bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Nákupní průvodce

Teploměry s funkcí měření obsahu vodní páry v místnosti. Vyberte si termohygrometr z více než 100 produktů TFA, Renkforce, Technoline nebo Basetech s rádiovou komunikací 868 MHz nebo 433 MHz. Věnujte také pozornost teploměrům a hytherografům s možností připojení až 50 čidel.

Informace o teploměrech, vlhkoměrech a barometrech

Teploměry, vlhkoměry a barometry se používají ke stanovení teploty, vlhkosti a tlaku vzduchu. Jsou jedním z nejdůležitějších měřicích přístrojů pro sledování počasí a používají se v mnoha dalších oblastech. V našem průvodci se dozvíte, v čem se tato měřicí zařízení liší a co je důležité při jejich nákupu.

Co jsou to teploměry, vlhkoměry a barometry?

Teploměry, vlhkoměry a barometry se používají pro různé měřicí úlohy. Tato zařízení mají širokou škálu aplikací, používají se v průmyslu, obchodu a vědě, ale také v domácnostech. Vlhkoměry se používají například ve stavebnictví k pravidelnému měření vlhkosti vzduchu, která přímo souvisí s růstem plísní. Železniční barometry se používají v letectví, lodní dopravě a těžbě. Oblast použití teploměrů je pravděpodobně největší. Od průmyslových teploměrů po lékařské teploměry existuje široká škála designů zařízení, které vyhovují různým aplikacím.

Analogový a digitální teploměr, vlhkoměr a barometr

Teploměry, vlhkoměry a barometry jsou nabízeny v analogové a digitální verzi a liší se podle provozního režimu. Digitální modely fungují v některých ohledech stejně: mají senzory a elektronickou jednotku, která přijímá data. Typ použitého snímače se liší v závislosti na měřené veličině a účelu použití přístroje.

V analogové formě fungují odlišně. Analogový teploměr měří teplotu například tepelnou roztažností kapalin nebo bimetalových proužků. Příkladem analogových barometrů jsou pérové barometry (přístroj zvaný Aneroid). Skládají se z téměř prázdné plechovky (obvykle vyrobené z kovu) a indikátoru připojeného k napnuté pružině. Se zvyšujícím se tlakem vzduchu je plechovka stlačena, což vyvíjí tlak na pružinu.

Analogový vlhkoměr měří vlhkost vzduchu, např. pomocí vlasů. Takovým strukturám se také říká vlasový vlhkoměr. Využívají skutečnosti, že se vlasy rozšiřují nebo smršťují v závislosti na stupni vlhkosti ve vzduchu. Čím vyšší je vlhkost vzduchu, tím delší jsou vlasy. Změna je sdělena systémem pák do indikátoru, který zobrazuje odpovídající hodnotu na číselníku.

Teploměry, vlhkoměry a barometry jsou k dispozici také jako kombinované měřiče. Příkladem jsou termohygrometry (teploměr-vlhkoměr), které měří teplotu i vlhkost vzduchu. Ukazují se jako užitečné, když je třeba kontrolovat vnitřní klima. Používají se v knihovnách, muzeích ale také v zahradnictví a dopravě. V současné době již u elektronických hytherografů není nutné připojovat externí snímač pomocí kabelu, ale existují modely s bezdrátovým přenosem dat do přijímací stanice.

Teploměr, vlhkoměr a barometr v meteorologických stanicích

Teploměr, barometr a vlhkoměr jsou důležitou součástí meteorologických stanic. Poskytují naměřené hodnoty, pomocí kterých můžete sledovat aktuální informace o počasí a také předpovídat jeho vývoj. Teplota, vlhkost vzduchu a tlak vzduchu spolu souvisí a definují tzv. klima. Například vysoká vlhkost vzduchu a vysoká teplota vzduchu způsobují srážky. Předpovědi počasí jsou založeny na údajích o vlhkosti a tlaku vzduchu. Pokud se změní relativní vlhkost a tlak vzduchu, nevyhnutelně se změní počasí. To se v zásadě zlepšuje s rostoucím tlakem vzduchu a zhoršuje se s klesajícím tlakem vzduchu.

Meteorologická stanice je v podstatě kombinací různých měřicích zařízení. Kromě teploměrů, barometrů a vlhkoměrů obsahuje také anemometr a srážkoměr, které jsou obvykle připojeny jako externí snímače. Stanice pro domácí použití již dlouho disponují obdobnou výbavou, jako velká zařízení v meteorologických ústavech. Jedná se o kompaktní modely, které nezabírají mnoho místa, a jsou určené pro venkovní i vnitřní použití. Venkovní meteorologické stanice jsou vyrobeny převážně z odolných materiálů, jako je nerezová ocel a hliník.

Analogové meteorologické stanice nevyžadují k provozu baterie ani jiné zdroje energie, a proto i v případě výpadku proudu spolehlivě ukazují výsledky měření. Nevýhodou je povinnost podstoupit pravidelnou kalibraci. Někteří výrobci doporučují čtyři kalibrace ročně, tedy každé čtvrtletí. Analogické meteorologické stanice jsou navíc pro laiky obtížně čitelné a interpretovatelné. Digitální meteorologické stanice poskytují v tomto ohledu větší pohodlí. Obvykle jsou univerzálnější z hlediska funkcí. Jsou zpravidla vybaveny LCD displejem, na kterém lze snadno číst data i bez meteorologických znalostí. Mnoho modelů také pracuje s piktogramy (mrak s kapkami, slunce atd.), které usnadňují interpretaci naměřených hodnot. V mnoha případech jsou také zabudovány rádiové hodiny. Digitální meteorologické stanice se skládají z přijímače, který lze instalovat v domácnosti, a venkovního senzoru, který nepřetržitě měří. Naměřená data se odesílají z venkovního senzoru do přijímače pomocí kabelu nebo radiových vln. Zde se pak data shromažďují, zpracovávají a přehledně zobrazují.

Nákupní kritéria pro teploměry, vlhkoměry a barometry - co je důležité?

Teploměry, vlhkoměry a barometry musí především poskytovat spolehlivé a přesné měření. V této souvislosti je důležité vybrat měřicí přístroj přizpůsobený vaší aplikaci. Zvažte, jakou měřicí úlohu má vaše zařízení provádět, a vyberte model, který je pro ni nejvhodnější.

Při nákupu hraje také roli, zda je přístroj digitální, nebo analogový. Dále by měl být přizpůsoben oblasti použití, vaší vlastní úrovni znalostí a individuálním požadavkům. Každý, kdo provádí pravidelná měření a chtěl by ukládat zaznamenané hodnoty, by si měl zvolit vysoce kvalitní digitální měřicí přístroj a zvážit zakoupení záznamníku, pokud není součástí dodávky. Naměřená data zde mohou být uložena pro pozdější prohlížení, nebo použití v analýze. Na druhou stranu, pokud hledáte měřicí zařízení pro domácí použití, stačí zvolit zařízení se základními funkcemi, které se snadno používá a jeho cena bude příznivější. Například analogové teploměry jsou obvykle velmi snadno použitelné a čitelné. Na druhou stranu odečtení analogové hodnoty vlhkoměrů a barometrů už vyžaduje určité znalosti. Může být proto jednodušší zvolit digitální měřicí přístroj, který hodnoty zobrazí jednoduše a přehledně.

Rovněž je třeba zvážit možnosti montáže a upevnění. Existují teploměry, barometry a vlhkoměry, které jsou navrženy jako stolní nebo nástěnné přístroje (někdy vypadají jako nástěnné hodiny), ale také ty, které lze namontovat přímo na okno. Dobré výsledky poskytují měřicí zařízení s bezdrátovou konektivitou přes vlastní technologii nebo přes WiFi, která jsou napájená z baterií. Tato koncepce umožňuje umístit několik čidel na různá místa například po celém bytě.

Náš tip: správné umístění hytherografů

Termohygrometry jsou velmi vhodné pro měření vnitřního klimatu, ale musí být umístěny na správném místě tak, aby poskytovaly spolehlivé hodnoty. Hytherograf není dobré umisťovat blízko zdrojů chladu, tepla nebo vodní páry. Jde o okna, vnější stěny, radiátory, varné desky, počítače, sušičky a koupelny. Dále nemohou být vystaveny přímému slunečnímu záření. Nestačí je pouze schovat za závěsy, ale měly by být umístěny na vhodném místě v místnosti.

FAQ - často kladené otázky týkající se teploměrů, vlhkoměrů a barometrů

Co je relativní vlhkost?

Relativní vlhkost vzduchu je procento maximálního možného množství vodní páry ve vzduchu. Jde tedy o poměr mezi skutečným a maximálním možným obsahem vodní páry. Absolutní vlhkost popisuje obsah vodní páry v jednotce objemu (g/m³).

V jakých jednotkách měří teploměr, barometr a vlhkoměr?

Teploměry obvykle udávají teplotu ve stupních Celsia (°C) anebo Fahrenheita (°F), barometr měří tlak vzduchu nejčastěji v milibarech (mbar). Některá zařízení používají zastaralou jednotku Torr. Relativní vlhkost je vyjádřena v procentech (%).

Kdy je ideální vnitřní klima?

Klima v místnosti závisí na teplotě a vlhkosti vzduchu. Optimální teplota v domě a bytě je mezi 20 a 23 °C a konkrétní vlhkost hraje v této souvislosti důležitou roli. V ložnici může být teplota o něco chladnější, teploty mezi 17 a 20 °C jsou označeny za příjemné. Ve stísněných prostorách je třeba se vyvarovat příliš vlhkého a suchého vzduchu. Relativní vlhkost 40 až 60 % je ideální pro obytné a rekreační prostory, jako jsou dětské pokoje, pracovní prostory nebo salonky. V kuchyních a koupelnách, kde vzduch obsahuje více vodní páry při vaření a sprchování, jsou optimální hodnoty 50 až 70 %. Totéž platí pro sklepy.