Poradce

Jak fungují USB nabíječky

Zařízení s USB rozhraním najdete téměř v každé domácnosti - v několika verzích, včetně smartphonů, tabletů a MP3 přehrávačů. Zkratka USB znamená Universal Serial Bus, tj. Systém sériové sběrnice, ve kterém jsou bity přenášeny jeden po druhém (a tedy v sérii) z jednoho zařízení do druhého během přenosu dat. Smartphony a tablety mimo jiné používají USB pro přenos dat a napájení. Aby bylo možné pohodlně nabíjet vestavěné baterie, používají se USB nabíječky, které jsou nabízeny v různých verzích a cenových kategoriích.

Pro dobití baterie přes USB je v zásadě nutný napájecí zdroj a USB kabel, například s konektorem micro-USB, který se používá u velkého počtu mobilních koncových zařízení. Střídavé napětí ze zásuvky se převádí na stejnosměrný proud v příslušné síle proudu a dodává se do zařízení. Maximální množství zesilovačů, které může jednotka napájecího zdroje dodat, najdete v informacích od výrobce. Příslušné informace o samotné napájecí jednotce najdete také v části „Output“.

Moderní koncová zařízení automaticky regulují, kolik energie se při nabíjení spotřebuje, aby bylo možné bez problémů použít i výkonnější nabíječky - za předpokladu, že jde o testované modely. V každém případě je nutné dodržovat bezpečnostní normy, aby nedošlo k poškození zařízení nebo jiným problémům. Smartphone nebo tablet lze také nabíjet na PC přes USB, ale toto je nejpomalejší volba. Zatímco porty USB 2.0 poskytují až 0,5 A, porty USB 3.0 a USB 3.1 až 0,9 A. Díky nabíječce pro připojení k zásuvce můžete mobilní zařízení nabíjet mnohem rychleji.

Spousta prázdných baterií, nabíjecí stanice USB

V kanceláři nebo ve vícečlenných domácnostech může použití mnoha zařízení vést k „frontám“ u prodlužovacích kabelů nebo k nepříjemným zamotaným kabelům. Mnoho moderních nabíječek nabízí několik USB portů, které tento problém řeší. V každodenním životě jsou nabíjecí stanice se dvěma, třemi, čtyřmi nebo více sloty velmi užitečné, protože je lze použít k napájení několika zařízení současně. I zde však jsou rozdíly. Zatímco pro některé stanice jsou k dispozici USB porty s různými nabíjecími proudy, jiní výrobci nabízejí modely se stejnými výstupy USB, například čtyři USB zásuvky s maximálním nabíjecím proudem 2400 mA.

Kromě nabíjecích stanic s úložnými prostory pro několik zařízení jsou praktické adaptéry s integrovaným připojením USB, které umožňují současné použití zásuvky. Řidiči automobilů a nákladních vozidel, kteří chtějí používat smartphony a tablety na delší cesty, mohou používat speciální nabíječky zapojené do zásuvek zapalovače.

Nejdůležitější nákupní kritéria pro USB nabíječky

V ideálním případě byste měli k nabíjení baterie použít USB nabíječku, která je dokonale přizpůsobena vašemu smartphonu, tabletu nebo jinému zařízení. V zásadě lze použít nabíječky s vyšším nebo nižším nabíjecím proudem. Pokud je však k nabíjení použit „slabší“ nabíječka, proces trvá déle. S vyšším nabíjecím proudem zařízení obvykle přijímá pouze tolik, kolik zvládne. Tablety obecně vyžadují větší intenzitu proudu než smartphony. Při nákupu USB nabíječek je také vhodné věnovat pozornost dalším specifikacím. Mezi ně patří:  

Kompatibilita:

Používáte zcela nová zařízení nebo starší modely? V závislosti na koncovém zařízení budete možná potřebovat speciální výstup na nabíjecím kabelu USB. Volba často padne na kabely micro USB. Kromě micro USB jsou k dispozici také varianty s mini USB nebo USB typu C (USB-C).

Vhodné vybavení:

Zařízení pro nabíjení by mělo být odolné proti zkratu a také mít ochranu proti přepětí a přehřátí Na dodržování bezpečnostních norem byste měli klást zvláštní důraz, aby nedošlo k poškození. Více výstupů USB se hodí, pokud se v domácnosti nebo kanceláři používá několik zařízení. Pokud se nabíječka často přepravuje, doporučujeme mít robustní pouzdro.

Pro pobyty v zahraničí jsou v závislosti na cíli cesty nutné vhodné adaptéry, abyste mohli nabíječku používat na dovolené nebo na služební cestě. Každý, kdo s sebou vezme mobilní zařízení na dlouhé cesty autem nebo v kamionu, potřebuje nabíječky baterií se zástrčkami do autozásuvky. Pro použití ve vozidlech jsou k dispozici také modely s jedním a více porty.

Další vlastnosti:

Mnoho nabíjecích stanic kombinuje stylový design s praktickými funkcemi. Například na některých stanicích s protiskluzovým povrchem lze bezpečně a stabilně umístit několik koncových zařízení pro nabíjení, zatímco kabely lze uložit uvnitř. U některých modelů je integrován také výsuvný stojan na tablety. Pro bezpečné držení stanice se jako praktické ukázaly protiskluzové prvky na spodní straně.

Praktický tip pro rychlé nabíjení a dlouhou životnost baterie

Pro optimalizaci procesu nabíjení by měly být použity krátké kabely, které podporují vysokou rychlost nabíjení a vysoké proudy až 2,4 A. V zásadě každý proces nabíjení dlouhodobě zatěžuje baterii, takže mobilní zařízení by měla být nabíjena co nejméně.

FAQ – často kladené otázky týkající se USB nabíječek

Lze smartphone připojit k jakékoli nabíječce?

Pomocí vhodného propojovacího kabelu lze smartphony a další zařízení v zásadě nabíjet na všech kabelových nabíječkách. Pro optimální nabíjení nabízejí některé nabíječky speciální USB porty přizpůsobené požadavkům moderních koncových zařízení.

Kolik zařízení mohu připojit k USB nabíječce?

V zásadě lze použít všechny porty nabíječky současně. Je však třeba věnovat pozornost maximálnímu výstupnímu proudu. Pokud je tato hodnota připojenými mobilními zařízeními překročena, doba nabíjení se prodlouží.

Funguje nabíječka také v zahraničí?

Pro různé typy zásuvek jsou k dispozici vhodné adaptéry.

K čemu slouží technologie rychlého nabíjení pro smartphony a tablety?

Pokud máte málo času a jste závislí na zařízení, můžete použít takzvanou technologii rychlého nabíjení. To by mělo umožnit přivést kompatibilní zařízení na úroveň nabití baterie až na 80 procent během 35 minut. Funguje to však pouze v případě, že napájecí zdroj včetně kabelu i koncová zařízení podporují technologii rychlého nabíjení.

Na co musím při nabíjení dávat pozor?

Úroveň nabití zařízení je ideální mezi 30 a 80 procenty. Baterie by měla být jen zřídka úplně vybitá. Trvalé přerušení nabíjecího cyklu je stejně nežádoucí jako nabíjení přes noc. Služby určování polohy, Bluetooth, aplikace spuštěné na pozadí, využití mobilních dat, WLAN a vysoký jas displeje patří mezi obvyklé „žrouty“ a snižují výdrž baterie. Je vhodné deaktivovat služby, které se používají jen zřídka.