Odkud vítr vane? Srovnání meteostanic

Autor: Conrad.cz, 25. leden 2019

Zvažujete pořízení vlastní meteostanice? Nabídka současného trhu je poměrně bohatá. Jak se v ní vyznat a které parametry při nákupu zohlednit?

Bezdrátová meteostanice Techno Line WS 6750

Tato stanice má bezdrátové čidlo s maximálním dosahem 50 metrů. Mezi základní funkce výrobku patří měření teploty a vlhkosti vzduchu v interiéru i venku a také měření tlaku vzduchu. Generovat umí předpověď v rozmezí 24 až 28 hodin. Zobrazuje též den v týdnu, hodiny a datum. Nevýhodu rozhodně představuje fakt, že u tohoto modelu nejsou dostupná externí čidla, která by umožňovala shromažďovat podrobnější údaje, a čidlo které je součástí balení, je poměrně jednoduché.

Co najdete v krabici – moje dojmy ze stanice

V balení najdete stanici s displejem (určenou k umístění ve vnitřních prostorách), čidlo (určené pro umístění venku) a návod. Stanice je napájena dvěma AA články, čidlo dvěma AAA články. I na čidle najdete malý displej se základními údaji, navíc má na zadní straně k dispozici otvor, který jej umožňuje například zavěsit na venkovní stěnu domu. Hodiny jsou ve stanici řízené rádiovým signálem, změny času a přesnost tedy není být nutné řešit. Celkově si umím představit tuto stanici například v kuchyni malého domku, kde slouží jako hodiny a pomůcka pro rychlý přehled o tom, jak je uvnitř a kolik stupňů je venku, případně jako zařízení do předsíně, kde na první pohled uvidíte, kolik je právě hodin a jak moc se máte dnes obléct. Stanice funguje také jako budík, takže se hodí i na noční stolek do ložnice.

Měřit a sledovat můžete fáze měsíce, teploty (od −20 do + 60°C), tlak vzduchu, vlhkost, čas východu a západu slunce – pro lepší přesnost se doporučuje zanést i nadmořskou výšku příslušného místa. Displej na stanici lze také rozsvítit, takže zjistit aktuální údaje můžete i uprostřed noci a bez toho, abyste ostatní obyvatele domu obtěžovali světlem. Ovládání pomocí šesti tlačítek a propojení s bezdrátovým venkovním čidlem je díky detailnímu českému návodu bezproblémovou záležitostí.


Digitální bezdrátová meteostanice s Wi-Fi Eurochron EFWS 2900

 Stanice s bezdrátovým senzorem má dosah 100 metrů a zvládne mimo teploty měřit vlhkost vzduchu (jak venku, tak i uvnitř), tlak vzduchu, rosný bod a tzv. wind chill (české ekvivalenty „efektivní teplota“ či „pocitová teplota“ se zatím nevžily – jedná se o stav, kdy má na ochlazení vliv mimo samotné teploty i vítr). Počasí předpovídá v horizontu 24 a 48 hodin. Všechny informace snadno zobrazíte díky velmi přehlednému barevnému displeji. Naměřené údaje lze snadno přenášet do smartphonu nebo do tabletu. Stanice je plně bezdrátová, neboť je napájená třemi bateriemi, ale můžete využít i napájení ze sítě. Mezi nadstandardní vybavení patří připojení k Wi-Fi síti.

Co najdete v krabici – moje dojmy ze stanice

To, že se jedná o profesionální zařízení vhodné všude tam, kde potřebujete co nejpřesnější údaje, vám bude jasné hned, když ji vybalíte. Žádná miniaturní čidla, která se mohou vychýlit tím, když kolem nich projde člověk či kočka nebo projede auto – jde o opravdu profesionální meteostanici, podobnou těm, které používá ČHMÚ pro sběr dat o stavu počasí po republice. Stanice je v krabici rozložena a je potřeba ji nejprve sestavit – na to ale není potřeba žádných speciálních nástrojů, stačí v zásadě křížový šroubovák a klíč. Po složení zabere přístroj plochu odhadem 30 x 45 cm a cca 30 cm na výšku, takže se dá snadno umístit například na střechu nebo na plot. 

Obrovskou výhodou je samozřejmě to, že se údaje přenášejí bezdrátově – deklarovaný dosah 100 m ale platí v ideálních podmínkách, je potřeba myslet na to, že překážky jako zdi, okna nebo dřevo jej mohou o několik procent snížit. Stanice se napájí dvěma AA bateriemi.

Dobře čitelný barevný displej

Barevný displej je velice dobře čitelný a zobrazuje údaje skutečně přehledně, viditelnost je dobrá i z několika metrů a prakticky ze všech úhlů. Díky barevnému provedení je na zobrazené informace výborně vidět za všech světelných podmínek bez potřeby dalšího podsvícení. Velice se mi líbilo zejména to, jak je znázorněno aktuální venkovní počasí a část dne – na první pohled je bez potřeby zkoumání nějakých čísel nebo grafů vidět, jak je venku. Mimo údajů o exteriéru jsou na displeji i údaje o tom, jaká teplota a vlhkost vzduchu jsou v místnosti, kde je umístěn. Pro displej je v balení připraven jednoduchý stojánek. Pokud máte už venkovní stanici sestavenou, ihned po zapnutí displeje se automaticky začne vyhledávat spojení a obě části zařízení se propojí. 

Data evidovaná stanicí jsou skutečně velmi detailní a přesné – od údajů o větru přes přesné množství dešťových srážek až po detailní informace o světle a dlouhodobých trendech. Další možnosti práce se stanicí se otevírají, když si do telefonu stáhnete aplikaci WS View – data pak můžete posílat na některý z meteorologických portálů (např. wunderground.comweathercloud.net nebo www.metoffice.gov.uk) a zde pak sledovat údaje ze své stanice přes internet.  Dále v mobilní aplikaci najdete další přehledy a údaje o teplotě, tlaku, větru, fázi měsíce nebo vlhkosti. Po prvotním propojení aplikace v mobilu se stanicí se stanice připojí na vaši Wi-Fi síť a stahuje si odtud aktuální čas, datum a aktuální firmware.


Závěrem – který model si vybrat

Eurochron EFWS 2900 zajišťuje svým dosahem skutečně kvalitní přenos signálu. Rovněž disponuje pokročilejšími funkcemi. I když cena je v porovnání s modelem Techno Line WS 6750 vyšší, stále lze tuto stanici ve své třídě považovat za nadprůměrný model s velmi dobrým poměrem ceny a výkonu díky velkému množství funkcí. Naměřená data jsou navíc při srovnání s konkurenčními modely skutečně přesná. Výhodu představuje zejména možnost Wi-Fi připojení. Stanice Eurochron EFWS 2900 je tak vhodná pro nadšené domácí kutily a uspokojí i náročnější uživatele, kteří potřebují vědět naprosto spolehlivě, jaké je počasí a jaká je předpověď pro lokalitu, kde se nacházejí.

Techno Line WS 6750 zase představuje vhodný „startovací“ základ, který dokáže v rámci možností, které mu dává jeho relativně primitivní venkovní čidlo, měřit požadované údaje poměrně spolehlivě. Pokud máte omezený rozpočet, Techno Line WS 6750 je i navzdory popsanému nedostatku stále rozumnou volbou – ovšem spíše pro nenáročné domácí využití a tam, kde nepotřebujete naprostou přesnost.