Vytiskněte si teleprompter – profesionální čtecí zařízení pro natáčení videí

Autor: Karel Setnička, 11. leden 2019

Máte doma 3D tiskárnu a přemýšlíte, co dál vytisknout? Zkuste teleprompter!

K čemu slouží? Spolu s chytrým telefonem a sportovní kamerou vytvoří profesionální čtecí zařízení pro natáčení videí. Provedu Vás návrhovým prostředím 123D Design a ukážu základní postupy při 3D návrhu. 

Tento software je společností Autodesk nabízen zdarma. K dispozici je mnoho možností a kreslicích nástrojů, ale prostředí je i tak jednoduché a každý se s ním hravě seznámí. V článku popíši, jak navrhnout teleprompter, ale obdobně si můžete navrhnout téměř cokoli. Veškeré Vaše nápady následně přivedete k životu na některé z 3D tiskáren z nabídky společnosti Conrad. Dejme se do práce!

Máte doma 3D tiskárnu a přemýšlíte, co dál vytisknout? Zkuste teleprompter!

K čemu slouží? Spolu s chytrým telefonem a sportovní kamerou vytvoří profesionální čtecí zařízení pro natáčení videí. Provedu Vás návrhovým prostředím 123D Design a ukážu základní postupy při 3D návrhu. Tento software je společností Autodesk nabízen zdarma. K dispozici je mnoho možností a kreslicích nástrojů, ale prostředí je i tak jednoduché a každý se s ním hravě seznámí. V článku popíši, jak navrhnout teleprompter, ale obdobně si můžete navrhnout téměř cokoli. Veškeré Vaše nápady následně přivedete k životu na některé z 3D tiskáren z nabídky společnosti Conrad. Dejme se do práce!

Teleprompter

Mluvení na kameru bývá náročné. Při povídání z paměti většinou děláme chyby a je tak nutné natáčet jedno video vícekrát, než se to povede. Pokud čteme text z papíru nebo displeje, nemůžeme koukat do kamery, což působí neprofesionálně. Teleprompter tyto problémy řeší. Kameru umístíme dovnitř krabičky tak, aby šlo světlo pouze zepředu. Před čočku zasadíme průhledné plexisklo, přibližně pod úhlem 45°. My použijeme průhlednou část z tenkého obalu od CD. Do spodní části pak vložíme telefon displejem nahoru a text se bude odrážet v plexiskle. My pak uvidíme text, který na záznamu vidět není. Na videu to bude působit, jako když mluvíme tzv. spatra, přitom jsme text pohodlně četli.

Software 123D Design

V zájmu jednoduchosti jsem vybral základní návrhový software pro 3D modelování. Nejpoužívanější způsob návrhu 3D modelu je kreslení ve 2D do zvolené roviny a poté „vytažení“ do třetího rozměru. Tomu se říká EXTRUDE. Pro návrh je k dispozici mřížka v mm, cm, nebo v palcích. Základem je zvyknout si na prohlížení a navigaci v 3D prostoru. Hlavním ovládacím prvkem je myš.  Různá tlačítka myši v kombinaci s pohybem myši aktivují různé módy. Levé tlačítko označuje již nakreslené objekty. Prostřední tlačítko hýbe s daným pohledem do 4 směrů (nahoru, dolů, doleva, doprava). Kolečko myši přibližuje a oddaluje pohled. Pravé tlačítko sféricky natáčí pohled. Pro zobrazení konkrétních pohledů, třeba zepředu, je možné využít navigační krychli v pravém horním rohu. Ostatní ovládání si každý hravě osvojí při návrhu.

Postup návrhu

Představu máme, nyní k samotnému návrhu. Na obrázku níže vidíme postup o šesti krocích. Jako první si vytvoříme modely jednotlivých předmětů, které fyzicky máme – můžeme je změřit a budeme je později vkládat do hotového výrobku. Důležité je vždy změřit předmět v nejtlustším místě, u mobilu pozor na čočku fotoaparátu. Můžeme připočítat i malou rezervu. Jakmile máme nakreslený mobil, kameru i obal od CD, uspořádáme je tak, jak by měly být (bod 2). V třetím kroku přidáme okolní stěny a záda. Vše nakreslíme odděleně a pak přesuneme do překryvu. V bodě 4 postupně z krabičky vyřezáme předměty: kameru, mobil a CD obal. Zvolíme příkaz „combine – subtract“, vybereme krabičku, pak jeden předmět, poté klikneme mimo a v krabičce zůstane díra ve tvaru předmětu. Bod 5 je finální zaoblení hran, aby produkt lépe vypadal, což není nutné. Nakonec ještě vyřízneme díru na matici ve spodní části pro stativ a případně doplníme text, který může buď přečnívat, nebo být zapuštěný, což jsem zvolil já.

Průběh 3D tisku

Z návrhového programu máme soubor .stl obsahující geometrii modelu. Pro 3D tiskárnu potřebujeme vytvořit takzvaný G kód. Ten obsahuje prostorové souřadnice popisující trasu tiskové hlavy. Soubor .stl tedy vložíme do programu Slicer, který je dodávaný ke každé 3D tiskárně. Nejprve vybereme použitý materiál pro tisk. Poté nastavíme výplň modelu, což je klíčové pro pevnost tisknutého objektu, a dále dobu tisku a spotřebu materiálu. A pozor, neplatí zde čím víc materiálu, tím pevnější. Při použití vhodného tvaru výplně stačí třeba jen 20 % materiálu ve stěnách. V neposlední řadě si program automaticky doplní podpěry a výztuže, které po vytištění a vychladnutí objektu odlomíme. Jakmile je takto připravený G kód, tiskárna se již o vše postará. Doba tisku bývá v řádu hodin podle velikosti modelu, já teleprompter tisknul déle než 24 hodin.

Závěr

Díky 3D tiskárně je velice snadné zhmotnit své nápady. Jak jsem doufám dnes popsal, tak ani kreslení modelu ve 3D nemusí být tak náročné, jak si mnoho lidí myslí. Návrh si sice vyžádá čas, ale výsledný produkt stojí za to. Teleprompter je jen jedna z nepřeberných možností, které dává 3D tiskárna. Stačí vzít do ruky měřítko a vytvořit 3D model dle svých představ. Já si například vytiskl i ulomenou páčku ke krabičce v kuchyni. Co si vytisknete Vy? 

Odkaz na stažení 123D Design zdarma zde.

AUTOR

Karel Setnička

Ke spolupráci s Conradem jsem se dostal přes svou bakalářskou práci na Fakultě Elektrotechnické ČVUT. Jednoduché robotické rameno Velleman KSR10 dodávané touto společností jsem vybavil řídicí elektronikou a k jeho ovládání vytvořil aplikaci pro OS Android. Aktuálně v Conradu testuji a recenzuji nové produkty a podílím se na několika dalších projektech. Nejvíce mě baví MAKER odvětví.

Další články autora