VC-532: krása ukrytá v kleštích

Autor: Jan Robenek, 22. listopad 2019

Opravdu musíte utratit spoustu peněz, pokud má váš nový klešťový multimetr umět měřit i něco jiného než napětí, proud a odpor? V Německu si to nemyslí, protože skvěle vybavené zařízení dnes dostanete za cenu hluboko pod dvěma tisíci korunami. Těšit se proto můžete nejen z praktického pouzdra, ale třeba i z displeje, který si moc dobře uvědomuje, že tradiční LCD již mají nejlepší roky dávno za sebou. Jedno velké „ale“ by se však přesto našlo.

AC/DC nebo jen AC

V běžných provozních podmínkách s teplotami nad +5 °C jsou digitální proudové kleště VC-532 značky Voltcraft jako doma. Pohodlně s nimi změříte střídavá a také stejnosměrná napětí do 600 V (CAT III), AC proudy až 1000 A, odpor 60,00 MΩ, teplotu do +1000,0 °C, kapacitu 6000 μF a třeba i kmitočet 9,999 kHz. Výrobce dále nezapomíná ani na procentuální vyjádření doby trvání kladné půlvlny, diodový test, okamžitě reagující akustické prozvánění nebo též bezkontaktní ověření přítomnosti střídavého napětí, tedy standardní funkci NCV. Pro zajištění čistějších výsledků systém umožňuje vložit dolnopropustný filtr LPF (100 Hz) a také volitelně snížit vstupní impedanci až na 200 kΩ. Společně s nastavením LoZ je však nezbytné přiměřeně zkrátit i dobu měření AC/DC napětí.

Moc rádi bychom také vyzvedli předpoklady pro zkoumání stejnosměrného proudu, nejlépe ještě jednou do 1000 A. Za tuto základní funkci si však bude nutné připlatit. Třeba při nákupu sesterského modelu VC-533, protože námi testovaná varianta DC průtoky vůbec nepodporuje. A to ani kontaktně. Znamená to tedy, že verze číslo 532 s podporou True RMS do užšího výběru nepostoupí? Určitě ne. Stále má totiž v rukávu několik trumfů, které by jí mohly závidět i mnohem dražší klešťové multifunkce.

Obyčejné LCD? Už nikdy více

Výrobci měřicí techniky si naštěstí uvědomují, že jen omezená skupina přístrojů bude mít to štěstí strávit celý zbytek života pěkně na stole. Svá zařízení proto vybavují nejrůznějšími vychytávkami, které mají pobyt v terénu zpříjemnit a všem zase zajistit bezpečný návrat domů. Proč shánět samostatné pouzdro, když přece může být na míru a přímo součástí dodávky? A je vůbec nutné šetřit na gumovém povrchu, jestliže svou práci skvěle odvádí nejen na bocích, ale také na zádech, nebo v celé spodní části těla? To se pak může padat z výšky až 2 m.

Proudové kleště VC-532 jdou však ještě dál. Zdobí je totiž nejen zapuštěný závit, ale také svítilna s LED či osmipolohový otočný volič, jehož popisky se mohou ve tmě zřetelně rozzářit, zatímco na ně jasně ukazuje červená kontrolka.

A co teprve samotný zobrazovač! Velký, přehledný a především pak moderní displej s jediným „mrtvým“ úhlem, při kterém obrovské číslice vymění bílou za neméně pozoruhodnou stříbrnou barvu. Tu a tam se na černém kontrastním pozadí může objevit nepatrně prosvítající bod, který však nijak neruší a v závislosti na otočném přepínači dokonce mění svou polohu. Každopádně i tak je na panel radost pohledět.

Vše na svém místě

Ovládání multimetru Voltcraft VC-532 vybaveného též i sloupcovým ukazatelem je naprosto intuitivní. Z „klávesových zkratek“ si pak stačí zapamatovat jen kombinaci tlačítka MODE, které při zapnutí krátce přidržíte a přístroj se již po čtvrthodině sám od sebe nevypíná. 

Všech šest ovládacích prvků s gumovými hmatníky a trvalým podsvětlením je navíc prozřetelně umístěno až pod zobrazovacím panelem a obsluze tak nebrání žádný prst ve výhledu. Tlačítka, s nimiž přepínáte funkce, ručně měníte jinak automatické rozsahy, aktivujete filtr LPF a také ukládáte maxima či minima, nebo provádíte relativní měření, však mohou být pro někoho až příliš nízko. To by pak mohly překážet i vstupní konektory, pro které se již díky závitu nenašlo místo ideálně až na protilehlém konci kleští. Třeba jako u modelu VC-590OLED, který jsme testovali před rokem. S běžnou velikostí palce se však není čeho obávat, zvláště když častěji používané funkce nacházíte spíše až v horní řadě a tlačítko HOLD je pak rovnou sdíleno s bočním ovládáním svítilny. Světelná stopa ve tvaru půlměsíce pro běžnou práci naprosto postačuje. Musíte se však smířit s rušivým žlutým nádechem.

Bodujeme výbavou

Proudové kleště VC-532 značky Voltcraft se rozhodně povedly. Pravda, funkce NCV by si zasloužila vyšší citlivost a třeba též akustickou odezvu, podobně jako při běžném ovládání přístroje. Na druhou stranu ale máte detekci neustále k dispozici a není již proto nutné řešit polohu zapnutého voliče. Určitě by také prospěly rychlejší reakce samotného systému, třeba na změnu v nastavení, a větší pozornost by u nového zařízení mohl výrobce věnovat i čistotě v prostoru vyhrazeném trojici baterií typu AAA.

Jakmile ale uvážíte rozsah funkcí, nádherný displej, solidní dílenské zpracování, přibalené doplňky, prodlouženou záruku, a rovněž i cenu, kterou je potřeba zaplatit, nemusíte se již při výběru odolné měřicí techniky cítit jako v kleštích. Stačí, když je necháte pro sebe jen pracovat.

AUTOR

Jan Robenek

Honzovi snad elektronika učarovala již v kolíbce. Jen tenkrát netušil, že po vystudování oboru nezůstane pouze u profesionálního vývoje, ale bude nadšeně sledovat i dění okolo sebe a lidskou řečí o všem informovat. Na internetu nebo v tištěných médiích je jako autor podepsán pod stovkami odborných článků. Miluje ostrá jídla a tvrdí, že stejně tak by měly vypadat i hrany signálu. Mezi součástkami by korunoval A/D převodník a pro svou zálibu v měřicí technice spojil své síly též s Conradem. „Víc očí víc vidí“, dodává s jiskrou v jednom z nich.

Další články