BT-22: jednoduchý multimetr za symbolickou cenu

Autor: Jan Robenek, 21. květen 2020

Zajímavé multimetry dnes pořídíte i s daní za méně než tři sta korun. A pokud se vás třeba s kamarády sejde více, dostanete od pěti kusů další výraznou slevu. Ale co kompromisy, nebude jich až příliš mnoho?

Boduje velikostí

Nabídka digitálních multimetrů musí logicky někde začínat a byla by určitě velká škoda, kdybychom zde výchozí modely přehlíželi jen proto, že se pohybují až na samotné dolní cenové hranici. To je také případ kapesního multifunkčního měřidla BT-22 značky BASETech, kterou již můžete znát z našeho dřívějšího testu (S laboratorními zdroji BT-305 má napětí zelenou). Zařízení padne skvěle do ruky a když na to přijde, bude možné stejným palcem ovládat i otočný přepínač. Jeho pět poloh zde umožňuje změřit stejnosměrná nebo i střídavá napětí až do 600 V (CAT III), vyčíslit odpor do 20,00 MΩ a rovněž akusticky ověřit vodivost spoje. S přiloženým termočlánkem typu K multimetr zhodnotí teplotu v rozmezí od -40 °C až do +300 °C, a pokud jde o poslední funkci voliče, NCV, prostor dostane i bezkontaktní test přítomnosti síťového napětí.

Přístroj sází výhradně na automatické přepínání rozsahů, takže si při jeho dalším ovládání vystačíte s pouhými dvěma tlačítky. Žlutým přepínáte mezi jednotlivými typy měření (Select), zatímco modré pak umí přidržet výsledek na displeji (Hold). Dvě zde ostatně budou i vstupní zdířky a stejný počet očekávejte také v případě běžně dostupných 1,5V baterií typu AAA, které pohodlně vyměníte po vytažení zadního krytu jištěného křížovým šroubem. Ano, proud zde přímou cestou přes vlastní vstupy opravdu nezměříte a nezbývá tak, než se v případě potřeby spolehnout na vhodný bočník a výpočet na základě Ohmova zákona. Cílovou skupinu uživatelů však něco podobného zřejmě trápit nebude a soustředí se místo toho na některé „vychytávky“, které v této cenové kategorii určitě potěší.

Barva řekne víc

Jako první u přístroje BASETech BT-22 upoutá pozornost lehce zapuštěný panel s příkladně velkými číslicemi zobrazovanými na jinak tmavém pozadí. Jejich kontrast bude při použití uvnitř budov nepochybně stačit, jen je nutné počítat s tím, že se v určitém rozsahu pozorovacích úhlů začínají jednotlivé segmenty přechodně ztrácet. To je ale běžná vlastnost. Ve venkovním prostředí se však může čitelnost zhoršovat a odečítání údajů pak bývá o to složitější, zvláště na přímém slunci. Jednotky, zkratky a použité symboly jsou naštěstí dostatečně velké.

Pochvalu si každopádně zaslouží doplňkový indikátor umístěný v horní části multimetru, bezprostředně nad displejem. Prostor totiž dostává nejen při zkoušce vodivosti (prozvánění), ale také okamžitě po zapnutí přístroje, kdy jednou ze tří barev na své celé ploše krátkodobě signalizuje velikost napájecího napětí baterie. Užitečný bude rovněž při bezkontaktním vyhodnocování NCV, kdy je výsledek signalizován a obsluha varována hned třemi způsoby – akusticky, počtem pomlček na zobrazovacím panelu a také prostřednictvím zelené, žluté nebo i červené kontrolky blikající navíc různou rychlostí. Systém nezklame ani svou citlivostí, kdy bez potíží běžně pracuje na vzdálenost několika centimetrů. Přiblížení k vodiči pod AC napětím pak výrobce detekuje ve čtyřech úrovních, které jsou pokaždé jasně zřetelné a lze je dobře odlišit i po sluchu.

V plastu a přece robustní

Vzhledem k ceně přístroje ztrácí jakékoli výtky na významu. Jednu si ale odpustit nemůžeme. Přibalené teplotní čidlo je sice fajn, ale výrobce by měl určitě věnovat větší pozornost způsobu připojení kabelu k oběma banánkům. Odhalené tenké vodiče se mohou velmi rychle poškodit, pokud je ovšem při nešetrném odpojování konektoru z měřidla rovnou nevytrhnete. Klasické testovací kabely v délce 80 cm jsou na tom o poznání lépe. Mají odnímatelné plastové špičky a dostanete je i s oběma tradičními záslepkami.

Ačkoli je přístroj BASETech BT-22 celý z plastu, působí solidním dojmem, nikde nevrže a jeho hrany přesně lícují. Pracuje již od bodu mrazu a dokonce jej bude možné i zavěsit. Poctivě akusticky signalizuje změnu polohy voliče, včetně každého stisku tlačítka, přičemž první přechod z AC na DC napětí je nutné pro jistotu potvrdit raději dvakrát. Systém reaguje bez otálení a multimetr proto při měření nijak zvlášť nezdržuje. Po čtvrthodině se také sám a s náležitým upozorněním vypíná, čímž dále šetří baterii. Pokud by měl svítilnu s LED, zářila by o to déle.

AUTOR

Jan Robenek

Honzovi snad elektronika učarovala již v kolíbce. Jen tenkrát netušil, že po vystudování oboru nezůstane pouze u profesionálního vývoje, ale bude nadšeně sledovat i dění okolo sebe a lidskou řečí o všem informovat. Na internetu nebo v tištěných médiích je jako autor podepsán pod stovkami odborných článků. Miluje ostrá jídla a tvrdí, že stejně tak by měly vypadat i hrany signálu. Mezi součástkami by korunoval A/D převodník a pro svou zálibu v měřicí technice spojil své síly též s Conradem. „Víc očí víc vidí“, dodává s jiskrou v jednom z nich.