Od nuly na vrchol: Nejúspěšnější sezóna elektrické formule studentů ČVUT

Autor: Denisa Vodrážková, 17. říjen 2018

10. 10. 2018 se v klubu Rýsovna v areálu Fakulty strojní ČVUT sešli nejen studenti, ale také profesoři, partneři a novináři, aby si na již tradiční akci „Den s formulemi“ shrnuli zatím nejúspěšnější sezónu v celé historii elektrické formule studentů Elektrotechnické fakulty ČVUT.

Již od roku 2010 se studenti ČVUT za podpory profesorů podílejí na projektu stavby formule.

Na škole tak působí 2 týmy – tým eForce FEE Prague Formula z Fakulty elektrotechnické, který úspěšně zrealizoval již sedmou formuli s elektrickým pohonem, a tým CTU CarTech z Fakulty strojní, který letos sestrojil již desátý vůz se spalovacím motorem.

Conrad jakožto hrdý sponzor týmu Elektrické formule nemohl na této akci chybět a přináší vám, milí čtenáři, ohlédnutí za uplynulou sezónou 2018. V článku se mimo jiné dozvíte, jak tým eForce  i díky produktům od Conrada exceloval v letošní sezóně. Odhalíme vám i plánované inovace dalšího, osmého vozu pro příští rok.

V roce 2018 absolvoval tým Elektrické formule 4 hlavní závody.
Navzdory prvotním neúspěchům v Holandsku zažil nejúspěšnější sezónu v historii. 

V tabulce můžete vidět inovovaný 7. monopost, jehož stavbu podpořil i Conrad prostřednictvím produktů, které studentům poskytl. Jednalo se o produkty především z oblasti součástek, například o konektory, teplotní články a čidla, spínače, svítící tlačítka a podobně.

Neúspěšný start v Holandsku

Zjištěná závada na bateriích bohužel neumožnila týmu odstartovat, a tak se model eForce FEE Prague Formula zúčastnil pouze statických disciplín a skončil na 6. místě z celkem 20 vozů.

Hvězdný Business Plan v Maďarsku

I přesto, že se v některých disciplínách týmu na závodech FS EAST v Maďarsku příliš nedařilo, skončil v kategorii Business Plan jako absolutní vítěz. Špičková prezentace Business Planu nadchla porotce natolik, že by svou fiktivní investici svěřili právě týmu eForce.

Hlavní závod Formula Student v Autodromu v Mostě

Na domácí půdě tým eForce naprosto exceloval a získal celkově 1. místo ze všech závodních formulí.

Vítězné Estonsko

Na posledním závodu Baltic Open v Estonsku skončil tým na 1. nebo 2. místě ve všech disciplínách. Získal tak putovní pohár a příslib pořádání dalšího ročníku u nás v České republice.


"I přes počáteční nezdary to byla naše nejúspěšnější sezóna v celé historii elektrické formule,"

říká Marek Szeles, vedoucí Business Planu.

Jak vidí projekt stavby formule děkan Fakulty elektrotechnické?

"Je úžasné, když vidíte toho týmového ducha. Jste na závodech, soupeři mají problém, ale vy z toho nemáte radost. Na závodech v Mostě jsem viděl indické studenty, kterým se porouchal vůz. Vyndali z auta starý vrak formule, který už nepoužívali, a vypůjčili si komponenty u všech ostatních týmů. Nakonec mohli odstartovat. Na tom všem je skvělé, že jde o spolek lidí, co myslí stejným způsobem,"

zakončuje děkan Fakulty elektrotechnické, prof. Ing. Pavel Ripka, CSc.

Odhalení plánů na další sezónu

Telemetrie – přímo při jízdě dojde k měření dat a komunikaci s řidičem

 

Nový monokok – formuli čeká zcela nový design

 

Nápravy – dojde ke snazšímu nastavení náprav

 

Kompoziční deformační člen – ušetření kilogramů váhy vozu

 

Difuzor – pod zadní nápravou se připravuje difuzor pro lepší aerodynamiku