4 kroky k ochraně vaší hlavy. Vyhněte se zbytečným úrazům!

Autor: Tomáš Krásenský, 4. listopad 2019

Říká se, že kdo s čím zachází, tím také schází. A proto Conrad nabízí spoustu osobních ochranných pracovních pomůcek – takzvaných OOPP, které vás při práci ochrání doslova od hlavy až k patě. Přijde mi, že lidé u nás význam ochrany svého zdraví při práci stále podceňují, v zaměstnání to berou jako nutné zlo, v domácích dílnách na ni zapomínají. A to je škoda, protože se mohou vyhnout nejen spoustě zbytečných úrazů, ale také zdravotním problémům, které se projeví třeba až po mnoha letech. Přitom ochranné pomůcky dnes, spíš než mučicí nástroje, připomínají módní doplňky a jejich používání nás nijak neomezuje. Ochranných prostředků existuje ohromné množství, proto jsme vybrali spíš kousky, které jsou něčím zajímavé.

1. Ochrana hlavy

Vezmeme to hezky popořádku a odshora, začneme tedy tím nejdůležitějším – a sice ochranou hlavy, zraku, sluchu a dýchacích cest. Hlavu si chráníme přilbou pro případ vlastního pádu nebo před padajícími předměty. Existuje několik norem pro různé případy použití, takže např. přilby pro výškové práce musejí splňovat jiné požadavky než přilby pro práci v továrně. Tahle helma splňuje normu EN 397 a navíc ještě odolává velmi nízkým teplotám a rozstřiku roztaveného kovu. Má regulovatelné větrací otvory, čelní slot pro montáž svítilny a boční sloty pro mušlové chrániče sluchu či obličejový štít. Zkrácený štítek dovoluje lepší výhled směrem nahoru a otočné kolečko umožňuje plynulé nastavení velikosti. Samozřejmostí je pohodlné nošení. Vybrat si můžete barvu bílou, žlutou nebo modrou.

Z docela jiného soudku je lesnická ochranná helma, která je spíš sestavou chráničů obličeje a sluchu. Představuje flexibilní a pohodlné řešení pro situace, při kterých je nutné chránit obličej, oči a sluch, ale není třeba chránit hlavu. Hlavový díl můžete kombinovat s různými mušlovými chrániči sluchu, komunikačními systémy či integrovanými ochrannými brýlemi, ale také se síťovým hledím z nerezové oceli, které je velmi odolné. Sestava je ideální pro zemědělství, lesnictví a zahradnictví, konkrétně třeba pro práci s vyžínačem nebo křovinořezem.

Docela jiným prvkem pro ochranu hlavy jsou svářecí kukly. Mají za úkol chránit hlavu a především obličej před ultrafialovým zářením a rozstřikem roztaveného kovu, které vznikají při svařování elektrickým obloukem. Standardem jsou dnes kukly samostmívací. Dovolují dobrý výhled skrz čirý štít, který se v okamžiku expozice světlem o vysoké intenzitě ztmaví na požadovanou hodnotu. Tahle kukla patří mezi ty levnější, takže nemá žádnou regulaci, ať už zpoždění nebo úrovně ztmavení, zato ale disponuje solárním panelem, takže se během její životnosti nemusíte starat o napájecí články. Připomínám, že při svařování je dobré chránit si také zbytek těla vhodným oděvem, rukavicemi a obuví. Zapomenout bychom neměli ani na dýchací cesty.

Testované produkty

2. Ochrana dýchacích cest

No a když jsme u nich, pojďme se podívat na zástupce ochranných pomůcek z této kategorie. Komplexní ochranu nabízejí celoobličejové masky, které současně chrání také zrak. Vedle komplexní ochrany mají ještě tu výhodu, že je můžeme kombinovat s různými typy filtrů, tedy jak částicovými, tak plynovými. Maximální přilnavost zajišťuje silikonové těsnění. Zorník je dokonale čirý a opticky neutrální, takže jsem ho vůbec nevnímal.

K masce je nutné dokoupit filtry podle povahy práce. Například do lakovny je potřeba filtr plynový. Do prašného prostředí postačí filtr částicový. Výběr je dobré konzultovat s odborníkem, abyste dosáhli optimální ochrany. Nevhodný filtrační efekt se může projevit buď nedostatečnou ochranou, nebo naopak zbytečně vysokou ochranou, která by pochopitelně v zásadě nevadila, kdyby to ovšem neznamenalo snížení komfortu vlivem ztíženého dýchání.

To vše platí i pro polomasku, která má za úkol chránit výhradně dýchací cesty, nikoli celý obličej. Její pořízení tolik nezatíží váš rozpočet, přitom filtry k ní můžete použít stejné jako u celoobličejové masky. Výhodou je i fakt, že ji můžete kombinovat s různými ochrannými brýlemi a renomovaní výrobci dodávají brýle, které svým tvarem k polomasce dokonale sednou.

3. Ochrana očí

Ale samozřejmě si můžete vybrat pracovní brýle dle libosti, a to nejen podle ochranné funkce, ale dnes už i podle designu. Prioritou nadále zůstává ochrana zraku, brýle tedy vybíráme podle povahy práce, kterou děláme. Rozhodujeme se, zda budou uzavřené, nebo otevřené, čiré, nebo ztmavené. Všechny brýle v tomto videu mají vnější stranu zorníků opatřenu ochranou proti poškrábání, zevnitř je pro změnu vrstva proti mlžení. Aby brýle plnily svou funkci, musejí perfektně sedět. Pokud vám někde odstávají nebo vás tlačí, vyberte si jiné. Když brýle používáte spolu s mušlovými chrániči sluchu, doporučuji modely s plochými širšími nožičkami, které zaprvé tolik netlačí a za druhé nesnižují účinnost sluchátek.

4. Ochrana sluchu

Tím jsme se dostali k poslednímu okruhu ochrany hlavy, a sice ochraně sluchu. Ta je podle mě opomíjena snad nejčastěji, přitom i částečná ztráta sluchu patří mezi významné hendikepy se závažnými sociálními důsledky. Naštěstí dnes existuje spousta chráničů, které nejen že účinně potlačují hluk při zachování maximálního pohodlí, ale navíc nabízejí nejrůznější funkce, které používání sluchátek významně rozšiřují.

Začneme ale tím nejjednodušším, a tím jsou takzvané špunty do uší. Jsou vyrobené z paměťové pěny, takže když je stlačíte za pár sekund se vrátí na původní objem. Perfektně se přizpůsobí tvaru zvukovodu a díky tomu poskytují tlumení až 28 dB. Jejich výhodou jsou malé rozměry a nízká hmotnost, takže jde o velmi komfortní ochranu. Nezpůsobují žádné omezení při používání dalších ochranných prostředků, jako jsou brýle, masky či helmy. Jde ovšem o jednorázové řešení a někomu nemusí z nejrůznějších důvodů vyhovovat.

Pak jsou tu klasické mušlové chrániče sluchu. Vedle zcela běžných sluchátek existují chrániče s elektronikou, která zajišťuje další funkce. Její přítomnost prozradí většinou nějaká tlačítka, kabely, konektory, případně antény. Pochopitelně vyžadují také napájení. Někdy jde pouze o komfortní doplňky typu rádia, přehrávače nebo handsfree, v případě těchto sluchátek má však elektronika ryze ochrannou funkci. Ve vypnutém stavu jde o docela normální chrániče se solidním útlumem 32 dB. Pokud ale stisknete tlačítko napájení, ozve se… power on… a od této chvíle vám sluchátka částečně propouštějí zvuk zvenku. Umožňují to mikrofony a zesilovač, které dokážou reagovat na náhlé zvýšení hladiny hluku a odfiltrují ho, respektive ztlumí na 85 dB. Zajišťují tedy ochranu před hlukem a současně umožňují poslouchat okolní zvuky, což je u některých profesí nezbytné. Systém dokáže tlumit impulzní zvuky, takže funguje také při střelbě. Sluchátka mají ještě vstup pro připojení mobilního telefonu nebo dvoucestné vysílačky, alternativně lze poslouchat hudbu, nečekejte však žádný zvukový zážitek. Úroveň hluku zvenku, respektive zvuku můžete regulovat.

Anebo lze všechno vypnout… power off. Napájení sluchátek 3Mzajišťují články AA.

Stejnou funkci můžete mít také v podobě zátkových chráničů, které připomínají miniaturní bezdrátová sluchátka. Oproti obyčejným špuntům do uší je to téměř kosmická technika, což prozradí i cena. Krabička slouží nejen k ukládání zátek, ale i k jejich dobíjení. Na jedno nabití vydrží elektronika pracovat až 16 hodin. Zátky jdou vyměnit a lze dokoupit jiné, které se liší tvarem, velikostí i hodnotou útlumu hluku. Tento typ chráničů zvyšuje možnost komunikace s kolegy v okolí a umožňuje slyšet varovné signály, blížící se vozidla nebo zvuky strojů.

Můj tip: zkuste kombinovat obyčejné špunty do uší s běžnými mušlovými chrániči sluchu pro ještě lepší utlumení hluku.

AUTOR

Tomáš Krásenský

Hobbymaster

Další články