdokumentovaný v certifikátu a slouží k doložení skutečnosti, že ve vaší firmě používáte bezpečné a zkalibrované nástroje.

Více informací k tématu kalibrace najdete v rádci společnosti Conrad „Kalibrace“.Jak snížit pořizovací náklady na nářadí a drobné díly

Elektronářadí podléhající opotřebení, elektronické součástky a spotřební materiály jako kabely, svorky, kabelové příchytky nebo upevňovací materiál nepatří v podnicích mezi nejdůležitější součásti výrobního zařízení nebo stroje. Nicméně objednávání a vedení skladových zásob těchto C-dílů je spojené s vysokými náklady a vyznačuje se velkou pracností. Pokud tyto díly chybí, nelze provádět potřebné údržbářské práce a instalace, což může zastavit celý proces výroby.Jakožto profesionálové v oblasti MRO (Maintenance), (Repair) (Overhaul) (údržby, oprav a repasování) máme k dispozici zboží a nástroje, které potřebujete. Ale to není vše. Naše efektivní řešením e-procurement vám ušetří také čas vynaložený na objednávání.

Nakupování MRO u společnosti Conrad zjednodušuje management materiálů a logistiku zboží, které potřebujete k zajištění plynulého provozu vaší firmy nebo vzdělávacího zařízení. Můžete porovnávat napříč širokým sortimentem produktů firmy Conrad a řady renomovaných značkových výrobců, a využít tak potenciálů pro úsporu nákladů. Pokud jde o úspory, může se vám přechod od vašeho dosavadního dodavatele k firmě Conrad vyplatit. Snadné sdružování objednávek v systému Conrad vám sníží náklady na práci, zeštíhlí procesy objednávání a zajistí transparentní procesní náklady.