Maker Faire 2019

Autor: Denisa Vodrážková, 13. červenec 2019

O víkendu ve dnech 22. až 23. června se Conrad zúčastnil svátku všech makerů, veletrhu Maker Faire Prague. Návštěvníci stánku si vyzkoušeli malé roboty, 3D tisk a zájem vzbudilo také vyhlášení vítězů prvního ročník soutěže Conrad Maker Challenge na hlavním pódiu. 

Dalo by se říci, že stánek Conradu na letošním veletrhu nebyl ani chvíli bez návštěvníků. Zájemce o techniku a tvoření všeho druhu lákala tři stanoviště – 3D tiskdrony a také speciální programovatelný modulový systém M5Stack. Ten také u malých i velkých makerů vzbudil největší zájem.

"Chápu, že lidi se zápalem pro tvoření nových věcí zaujal právě M5Stack. Díky rozvoji technologií a jejich lepší přístupnosti nikdy nebylo snazší tvořit, a to i projekty, které bylo v minulosti možné dělat jen v profesionálním prostředí,"

komentuje Jiří Maier z Conrad Electronic.

Vyhrál robot na vaření čaje a medomat

První místo v kategorii Junior Maker (14 – 20 let) získal Lukáš Marek se svým projektem robota, který umí sám uvařit čaj, případně kávu.

"K jeho stvoření mě inspirovala moje matka, jež vstává brzy ráno a než odejde do práce, uvaří konvici čaje. Ten o dvě hodiny později snídám, ale bohužel ona sama si šálek čaje vypije až v podvečer, když se vrátí z práce. Ráno je totiž po uvaření stále moc horký na to, aby si ho dala ke snídani, a tak mě napadlo vaření čaje zautomatizovat a vařit čaj dříve než vstane, aby stihl vychladnout,"

říká o svém vítězném projektu sám autor. Ten získal zájezd na Maker Faire do San Franciska 2020 pro dvě osoby, stejně jako vítěz královské kategorie Master Maker (21 – 100 let). Tím se stal Tomáš Jelínek se svým automatem na prodej medu Medomat.

"Při cestách po České republice se především na vesnicích často setkávám s cedulkami na plotě, které informují, že právě v tomto domě je možné koupit si med přímo od včelaře. Přestože člověk při přečtení takového, nápisu okamžitě dostane chuť si med koupit, často pokušení překoná, protože se mu nechce někde zvonit a někoho „otravovat“ doma. Ani pro včelaře to není příjemné, když může kdykoliv kdokoliv zazvonit, že si jde koupit med,"

vysvětluje motivaci svého projektu autor, který je sám včelař a Medomat využívá pro prodej medu svým sousedům.


Porota ocenila i projekt automatického otáčení terčů

Druhý v hlavní kategorii Master Maker skončil Jiří Michalčák z Ostravy s projektem automatického řízení otáčení terčů.

"Pistolové disciplíny mají svou statickou a dynamickou část. Ve statické části se střílí na pevný terč, zatímco v dynamické části se terč otáčí v určitých časových intervalech tak, že je terč ke střelci buď otevřený, nebo zavřený. A právě tady pomáhá můj projekt,"

vysvětluje stříbrný Master Maker, jenž získal zboží z Conrad.cz v hodnotě 30 tisíc korun na svůj další projekt.

Všichni ocenění se zúčastnili předávání přímo na hlavním pódiu a od moderátora Tomáše Krásenského, kterého znáte z našich videí, převzali certifikáty.