Bezpečnost na pracovišti: Zdraví a prevence úrazů mají přednost
Zveřejněno: 24. 9. 2024 | Doba potřebná k přečtení: 12 minut
Pád, pořezání nebo popálení: Práce bez úrazů je důležitou zásadou na pracovišti. Realita ovšem často vypadá jinak: Každý rok utrpí v Německu průměrně 1 500 na 100 000 zaměstnanců pracovní úraz s těžkým zraněním.
Mnohým z nich by bylo možné předejít. Tyto úrazy mají nejen bezprostřední zdravotní následky pro postiženého, ale také mají negativní dopad na jejich rodiny a na celý podnik.
Díky cíleným opatřením, jako je posouzení rizik, školení a poskytování ochranného oděvu můžete výrazně omezit rizika na pracovišti. Opatření na ochranu zdraví při práci jsou v první řadě zakotvená v legislativě. Prevence úrazů a ochrana zdraví jsou ale také v zájmu podniku. Správnými opatřeními účinně přispějete k bezpečnosti na pracovišti. Jak můžete ochránit sami sebe a své zaměstnance, to se dozvíte v tomto rádci pro každé odvětví.
Úplně normální pracovní den – a pak se to najednou stane: Malá chyba, okamžik nepozornosti, a náhle je život kolegy vzhůru nohama. Pracovní úraz může způsobit nejen tělesné poranění, ale také hluboké poranění na duši.
Následky pracovního úrazu pro podnik mohou být dalekosáhlé a nákladné. Daleko přesahují bezprostřední náklady na zdravotní péči o zraněného zaměstnance. Možné přímé důsledky sahají od ztráty produktivity a nákladů na náhradní pracovníky přes zvýšené platby za úrazové pojištění až po pokuty a tresty v případě porušení předpisů úrazové prevence. K tomu přistupují ještě nepřímé následky jako snížení motivace zaměstnanců, vleklé právní spory a ztráta image.
Bezpečné pracoviště a ochrana zdraví jsou základní práva vašich zaměstnanců a současně důležitá součást pozitivní firemní kultury. Jde o fyzickou a psychickou integritu vašeho osazenstva, pracovní klima, připravenost podávat výkon a atraktivitu zaměstnavatele.
Bezpečné pracovní prostředí vede k vyšší spokojenosti a motivaci, což se pozitivně projeví na produktivitě. Přispívá ke zvýšení loajality zaměstnanců a snižuje fluktuaci. Kromě toho tím zlepšíte výrobní a obchodní procesy a můžete využít ekonomických výhod. Sami uvidíte, že prevence se vyplatí. Ukažte svým zaměstnancům, že je pro vás bezpečnost důležitá.
Abyste mohli bezpečnost práce kdykoliv garantovat, musíte si ledacos promyslet a provést určitá opatření. Bezpečnost při práci není náhoda, ale výsledek cílených opatření. A jako zaměstnavatel nebo vedoucí pracovník odpovídáte za bezpečné pracovní prostředí.
Ochrana zdraví při práci zahrnuje ochranu před ohrožením zdraví při práci a nehodami a také ergonomické uspořádání pracovního prostředí. Patří sem rozpoznání potenciálních ohrožení a také vhodné kroky k jejich minimalizaci, nebo ještě lépe – k jejich odstranění. Úrazová pojišťovna DGUV, specialisté na pracovní medicínu a odborníci rozdělují téma do oblastí všeobecné ochrany zdraví při práci, technické ochrany zdraví při práci, zdravotní ochrany zdraví při práci a sociální ochrany zdraví při práci.
Nadřazeným cílem je ochrana a zachování psychického a fyzického zdraví všech zaměstnanců. Ale jak při tom správně postupovat?
Co v jednotlivých případech patří k ochraně zdraví, to závisí na konkrétních ohroženích, jimž je personál vystaven. Ve stavebnictví a řemeslných činnostech může být nutný ochranný oděv, ochranná přilba, bezpečnostní popruhy, zábrany, kontroly lešení a bezpečné zacházení s materiály. V kancelářských prostorech stojí v popředí ergonomie pracoviště, dobré osvětlení a včlenění přestávek. Průmyslová pracoviště vyžadují ochranný oděv, speciální ochranné rukavice, odsávací zařízení a pravidelnou údržbu strojů. Typická ochranná opatření v gastronomii jsou chrániče rukou před pořezáním, dodržování hygienických předpisů a bezpečná manipulace s přístroji.
Bezpečnost práce
Ochrana zdraví při práci je nadřazený pojem pro všechna opatření, předpisy a prostředky, které slouží k zajištění bezpečnosti a zdraví zaměstnanců při práci. Ochrana zdraví při práci zahrnuje jak ochranu před úrazy, tak i ochranu před nemocemi z povolání. Cílem je vždy zamezení pracovním úrazům a ochrana zaměstnanců.
Bezpečnost práce
Bezpečnost práce se soustředí na ochranu před úrazy na pracovišti. Jde o to vytvořit bezpečné pracovní podmínky, aby se předešlo poranění a usmrcení při vykonávání povolání a aby byly splněny zákonné povinnosti zaměstnavatele při zajištění bezpečného pracoviště.
Ochrana zdraví
Ochrana zdraví se zaměřuje na zachování a podporu zdraví zaměstnanců. Patří sem opatření k zamezení nemocem z povolání, ke zlepšení psychické pohody a k vytváření ergonomických pracovišť. Cílem je proaktivně rozpoznat a minimalizovat zdravotní rizika, ještě než vyústí v onemocnění.
Posouzení rizik
V rámci posouzení rizik musíte zjistit všechna nebezpečí a rizika pro bezpečnost zaměstnanců na pracovišti. Sem patří systematická analýza všech pracovních oblastí, tak aby byla identifikována, posouzena a zdokumentována jednotlivá nebezpečí.
Ochrana zdraví
Opatření k zamezení zátěži způsobené hlukem, vibracemi, chemikáliemi, horkem, chladem a psychickými faktory.
Technická ochranná opatření
Myslete mimo jiné na ergonomické uspořádání pracovišť, protipožární ochranu, ochranná zařízení u strojů (např. zabezpečení a nouzové vypínače), pravidelnou údržbu a bezpečné pracovní prostředky.
Organizační opatření
Odvíjejí se od výsledků posouzení rizik a zahrnují vývoj pracovních pokynů, pravidelné provádění školení a instruktáží, vytváření plánů pro nouzové situace a jasné rozdělení úloh.
Preventivní opatření na ochranu osob
Osobní ochranné pracovní prostředky (PSA) zahrnují všechny předměty vybavení, které jsou nošeny na těle nebo drženy v rukou s cílem co možná nejvíce ochránit zdraví a bezpečnost zaměstnanců. Patří sem například ochranný oděv, pracovní a bezpečnostní obuv, ochranné rukavice, ochranné brýle, ochranné přílby a chrániče sluchu. Vaše úloha spočívá nejen v poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, ale musíte také zajistit, aby byly používány.
Kdo odpovídá za bezpečnost na pracovišti?
Za bezpečnost a ochranu zdraví svých zaměstnanců na pracovišti v zásadě odpovídá zaměstnavatel. Tak je to ukotvené v zákoně a platí to pro všechny podniky bez ohledu na jejich velikost nebo oblast jejich působení. Základem je zákon o ochraně zdraví při práci (v Německu ArbSchG), který popisuje všeobecné zásady a povinnosti. Navíc existují ještě další nařízení, například o pracovištích (ArbStättV), o provozní bezpečnosti a také předpisy Německé zákonné úrazové pojišťovny (DGUV). Také jiné zákonné úpravy, jako je zákon na ochranu pracujících matek (MuSchArbV), ukládají zaměstnavateli další povinnosti.
Proč leží odpovědnost na zaměstnavateli? Zaměstnavatel je tím, kdo má na svých bedrech povinnou zákonnou péči o své zaměstnance. To znamená, že musí učinit vše pro to, aby zamezil úrazům a onemocněním na pracovišti. Ze zákona musí disponovat všemi potřebnými znalostmi v oblasti ochrany zdraví při práci nebo musí pověřit příslušné odborníky.
Kdo zaměstnavateli pomůže s prevencí? Ochrana zdraví na pracovišti je zpravidla úkolem pro celé týmy pracovníků. Vedle zaměstnavatele jsou za realizaci opatření na ochranu zdraví při práci na svých úsecích odpovědní vedoucí pracovníci. Větší podniky mohou zaměstnávat bezpečnostní techniky a v otázkách ochrany zdraví jim mohou poradit podnikoví lékaři. Také závodní rada může přispět.
A zaměstnanci? Také zaměstnanci spoluzodpovídají za svou bezpečnost. Mají povinnost dodržovat bezpečnostní předpisy a nosit ochranné prostředky, které jim byly poskytnuty.
První pomoc na pracovišti
Patří k povinnostem zaměstnavatele zajistit, aby zaměstnanec v případě pracovního úrazu obdržel první pomoc. Rychlá a správně poskytnutá první pomoc může při nehodách zachránit život a zmírnit těžké následky. V podnicích musí být k dispozici dostatek vyškolených interních poskytovatelů první pomoci. Podle velikosti podniku musí být k dispozici dostatečně vybavený kufřík první pomoci. Ve větších podnicích nebo při určitých činnostech je předepsaný defibrilátor.
Bezpečné uložení pracovních prostředků
Bezpečné uskladnění nebezpečných látek, jako jsou chemikálie, a nebezpečných předmětů má například v průmyslu i v řemeslných provozech značný význam.
Protipožární ochrana
Také podniková protipožární ochrana je součástí ochrany zdraví při práci, a patří tedy mezi povinnosti zaměstnavatele. V případě odchylek od stavebních norem nebo pokud je budova využívána k nějakému zvláštnímu účelu, musí být vytvořena koncepce ochrany proti požáru. V řadě podniků a na mnohých pracovištích musí být k dispozici požární technik a preventista. Myslete také na hasicí přístroje, hasicí deky a záchranné žebříky.
Označení únikových cest
Plány únikových a záchranných cest by měly být vyvěšené na pracovištích a na dobře viditelných místech v provozní budově – například ve vstupních prostorách, na chodbách a na schodištích. Jsou v nich zakreslená umístění požárních hlásičů, hasicích přístrojů, hasicích dek nebo hasicích hadic. Budete potřebovat také piktogramy a směrovky označující únikové cesty a nouzové osvětlení.