Na záření si nyní posvítíte i vy. Se skenerem Voltcraft RM-400

Autor: Jan Robenek, 30. listopad 2022

Alfa, beta nebo gama? Vždy bude záležet na „úhlu“ pohledu. Jednou tu máme obyčejný trojúhelník, jindy třeba mozkové vlny a zapomenout nesmíme ani na různé typy osobností, které se také běžně označují stejným způsobem. Co když ale půjde o záření? V tom případě dostanou tři nejznámější písmena řecké abecedy další význam, který určitě nelze jen tak přehlížet.

Od trubice až k Bluetooth®

Pokud je něco vidět, dá se tomu zpravidla snadno vyhnout. Jakmile to ale běžnými smysly nepůjde zjistit, musí již nastoupit moderní elektronika. V případě záření alfa, beta či gama, ale také rentgenových paprsků, se bude hodit známá Geiger-Müllerova trubice, tedy speciální vysokonapěťový detektor nebezpečného záření, bez kterého by se neobešla celá řada běžně používaných měřicích přístrojů.

Patří mezi ně i skener pro vyhodnocení radiace RM-400 značky Voltcraft. Německý výrobce láká na velký displej, vnitřní paměť až pro 4000 měřených hodnot, ale také bezdrátové rozhraní Bluetooth®. Součástí dodávky je rovněž obslužný software pro operační systémy Windows 10 a vyšší, čtveřice baterií typu AA a samozřejmě i cestovní kufřík. Dlužno však dodat, že zařízení je primárně určeno k měření uvnitř budov, kde každopádně osloví provozním rozsahem teplot od nuly až do +50 °C. Jen si dávejte pozor na vlhkost nebo např. mechanické nárazy. Citlivou techniku dokáže poškodit i pád z malé výšky.

Osvětlí displej, ale i situaci

Popis příručního zařízení „cvičeného“ na vyhodnocování míry radiace začneme u relativně velkého LCD displeje. Výrobce tak dokáže okamžitě zprostředkovat spoustu informací, ať již formou velkých, nebo jindy zase menších, číslic a různých symbolů, příp. též díky posuvnému ukazateli, kdy výsledky přehledně sledujeme na stupnici připomínající analogovou měřicí techniku. V temném prostředí navíc oceníte podsvícení, které se po chvíli samo automaticky vypíná. Zobrazovací jednotce by však prospěl o něco vyšší kontrast, včetně lepších pozorovacích úhlů. Na druhou stranu zde potěší netradičně řešená signalizace stavu baterie. Vedle klasického symbolu článků se totiž jedním stiskem tlačítka dostanete přímo k informaci o velikosti napětí s přesností na jedno desetinné místo.

Tlačítek s gumovým hmatníkem je celkem devět. Nejsou sice podsvětlená, ale díky výstižnému popisu máte okamžitě jasno, které funkce, příp. též jejich kombinace, vám nakonec zprostředkují. Na všechny ovládací prvky vyznačující se zřetelným stiskem, stejně jako akustickým potvrzením, které však někdy přichází s drobným zpožděním, pohodlně dosáhnete palcem jedné ruky. Celý přístroj RM-400 s logem Voltcraft byl totiž navržen tak, aby mohla druhá ruka zůstat buď volná, nebo v provozu obsluhovat otočný volič senzorové části se třemi polohami pro výběr konkrétního typu záření. Celek navíc působí robustním dojmem, který dále podtrhuje i kryt prostoru pro čtyři baterie jištěný křížovým šroubem. K jistějšímu úchopu napomáhají též členité gumové díly v nejvíce exponovaných místech. Škoda, že výrobce nezvolil stejnou taktiku i pro zadní hladké části těla přístroje.

Vzhůru do provozu

Zařízení RM-400 sloužící k detekci a měření úrovní záření alfa, beta nebo gama, a také rentgenových paprsků, se díky své velikosti uplatní v celé řadě oblastí. Za všechny můžeme zmínit farmaceutický průmysl, laboratoře, elektrárny či kamenolomy, ale také sběrny a sklady, určitě i práci záchranářů nebo např. zcela obecnou ochranu životního prostředí. Zde všude vám dokáže Voltcraft zprostředkovat výstupy v mikroSievertech za hodinu, pro dávkové příkony v rozsahu od 0,01 až do 1000 μSv/h. Systém umí pracovat i s údaji nahromaděnými v čase, kdy si dobu měření dále přizpůsobíte v rozsahu 1 až 999 minut, příp. vše vyjádří počtem impulzů za vteřinu nebo také za minutu (do 4000 cps/cpm). Problém zde nepředstavuje ani nepřetržité měření či přepočet na jednotky Rem/h. V případě potřeby si rovněž nastavíte výstrahu, která se rozezní po překročení uživatelem definované úrovně. Přiměřeně hlasitá, volitelná akustická signalizace je samozřejmě k dispozici též pro běžná měření. Uložená data pak obsahují datum, čas, zjištěnou hodnotu a také příslušnou jednotku.

Tak tedy alfa, beta nebo gama? Pro někoho stále jen tři písmena, která však v běžné praxi znamenají mnohem víc. Před pravdou, ať už je jakákoli, nelze zavírat oči. S detektory RM-400 značky Voltcraft pro vyhodnocení záření ji ale můžete rychle odhalit, a třeba i blíže popsat, i když nebývá na první pohled vůbec vidět.

AUTOR

Jan Robenek

Honzovi snad elektronika učarovala již v kolíbce. Jen tenkrát netušil, že po vystudování oboru nezůstane pouze u profesionálního vývoje, ale bude nadšeně sledovat i dění okolo sebe a lidskou řečí o všem informovat. Na internetu nebo v tištěných médiích je jako autor podepsán pod stovkami odborných článků. Miluje ostrá jídla a tvrdí, že stejně tak by měly vypadat i hrany signálu. Mezi součástkami by korunoval A/D převodník a pro svou zálibu v měřicí technice spojil své síly též s Conradem. „Víc očí víc vidí“, dodává s jiskrou v jednom z nich.

Další články