Voltcraft není jen pro elektrikáře – měřiče neelektrických veličin

Autor: Tomáš Krásenský, 19. březen 2019

Když se řekne Voltcraft, většině zasvěcených se vybaví kvalitní multimetry a měřicí moduly pro elektrotechniku. Má to logiku – v názvu privátní značky Conradu je slovo volt, což je současně název pro jednotku elektrického napětí. Méně lidí však ví, že pod značkou Voltcraft seženete i spolehlivé měřáky takzvaných neelektrických veličin. A právě těm se teď budeme věnovat podrobněji.

Pod heslem Voltcraft se na e-shopu Conrad nachází aktuálně přes 1300 položek. V našich videích už jsme vedle multimetrůendoskopů a nabíječek akumulátorů této značky měli tu čest třeba také s infrateploměrem Voltcraft.

A když budete webem listovat dál, narazíte na spoustu dalších speciálních teploměrů, ale třeba také na detektor plynu, měřič tloušťky laku, refraktometr, hlukoměr, různé váhy, měřič vlhkosti dřeva a stavebních materiálů, laserový otáčkoměr, luxmetr nebo dokonce měřič mikrovlnného záření.

Tři typy měřáků neelektrických veličin jsme vynechali schválně, protože jsme je přímo otestovali. Jsou to anemometr, PH metr a oxymetr.

Testované produkty:

Anemometr Voltcraft AN-10

Ruční anemometr Voltcraft AN-10 slouží k měření rychlosti proudění vzduchu. Vedle zjišťování rychlosti větru ho využijete především v oboru vzduchotechniky.

Rychlost lze zobrazit na displeji v pěti různých jednotkách, mimo jiné v metrech za sekundu a kilometrech za hodinu. Kromě toho je zaznamenávána také průměrná a maximální rychlost proudění, která je následně zobrazena na podsvíceném displeji. Rozsah měření je od nuly do 30 m/s, tedy 108 km/h.

K měření nepotřebujete žádné další příslušenství, anemometr je prakticky bezúdržbový, mění se pouze napájecí články. Startovní tři kusy článků AAA jsou přibaleny.

Až tedy budete shánět nějaký přístroj měřící neelektrické veličiny, zkuste ho klidně hledat pod heslem Voltcraft, protože pod svou privátní značkou Conrad nenabízí zdaleka jen elektrické multimetry.

pH metr Voltcraft PH-100ATC

Druhým pánem na holení, přesněji na měření je pH metr Voltcraft PH-100ATC. Je určený ke snadnému a přesnému zjištění kyselosti nebo zásaditosti vodných roztoků. Využití najde v akvaristice a v zahradnictví, poslouží také v plaveckých bazénech či v laboratořích. Rozhodně není určen pro měření koncentrovaných a žíravých kyselin a zásad, stejně jako vodných roztoků pod napětím.

Zjišťování pH roztoku pomocí univerzálního indikátorového papírku je pouze orientační. Naproti tomu digitální pH metr Voltcraft změří hodnotu s rozlišením jedné desetiny stupně a s odchylkou maximálně dvě desetiny. Pro dosažení nejvyšší přesnosti je nutné přístroj kalibrovat. Kalibraci však není nutné provádět před každým měřením, ale je dobré ji udělat před každým desátým měřením, nebo jednou za 14 dní. Provádí se pomocí kalibračního, takzvaného pufračního roztoku, a to buď jednobodově s pH 7, nebo dvoubodově navíc s roztokem o kyselosti pH 4. Podotýkám, že kalibrační a čisticí roztoky nejsou součástí dodávky, ale můžete je koupit také v e-shopu Conrad.

Přístroj je vybaven automatickou teplotní kompenzací (ATC), která zajišťuje přesná měření při různých teplotách. Měřicí elektroda je výměnná a v případě opotřebení můžete koupit novou. Napájení pH metru obstarává 9voltový blok, který musíte zakoupit zvlášť.

Až tedy budete shánět nějaký přístroj měřící neelektrické veličiny, zkuste ho klidně hledat pod heslem Voltcraft, protože pod svou privátní značkou Conrad nenabízí zdaleka jen elektrické multimetry.

Oxymetr DO-410

Posledním měřičem neelektrických veličin, který bych vám rád představil, je oxymetr DO-410. Často se sejde s pH metrem, protože jeho úkolem je zjistit obsah kyslíku ve vodě, což se používá také v akvaristice, a to jak sladkovodní, tak mořské, ale i v rybníkářství při chovu ryb či při sledování studní a vodních zdrojů.

Na displeji lze přímo odečíst jak koncentraci v miligramech na litr či ppm, tak i nasycení kyslíkem v procentech. Vyrovnání s okolním vzduchem se provede automaticky po stisku tlačítka, automatická je také teplotní kompenzace, a to díky čidlu integrovanému v sondě. Kompenzace salinity je ruční stejně jako vyrovnání tlaku vzduchu, které ale zpravidla není zapotřebí. Vzhledem k oblastem použití potěší provedení odolné vůči prachu i vodě s podsvíceným displejem. Samotný měřák má stupeň krytí IP 65, ponorná sonda pak IP 67.

Galvanický senzor obsahuje platinovou katodu a olověnou anodu v roztoku hydroxidu draselného, takže na ni buďte opatrní, případně si na ni pořiďte odolný kryt. Sonda je s přístrojem spojena napevno pětimetrovým kabelem, vyměnit se dá pouze membrána. Také elektrolyt lze doplňovat z přibalené lahvičky pomocí dodávané pipety. Dva články typu AA vystačí až na tři tisíce hodin provozu!

Až tedy budete shánět nějaký přístroj měřící neelektrické veličiny, zkuste ho klidně hledat pod heslem Voltcraft, protože pod svou privátní značkou Conrad nenabízí zdaleka jen elektrické multimetry.

AUTOR

Tomáš Krásenský

Hobbymaster

Další články