Víte jak správně vybrat čerpadlo? Poradíme Vám!

Autor: Conrad Electronic, 1. červen 2018

Čerpadla toho umí hodně. Při povodních zachraňují majetek i životy, pomáhají na zahradě a šetří čas. A až ho budete nutně potřebovat, bude na jeho pořízení nejspíš pozdě. Jak vybrat to, které využijete po celý rok?

Před pořízením čerpadla je třeba si ujasnit několik důležitých faktorů

Z jak velké hloubky budete vodu čerpat? Podle toho se rozhodněte mezi povrchovým a ponorným čerpadlem:

Abyste vybrali opravdu správné čerpadlo, je také důležité vědět, jakou vodu vlastně chcete čerpat:

 • Pro čerpání čisté pité vody jsou vhodná především tlaková ponorná čerpadla.
 • K čerpání užitkové a mírně znečistěné vody lze použít čerpadla povrchová. Hodí se k čerpání vody z jezírka, řeky i nádrže na dešťovou vodu. Doporučujeme hadici navíc vybavit sacím košem s jemnou mřížkou – tím zabráníte ucpání čerpadla hrubšími nečistotami. Použít můžete také ponorná čerpadla na užitkovou vodu.
 • Silně znečistěná voda vyžaduje použití robustního kalového ponorného čerpadla. To se hodí k vyčerpání septiku, jímky, nádrže, zaplavených prostor či sklepu.

Ponorná čerpadla

 • Mívají dopravní výšku 5–10 metrů a poměrně velký průtok (stovky litrů za minutu). Pomohou vám s vyčerpáním vody z bazénu, z podzemního rezervoáru dešťové vody a hodit se budou i při povodních.
 • Tato čerpadla bývají schopna vyčerpat i mírně znečištěnou vodu. Než ale do mírně znečištěné vody čerpadlo ponoříte, je třeba vodu zvířit, než do ní čerpadlo spustíte.
 • Ponorná tlaková čerpadla lze využít i pro zavlažování či postřikování. Umí vodu vyčerpat i z hluboké kopané studny a pro zavlažování či zásobování domu užitkovou vodou je možné je zkombinovat s tlakovou nádrží.
 • Tlaková ponorná čerpadla mají zpravidla výrazně vyšší dopravní výšku než ta netlaková, ale průtok bývá jen v desítkách litrů za minutu. Cena čerpadla se pak odvíjí od obou těchto parametrů, takže se vyplatí předem si určit, který parametr je pro vás důležitější a vhodnější pro vaše podmínky.

Ponorná čerpadla

Tip: Potřebujete čerpat vodu z větší hloubky? Ponorná čerpadla do studní mají dopravní výšku více než 50 m. Např. ponorné hlubinné čerpadlo Renkforce vám umožní čerpat až z hloubky 60 m.

Zahradní povrchová čerpadla

 • Zahradní čerpadla patří k těm nejvyužívanějším, protože si poradí se stejnými úkoly jako ponorná tlaková čerpadla, ale na rozdíl od nich zůstávají na povrchu. Díky tomu se s nimi mnohem snadněji manipuluje.
 • U těchto čerpadel sledujte parametr „sací výška“. Ten se většinou pohybuje mezi 6 a 9 metry.
 • Častou nevýhodou je fakt, že tato čerpadla musíte nejprve zapnout a pak rychle běžet ke konci hadice. To lze ale řešit tzv. automaty, které fungují podobně jako vodárna v domě. (Čerpadlo se zapíná a vypíná automaticky s otočením kohoutu na hadici.)

Zahradní povrchová čerpadla 

Tip: Pokud už máte klasické čerpadlo, i tak si tento komfort můžete dovolit. Stačí si pořídit tlakový spínač s elektronikou, který vmontujete mezi hadici a čerpadlo.

Kalová čerpadla

 • Kalová čerpadla využijete při vyprazdňování nádrží s užitkovou vodou, čerpání fekálií ze žump i při odvodňování rybníčků.
 • Mívají poměrně malou dopravní výšku (cca do 15 m), ale zato nabízejí vysoký čerpací výkon (až 300 litrů kalové vody za minutu).
 • Pokud požadujete vysokou odolnost čerpadla i v extrémních podmínkách, požadujte čerpadlo z litiny, s pouzdrem z ušlechtilé oceli.
 • Měla by být vybaveno plovákovým spínačem, tepelnou pojistkou, dostatečně dlouhým elektrickým kabelem a přípojku pro napojení hadic různých rozměrů.

Kalové ponorné čerpadla