Stavba reprobeden 2. díl – osazení reproduktory značky Visaton

Autor: Tomáš Krásenský, 6. červen 2019

V předchozím videu jsem úspěšně, za vydatné pomoci profesionálních svěrek Bessey, postavil ozvučnice a teď přišel čas na jejich osazení reproduktory a dalšími prvky nezbytnými pro skvělý hudební zážitek. Conrad nabízí buď sady levnějších komponentů i s plánkem a návodem na výrobu ozvučnic, nebo samostatné komponenty, například od známé značky Visaton.

Testované reproduktory

Za vzor padly skříně Visaton Classic 200

Výhodou je, že tahle firma současně staví také kompletní reprosoustavy a netají se technickými údaji včetně okótovaného výkresu ozvučnice, takže si můžete postavit vlastní reprobedny ze stejných prvků, jako má vyladěný tovární originál. Já jsem celkem konzervativní, takže mi do oka padly skříně Visaton Classic 200. Při použití stejného hlubokotónového reproduktoru jsem mohl využít informace o vnitřním objemu skříní. Namísto obligátních desek o tloušťce 19 milimetrů jsem ale použil tlustší, proto při zachování vnitřního objemu narostly vnější rozměry a pochopitelně i hmotnost. Ale takhle velké reprosoustavy si podle mě masivnější skříň zaslouží.

Podívejte se také na první díl stavby reprosoustavy s využitím svěrek Bessey:

Stavba reprobeden 1. díl – svěrky Bessey

Tentokrát jsme se pustili do výroby reprosoustav. A ne jen tak ledajakých. Budou to třípásmové reprobedny osazeny velmi kvalitními reproduktory značky Visaton.

Jak na to?

Začnu tím, že si nastříhám polyesterové rouno, kterým vyložím stěny bassreflexové ozvučnice včetně zadní stěny. K upevnění poslouží ruční sponkovačka. V místě otvorů pro připojovací terma

Začnu tím, že si nastříhám polyesterové rouno, kterým vyložím stěny bassreflexové ozvučnice včetně zadní stěny. K upevnění poslouží ruční sponkovačka. V místě otvorů pro připojovací terminál či bassreflexový nátrubek je potřeba rouno proříznout třeba do kříže, stejně jako se musí řezat v místě přepážek. Do uzavřené části pro středobasový a výškový reproduktor tlumicí materiál pouze volně naskládám.

Do otvoru v zadní stěně se upevní terminál, na který se před tím připájí kabel vedoucí k výhybce. Ozvučnice se uzavře vlepením zadní stěny. Polodrážky na spojovaných dílech zvětšují styčnou plochu a eliminují riziko netěsnosti. Housenka lepidla musí být spojitá, aby spoj byl vzduchotěsný. Nakonec se spáry zatmelí bílým akrylátovým tmelem. Pro další operace, případně servis jsou od teď k dispozici jen otvory pro reproduktory.

Propojovací kabely k reproduktorům v horní části ozvučnice jsem protáhl otvorem v příčce a průchod jsem vzduchotěsně zatmelil. Kabely se připájí k příslušným konektorům na výhybce, které jsou označené. Dodržujte polaritu, která je všude důsledně značená, také kabely mají jeden vodič odlišený barevným pruhem.

inál či bassreflexový nátrubek je potřeba rouno proříznout třeba do kříže, stejně jako se musí řezat v místě přepážek. Do uzavřené části pro středobasový a výškový reproduktor tlumicí materiál pouze volně naskládám.

Visaton dokonce uvádí průřez použitých kabelů, takže jsem přesně věděl, kolik budu potřebovat jedenapůlky i dvaapůlky. U Conrada můžete objednat jak celé balení kabelu, tak metráž. Silnější kabel spojí terminál s výhybkou a pokračuje do hlubokotónového reproduktoru. Zbylé reproduktory jsou s výhybkou spojeny tenčím kabelem, který jsem vzal na míru. Ze zbylé dvaapůlky z desetimetrového balení budou luxusní kabely pro spojení se zesilovačem.

Výhybku jsem upevnil na zadní desku naproti basovému reproduktoru. Zbývá už jen připojit a připevnit reproduktory a bassreflexový nátrubek. Ten stačí narazit do přesně vyvrtaného otvoru, zatímco reproduktory se připevní pomocí šroubů. Conrad nabízí dokonce i originální vruty od Visatonu. Hlubokotónový reproduktor se musí podložit tlumicím materiálem, který je přiložen v balení.

A jak reprobedny hrají?

Máme hotovo, jde se na test. A jak reprobedny hrají? Jsem docela zmlsaný studiovými monitory ElectroVoice, takže mě hned tak něco neporazí, ale když jsem si s nimi dal tu práci, znějí mi pochopitelně nádherně. Původně jsem měl v plánu stavět aktivní reprosoustavy s napájením z akumulátoru, ale nakonec jsem zvolil řešení s pasivními bednami, které se dají připojit k libovolnému zesilovači. No a pro mobilní použití poslouží třeba miniaturní zesilovač Marmitek s napájením stejnosměrným napětím 12 V. Krmit ho můžete linkovým signálem přes aux-in, nebo elektromagnetickým vlněním přes Bluetooth. Výkon 2 × 20 W stačí na středně hlasitou reprodukci i pro větší místnosti. K propojení s reproduktory to ale chce odpovídající tenčí kabely, protože dvaapůlku do terminálů tohoto mikro zesilovače nedostanete.

Doporučená cena originálních reprosoustav Visaton Classic je bezmála 1500 eur. Výrobou svépomocí můžete ušetřit, ale počítejte s tím, že stavba zabere poměrně dost času a neobejdete se bez dostatečného dílenského vybavení. Na druhou stranu možnost individuálního ztvárnění vnějšího vzhledu je výhodou a uspokojení z dobře odvedené práce je k nezaplacení.

AUTOR

Tomáš Krásenský

Hobbymaster