Co znamená ochrana očí?

    Kutilové, domácí pracovníci a řemeslníci musí vždy myslet na ochranu očí před odletujícími částečkami, dráždivými rozpouštědly, plyny nebo nebezpečnými kapalnými látkami. Nebezpečí jsou oči vystaveny i při svařování, protože krátkovlnné, neviditelné ultrafialové záření je schopné popálit kůži nebo sliznici a způsobuje tak zvané „oslepení očí zábleskem“, které se pak projevuje nepříjemným zánětem vnější části oka (zánětem spojivek). Při svařování však vzniká i dlouhovlnné infračervené záření, které může vést ke vzniku šedého zákalu.

    Všechny tyto skutečnosti vedou k tomu, že je oborovými svazy u vybraných činností předepsána ochrana očí a obličeje. Jednotlivé modely musí splňovat požadavky na mechanickou pevnost, teplotní odolnost nebo odolnost vůči chemikáliím – podle toho, pro jakou oblast jsou určené. Dopřejte sobě a svému zraku komfort vhodných ochranných brýlí nebo obličejového štítu, které vás mohou ochránit před přechodným nebo trvalým poškozením očí. Více...

    Nejprodávanější produkty

    Nejprodávanější

    Nejlépe hodnocené produkty

    Nejlépe hodnocené produkty

    Nákupní průvodce

    Jaké druhy ochrany očí existují?

    Vedle dělení podle použitých materiálů a oblastí použití je možné rozdělit prostředky na ochranu očí do dvou velkých kategorií: ochranné brýle a obličejové (ochranné) štíty. Toto rozdělení vychází pouze z tvaru, z hlediska pokrytých rizik je pak možné ještě podrobnější členění:

    Na co je nutno dávat pozor při koupi ochrany očí?

    V první řadě musíte vždy zvolit ochranu, která je přiměřená potenciálnímu nebezpečí. Pokud může dojít k i k poranění obličeje, používejte místo brýlí raději obličejový štít. Po nalezení modelu ve vhodné kategorii ochrany se pak již můžete soustředit pouze na své individuální požadavky z hlediska komfortu při nošení. Ochrana očí musí sedět pevně a spolehlivě, nesmí vám ale bránit v pohybu nebo ho dokonce znemožňovat.

    S jednotlivými třídami a stupni ochrany se můžete podrobně seznámit v aktuální technické normě ČSN CR 13464 (832402) o používání ochrany očí a obličeje.

     

    Náš praktický tip: jak chránit ochranu zraku pomocí správného příslušenství?

    Ochranu zraku pravidelně čistěte a ošetřujte. Existuje řada čisticích ubrousků, jejichž použitím si můžete zajistit dobrou průhlednost hledí během práce. Pokud ochranu zraku nepoužíváte, uchovávejte ji v obalu nebo praktickém pouzdru, ve kterém ji můžete i přenášet a mít stále po ruce.

     

    FAQ: často kladené otázky k ochraně očí

    Mohu používat ochranu očí, i když nosím dioptrické brýle?

    Každý, kdo musí pro korekci zraku nosit brýle nebo kontaktní čočky, nesmí v žádném případě opomenout ani adekvátní ochranu očí. Existují speciální ochranné brýle s dioptrickou korekcí, které je možné nosit místo běžných brýlí. A vedle toho existuje velký výběr ochranných brýlí, pod kterými je možné nosit dioptrické brýle.