Osciloskop pro začátečníky disponující nejmodernějšími technologiemi

Autor: Conrad.cz, 27. červen 2019

Osciloskopy nabízejí mnoho funkcí pro analýzu signálu. Tento model pro začátečníky, který je koncipován pro menší rozpočty a zároveň disponuje nejmodernějšími technologiemi, se skvěle uplatní v oblasti vzdělávání, výzkumu a vývoje i výroby. Přístroj s označením RTB2000 boduje 10bitovým A/D převodníkem, pamětí pro 10 milionů vzorků a dotykovým displejem s úhlopříčkou 25,65 cm (10,1″).

Osciloskopy zviditelňují elektronické signály a měří je. Poskytují nepostradatelné služby v univerzitních laboratořích, při diagnostice závad spojené s vývojem integrovaných systémů nebo při testování elektronických zařízení. Jsou nejdůležitějším nástrojem pro inženýry, techniky, elektrotechniky a studenty. V podobě nového modelu RTB2000 přichází elektronický koncern Rohde & Schwarz poprvé s digitálním paměťovým osciloskopem, který je poměrně levný a současně disponuje funkcemi, jež byly dosud vyhrazeny jen podstatně dražším přístrojům. Přístroj určený pro začátečníky umožňuje ovládání dotykovým displejem a překvapí 10bitovým vertikálním rozlišením. Díky tomu nabízí nejmodernější technologie i pro menší rozpočty ty a skvěle se uplatní v oblasti vzdělávání, výzkumu a vývoje i výroby. 

K dispozici se 2 nebo 4 kanály a také s různou šířkou pásma

Osciloskop je k dispozici buď se 2 nebo 4 kanály a také s různou šířkou pásma 70, 100, 200 nebo 300 MHz. Cenově nejvýhodnější je základní verze RTB2000 s 2 kanály a šířkou pásma 70 MHz. Dále jsou k dispozici různé vylepšené varianty s vynikajícími funkcemi, které poskytují široké možnosti využití. Jde například o 16 integrovaných digitálních kanálů s funkcí osciloskopu pro smíšené signály (MSO) nebo o dekódování a spouštění protokolů pro sériové sběrnice různých průmyslových standardů. Velkou předností je 10bitový A/D převodník vyvinutý firmou R&S, díky němuž přístroj poskytuje 4x vyšší rozlišení než jakýkoliv jiný osciloskop v této třídě. Běžně používané přístroje z období posledních 30 let totiž disponují jen max. 8bitovým převodníkem. Tento model tak nabízí přesnější měření a ostřejší zobrazení naměřených průběhů signálu s více detaily. To přijde vhod zejména při hledání slabých signálů. Kromě toho se model RTB2000 vyznačuje vynikající citlivostí až 1 mV/dílek. Běžné osciloskopy dosáhnou takové úrovně vstupní citlivosti pouze pomocí softwaru s funkcí zoomu nebo omezením šířky pásma. Oproti tomu model RTB2000 zaznamenává skutečné měřicí body signálu po celé šířce měřicího pásma – dokonce i při 1 citlivosti mV/dílek, což zajišťuje vynikající přesnost měření.

Větší hloubka paměti, lepší analýza a její výsledky

Se záznamovou pamětí pro 10 milionů vzorků na kanál ve standardním režimu a dokonce na 20 milionů vzorků v prokládaném režimu udává model RTB2000 měřítko celému odvětví: nabízí totiž 10krát větší hloubku paměti než jiné přístroje v této třídě.

Hloubka paměti je nejdůležitějším kritériem pro rozmanité úkoly spojené s řešením problémů. Uživatel totiž profituje z delších sekvencí signálu, které mu i při vysoké vzorkovací rychlosti nabízejí možnost lepší analýzy a jejích výsledků. Paměť lze volitelně rozšířit až na 160 milionů vzorků v segmentované podobě – s více než 13 000 jednotlivými záznamy.

Každý, kdo často pracuje s osciloskopy, dokáže ocenit výhody velkých a pohodlně ovladatelných displejů. Model RTB2000 je vybaven působivým kapacitním dotykovým displejem s úhlopříčkou 25,65 cm (10,1″) a nabízí tak dvojnásobně větší plochu a až desetinásobně vyšší počet pixelů než srovnatelné osciloskopy v této třídě. Uživatel tak může signály mnohem lépe rozpoznat. A díky dotykovému displeji lze model RTB2000 ovládat rychleji a efektivněji – podobným způsobem jako smartphone.


Mohlo by vás zajímat


RTB2000 je více než „jen“ osciloskop

Obsahuje logický analyzátor a nabízí také intuitivně ovladatelný režim osciloskopu pro smíšené signály s 16 dodatečnými kanály. V zájmu zajištění široké škály možností spouštění signálů a dekódování sériových rozhraní v návaznosti na konkrétní protokoly poskytuje uživatelům ty nejlepší služby jako analyzátor protokolů.  Kromě toho slouží model RTB2000 jako integrovaný generátor tvarů signálu a vzorů i jako digitální voltmetr. Navíc nabízí speciální provozní režimy pro frekvenční analýzu, maskové testy a dlouhodobý záznam. Shrnutí: osciloskop RTB2000 umožňuje snadnou, přesnou a velmi efektivní diagnostiku u elektronických systémů všeho druhu a představuje tak smysluplnou investici.

Osciloskop pro začátečníky se špičkovými funkcemi

Velký dotykový displej s úhlopříčkou 25,65 cm (10,1″), 10bitový A/D převodník pro ostřejší zobrazení naměřených průběhů signálu, hloubka paměti pro 10 milionů vzorků a atraktivní doplňky – to vše dělá z osciloskopu RTB2000 žádaný nástroj pro univerzitní laboratoře, výzkum a výuku.