Blackout – výpadek proudu » Nouzové vybavení pro případ krize
Co dělat při výpadku proudu?
Zveřejněno: 22. 9. 2022 | Doba potřebná k přečtení: 6 minut
Při výpadku proudu přestávají fungovat i ty nejobyčejnější věci: počítače, telefony a další komunikační prostředky stávkují, světlo nesvítí a topení zůstává studené. S tím vším jsou spojené nepříjemné následky pro postižené. O to důležitější je příprava správného vybavení. Budete tak mít k dispozici určitou alternativu a zůstanete akceschopní i v případě, že výpadek proudu nepotrvá příliš dlouho.
V našem rádci se dozvíte, jaké nouzové vybavení byste měli mít doma pro takové situace. Zmírníte tak dopady výpadku dodávky energie na sebe a své okolí.
Krizové zabezpečení pro případy krize se zaměřuje na situace, kdy na delší dobu vypadne dodávka elektřiny. Déletrvající výpadek proudu se může v určitých regionech vyskytnout například z důvodu technické závady u poskytovatele elektřiny nebo z důvodu poškození vedení. Znamená to, že bezproudí vládne v celém širokém okolí. Také nepříznivé počasí, nehody, lidská chyba nebo sabotáž mohou vést k závažným potížím při dodávkách proudu. Nebo může dojít k blackoutu, při kterém dodávka proudu vypadne na velkém území, třeba i v celé zemi.
Blackout zasáhne rozsáhlé části elektrické síťové infrastruktury: vedení vysokého napětí, transformační stanice, podniky zajišťující dodávku proudu a vedení směrem ke komerčním i soukromým spotřebitelům. Může trvat i několik dní, než bude elektrická energie znovu k dispozici. O to důležitější je příprava na možný úplný výpadek.
Závažný výpadek dodávky proudu nastává bez varování. V nouzové situaci může trvat celé dny, než bude elektřina znovu k dispozici. Protože nemůžete vědět, jak dlouho budete bez elektřiny, počítejte při ochraně sebe sama raději s tím nejhorším případem. Připravte se tak, abyste se obešli bez pomoci jiných po dobu několika dní.
Příprava na výpadek proudu zahrnuje dvě oblasti: technická preventivní opatření a osobní přípravu.
Osobní příprava na výpadek proudu zahrnuje především pitnou vodu a zásoby potravin včetně kojenecké strany na několik dní. Budete potřebovat teplé oblečení a deky, kterými byste dokázali po určitou dobu nahradit topení. Mějte k dispozici také určitou zásobu hotovosti, protože v případě výpadku proudu nebudou fungovat bankomaty a čtečky platebních karet. K osobní přípravě patří také:
Technická příprava na blackout tlumí dopady na jednotlivce. Nikdo si určitě nepřeje zůstat potmě a v nevytopených prostorách. Jaká technická opatření jsou v takovém případě nejvhodnější, to shrnuje následující kontrolní seznam.
Díky nouzovému agregátu a solárnímu systému si můžete vyrobit vlastní elektřinu.
Nouzový agregát
Nouzový agregát jakožto mobilní zdroj elektrického proudu je vám k dispozici pro dodávku elektřiny, nezávislou na elektrické síti. Agregáty využívají spalovací motor a podle modelu benzin, naftu nebo plyn jako zdroj energie.
V nouzových situacích se jeví jako praktické hybridní modely, které spalují benzin nebo naftu a plyn. Jsou určené pro provoz ve venkovním prostředí. Základní pravidlo: Jednoduché modely přemostí krátkodobé výpadky, pro nouzové zásobování elektřinou při delších výpadcích budete potřebovat výkonnější zařízení s odpovídajícími parametry. To vám může dodávat elektřinu po delší dobu, vždy několik hodin denně.
Pozor: Elektrické agregáty vytvářejí toxický oxid uhelnatý. Smějí být používány výhradně venku!
Tip: Odborník může propojit dostatečně dimenzovaný elektrický agregát prostřednictvím transformátoru s elektrickým okruhem budovy. Agregát dodává elektrickým spotřebičům v domě potřebný výkon.
Fotovoltaický systém
Díky fotovoltaickému, resp. solárnímu systému (PV systému) můžete vyrábět vlastní elektřinu ze slunečního světla. Vedle zařízení pro montáž na střechu existují také systémy pro domácnosti, zahrady nebo garáže, připravené k zapojení do zásuvky – balkonové elektrárny. Ty dodávají elektřinu přímo do elektrické sítě.
Fotovoltaické systémy se při výpadku veřejné elektrické sítě standardně automaticky vypnou. Ochranný obvod má zabránit tomu, aby elektřina ze soukromých domácností během údržbářských prací proudila do veřejné elektrické sítě a aby tedy elektrická síť byla pod napětím. Fotovoltaické systémy, které i při výpadku veřejné elektrické sítě zásobují vaši domácnost, jsou vybavené funkcí nouzového proudu nebo náhradního proudu.
Náhradní proud
Náhradní proud vyžaduje, aby byl fotovoltaický systém vybavený úložištěm energie, které funguje jako akumulátor. Pokud zvenčí přestane přitékat proud, přepne zařízení elektrické spotřebiče v domě automaticky na úložiště energie fotovoltaického systému.
Nouzový proud
Nouzový proud znamená fotovoltaické systémy, které v případě nouze vyrábějí proud přes samostatnou přípojku. Nejsou tedy napájeny všechny přístroje v domácnosti, ale jen ty s přípojkou nouzového proudu.
Powerstanice – alternativa k plnohodnotnému fotovoltaickému systému
Pokud chcete vyrábět elektřinu ze slunce, nepotřebujete za každých okolností plnohodnotný fotovoltaický systém. Dobrou alternativou je, když budete ze solárních panelů nabíjet powerstanici. Powerstanice jsou přenosné elektrárny, určené na cesty.
Mobilní zdroje elektrického proudu se podobají powerbankám, jsou ale výrazně větší, výkonnější a těžší. Jsou vybavené akumulátorem a měničem napětí v podobě měniče frekvence. Ten transformuje proud baterie na střídavý proud 230 V pro běžné domácí spotřebiče.
Systém managementu baterie řídí elektronika a ta také koordinuje tok proudu k jednotlivým zásuvkám a přípojkám. Pro nabíjení zapojte powerstanici do 230V zásuvky, do 12V palubní zásuvky v automobilu nebo do solárního modulu.
Při výpadku proudu přestává fungovat osvětlení, domácí spotřebiče a topná zařízení na 230 V. Kapesní svítilny, campingové a outdoorové lampy a jiné akumulátorové nebo bateriové zdroje světla v závažných případech zajistí, abyste se mohli potmě orientovat. Svíčky, čajové svíčky a petrolejové lampy skrývají na rozdíl od kapesních svítilen vysoké nebezpečí vzniku požáru. Dejte proto přednost úsporným elektrickým zdrojům světla v podobě LED lamp. LED vykazují dlouhou dobu svícení. Mějte vytvořené odpovídající zásoby baterií a nabitých akumulátorů. Pomocí solární nabíječky můžete akumulátory nabíjet i jinak než z elektrické sítě.
Topení: Zdroje tepla pro případy nouze
V chladných měsících je teplo důležité. Kachlová kamna nebo krb jsou přirozenou možností, jak vytápět místnosti, použitelnou v krizích a nevyžadující elektřinu. Potřebujete dostatečně velkou zásobu paliva, zpravidla palivového dříví nebo dřevěných briket.
Pokud máte elektrický agregát, můžete vytvářet teplo pomocí topných ventilátorů nebo mobilních radiátorů. Agregát ovšem musí mít dostatečný výkon, aby mohl napájet připojené topné zařízení. Zde najdete vhodné topné ventilátory, olejové radiátory, topná zařízení a teplovzdušné ventilátory.
Pomocí mobilních plynových ohřívačů, plynových zářičů nebo petrolejových kamen z potřeb pro kempování lze až do určité teploty vytápět otevřené prostory.
Jako zdroj energie slouží plynové láhve, plynové kartuše nebo petrolej – i v těchto případech byste si měli udělat zásoby. Opatrnost je nezbytná v blízkosti snadno zápalných předmětů. V našem rádci k plynovým topným zářičům si můžete přečíst zajímavé tipy o plynových topných zařízeních, která nepotřebují elektřinu.
Pozor: Mobilní plynová a petrolejová topná zařízení jsou určená výhradně pro používání ve venkovních prostorách. Pro svou vlastní bezpečnost dbejte na dostatečné větrání. Ve vnitřních prostorách se topná zařízení kvůli nebezpečí výskytu oxidu uhelnatého nesmějí používat ani při výpadku proudu!
Tip: Informujte se o možnostech provozování vašeho topného zařízení na nouzový proud. Například kotle na pelety a na dřevo mohou být provozovány autonomně.
Jednodušší a menší teplá jídla můžete připravit na grilu na dřevěné uhlí nebo na plynovém grilu, na kempinkovém vařiči nebo na ohni venku. Pro topeniště dle vašeho výběru si připravte dostatečné zásoby paliva, zpravidla plynové láhve, plynové kartuše, grilovací uhlí, grilovací brikety nebo palivové dříví.
Jestliže nastane kompletní výpadek proudu, může mobilní telefonní síť ještě nějakou dobu fungovat. Pak si pro svůj mobilní telefon připravte powerbanku, abyste byli co možná nejdéle dosažitelní.
Televize a internet fungují jen na elektřinu, proto poskytují rádia na baterky jedinou možnost, jak můžete při výpadku proudu zůstat informovaní. Vytvořte si zásobu rezervních baterií nebo akumulátorů potřebné velikosti. Alternativou může být solární nabíječka akumulátorů. Rádio na kliku, u kterého se energie vyrábí na principu dynama, si vystačí zcela bez baterií.