Multimetr Fluke 87V MAX definuje nový standard provozu v extrémních podmínkách

Autor: Jan Robenek, 30. květen 2022

Začíná vaše měřicí technika s poklesem teploty okolí stávkovat? Není se čemu divit, má na to plné právo. Pokud ale sáhnete po multimetru Fluke 87V ve verzi MAX, nějaké „odmlouvání“ nečekejte ani při čtyřiceti stupních pod nulou. Při pomyšlení na pád z výšky čtyř metrů se americká technika jen pousměje a když po náročné směně půjdete do sprchy, dá si ji klidně s vámi. A další den znovu.

Domů si jej nekupujte 

Svůj nejodolnější digitální multimetr odladěný na „MAX“ společnost Fluke představila v roce 2019. Vychází přitom ze staršího modelu 87V, který nyní v mnoha ohledech zdokonaluje. Výsledkem je robustní přístroj s krytím IP67 a s předpoklady pro práci v těch nejnáročnějších průmyslových podmínkách. Malé a lehké zařízení pochybné kvality zde proto nečekejte.

Multifunkční měřidlo s True RMS o sobě zkrátka dává vědět, ovšem ani standardně přibalené gumové pouzdro mu nezabrání v tom, aby stále zůstalo přenosným a jednoduše použitelným nástrojem, byť o něco těžším, než je obvyklé. Teprve ve žlutém „obleku“ přestane přístroj klouzat v ruce, dostane odnímatelný výklopný stojánek a díky úchytům pro měřicí sondy si pak v provozu vystačíte i s jednou rukou.

Dílenské zpracování samotného multimetru máme již tradičně na vysoké úrovni. Hrany přesně lícují, nikde nic nevrže a k pocitu nezničitelnosti dále přispívá i všech dvanáct přítomných šroubů. Příkladné je rovněž provedení přívodních kabelů, které vynikají svou ohebností a s obsluhou tudíž nijak nesoupeří. Výrobce nepodcenil ani jejich mechanicky namáhaná zakončení nebo např. hrozící ztrátu špiček. Obnažení hrotu proto vyřešíte prostým otočením a zafixováním těla sondy v nové poloze – to vše při souběžně vyznačené změně kategorie měření.

Obr.: Fluke 87V-MAX digitální multimetr 

Tři úrovně podsvícení

Na čelním panelu průlomového multimetru 87V MAX vyřešíte všechno podstatné po přepnutí voliče do jedné z osmi poloh, které však mohly být po mechanické stránce výrazněji odlišeny. Zároveň by potěšilo, kdyby inženýři zvolili pozici vypnuto někde uprostřed a nenutili přitom obsluhu, aby před měřením proudu vždy procházela celou nabídku. Možná by se tím vyřešil i nesoulad u veličin, které kvůli přednosti napětí na přepínači stranově neodpovídají příslušným zdířkám. Zbytečně velkorysá bude i poloha vyhrazená výhradně testování diod, kde výrobce obětuje další, možná ještě častěji prováděná měření. K těm se samozřejmě dostanete také, ovšem až po předchozím stisku tlačítka.

Multifunkčních ovládacích prvků s dostatečným fyzickým odstupem je znovu celkem osm a Fluke si za ně zaslouží pochvalu. Vedle doplňkových možností vyvolávaných při zapnutí přístroje, příjemného materiálu nebo např. odlišení pomocí barev či tvarů půjde zejména o jejich bílé podsvícení hned ve dvou stupních intenzity, které zároveň koresponduje s jasem displeje. Aby toho ale nebylo málo, výrobce u všech tlačítek vsadil ještě na třetí a mnohem decentnější úroveň, tentokrát v zelené barvě. Její trvalý svit, patrný i po vypnutí zařízení, nicméně odhalíte až v přítmí. Škoda, že nemáme stejně osvětleny i jednotlivé polohy otočného voliče.

Spadnout může i ve sprše

Vzhledem k proporcím těla multimetru nebude zapuštěný LCD panel zase tak velký. Výrobce však využívá každého volného místa, takže je displej doslova nabitý informacemi a nechybí zde ani funkce sloupcového ukazatele. Snadno se o tom přesvědčíte, když při zapnutí přístroje současně podržíte tlačítko AutoHOLD. Textová pole nebo ikony však mohou být pro někoho docela malá, zejména pak při práci ve ztížených podmínkách, pro které je měřidlo 87V MAX výslovně určené.

Další skupina informací se již k obsluze dostane přes akustický výstup, který lze samozřejmě deaktivovat. Systém potvrzuje platný stisk všech tlačítek, ovšem na změnu polohy přepínače nereaguje. Rozpozná také nesprávné připojení měřicího kabelu do proudových zdířek, ale kvůli relativně tichému výstupu můžete výstrahu kombinovanou s blikajícím nápisem snadno přeslechnout.

Jakmile však uvážíte přípustné zatížení multimetru Fluke, jdou všechny výtky stranou. „Nemrznoucí“ multifunkce 87V MAX s bohatou nabídkou příslušenství definuje nový standard provozu v extrémních podmínkách, který dále umocňuje omezenou doživotní zárukou a třeba i českým návodem. Spolehlivě vyčíslí celou řadu veličin, včetně kapacity, frekvence či teploty, a tam, kde jiní dávno skončili, stále nabízí dostatečnou rezervu. Vložte jen tři alkalické baterie Energizer nebo Duracell a po dobu 800 hodin si nemusíte dělat jakékoli starosti.

AUTOR

Jan Robenek

Honzovi snad elektronika učarovala již v kolíbce. Jen tenkrát netušil, že po vystudování oboru nezůstane pouze u profesionálního vývoje, ale bude nadšeně sledovat i dění okolo sebe a lidskou řečí o všem informovat. Na internetu nebo v tištěných médiích je jako autor podepsán pod stovkami odborných článků. Miluje ostrá jídla a tvrdí, že stejně tak by měly vypadat i hrany signálu. Mezi součástkami by korunoval A/D převodník a pro svou zálibu v měřicí technice spojil své síly též s Conradem. „Víc očí víc vidí“, dodává s jiskrou v jednom z nich.