Seznam
  Dlaždice
  Dáváte přednost zobrazení seznamu? Pak přepněte sem.
  Dáváte přednost dlaždicovému pohledu? Pak přepněte sem.

  Měření teploty » Všechny potřebné přístroje pro měření teploty

  Technologie měření teploty pokrývá širokou škálu měřicích zařízení, od jednoduchých pokojových teploměrů až po složité termovizní kamery, které lze použít k měření teploty předmětů, těles nebo povrchů.

  Zjistěte, které měřicí přístroje jsou vhodné pro jaké účely a na co si dát pozor při nákupu jednotlivých komponentů. Více zde.

  Nejprodávanější

  Nejprodávanější

  Doporučujeme

  Nejlépe hodnocené produkty

  Články

  Co byste měli vědět o technologii měření teploty?

  Teplota je fyzikální veličina, která hraje hlavní roli v každodenním životě – ať už jde o individuální vnímání teploty každého člověka, předpověď počasí, měření horečky nebo stanovení teploty vody.

  Existuje několik jednotek pro měření a indikaci teploty, dvě velmi časté jsou Kelvin (K) a stupně Celsia (°C). Pokud jsou všechny částice v klidu, mluvíme o absolutní nule, která je definována jako 0 Kelvinů (-273,15 °C). 

  Pojem technologie měření teploty zahrnuje všechna měřicí zařízení, kterými lze zjišťovat teplotu předmětů, médií nebo živých bytostí. Sortiment zahrnuje elektrické, mechanické a mechatronické přístroje.

  V našem eshopu zákazníci najdou velký výběr moderních přístrojů na měření teploty, jako jsou infračervené teploměry nebo pyrometry pro bezdotykové měření, bajonetové a potravinářské teploměry, teplotní senzory, ale i termovizní kamery, proužky na měření teploty a další řešení.

  Zařízení na měření teploty

  V oblasti měřicí techniky existuje široká škála přístrojů určených ke stanovení teploty povrchů, pevných látek, kapalin, plynů, par a dalších. Při hledání vhodných nástrojů je proto nutné jasně definovat účel a teplotní rozsah. 

  Pomocí zásuvných a potravinářských teploměrů lze teplotu kapalných nebo sypkých médií často měřit během několika sekund. Používají se např. v pivovarnictví, zemědělství a v průmyslové výrobě, skladování a přepravě potravin, např. ke konrole procesu chlazení. Profesionální kuchaři a milovníci vaření také používají praktické teploměry pro určení stupně propečení. 

  Ke kontrole dodržování chladicího řetězce nebo teploty v chladících místnostech se často používají přístroje pro měření teploty s integrovanými záznamníky dat (dataloggery). Pomáhají uložit data hodnocení na vašem počítači. Výše uvedená měřicí technika se také používá v laboratořích, farmaceutických společnostech, ve výrobě a při přepravě.

  Bezkontaktní měření teploty

  Pyrometry a infračervené teploměry se používají tam, kde je nutné bezkontaktní měření. To je často případ například velmi horkých látek nebo žíravých kapalin. Technologie infračerveného měření se využívá například i pro bezdotykové měření tělesné teploty.

  Infračervené záření je také detekováno termovizními kamerami , které jsou k dispozici jako kapesní nebo pokročilé modely. 

  Termokamery se používají pro bezkontaktní měření teploty objektů a živých bytostí. Teplotní sondy nebo teplotní senzory se používají pro všestranné měřicí úlohy ve strojích a průmyslových prostředích. Podle oblasti použití se rozlišují například vzduchové senzory, povrchové senzory a ponorné senzory. Do kategorie snímačů teploty spadají také odporové teploměry a termočlánky.

  Teplotní proužky

  Teploměrné proužky jsou alternativou ke komplikovaným zařízením na měření teploty. Jsou to obvykle samolepicí fólie, které jsou trvale připevněny k jednomu bodu, takže slouží k neustálému sledování teploty na jednom místě. 

  Pásky jsou vybaveny látkami citlivými na teplo (indikátory), které při dosažení určité teploty mění barvu. Často mají číselnou stupnici a umožňují tak odečítání konkrétních naměřených hodnot.

  Důležitá kritéria při nákupu techniky měření teploty

  Při nákupu teploměrů je nejdůležitějším kritériem účel použití. Je proto důležité předem určit, jak a kde bude zařízení používáno. Infračervené teploměry jsou užitečné pro živé věci, pohybující se předměty nebo těžko dostupná místa. 

  Pokud je požadována vnitřní teplota potravin nebo kapalných médií, nebude zde bezkontaktní metoda použitelná a je potřeba zařízení s kontaktním měřením teploty.

  Kromě toho mají digitální přístroje na měření teploty některé speciální funkce, které mohou být důležité při vašem rozhodování o nákupu. Patří mezi ně integrované záznamníky dat, které ukládají naměřené hodnoty po delší dobu pro pozdější analýzu. Kromě snadného ovládání a vysokého komfortu stojí za to přikládat význam (podsvícenému) dobře čitelnému displeji.

  Další kritéria při nákupu techniky měření teploty

  Bez ohledu na metodu měření existují další kritéria, která je třeba vzít v úvahu při nákupu techniky měření teploty. To zahrnuje následující aspekty:

  • Rozsah měření teploty : Je důležité vybrat teploměry, termočlánky a další měřicí přístroje, které pokrývají požadovaný rozsah teplot a dokážou zaznamenávat vysoké a nízké hodnoty.

  • Přesnost měření : je rozhodujícím nákupním kritériem, zejména v průmyslovém a profesionálním sektoru. Zatímco drobné odchylky v soukromém sektoru lze stále tolerovat, nepřesné výsledky měření v průmyslu mohou mít obrovské důsledky.

  • Stupeň ochrany : V závislosti na oblasti použití může být vyžadován určitý stupeň ochrany, zejména pokud mají být teploměr, termočlánek a další zařízení pro měření teploty používány, například venku nebo ve vlhkém prostředí.

  • Kalibrace : Při měření objektů důležitých v nějakém procesu lze uvažovat pouze o kalibrované technologii měření teploty, která dosahuje přesných výsledků. Vnější vlivy prostředí mohou ovlivnit přesnost měření. V našem eshopu zákazníci naleznou měřicí přístroje a prvky, které byly kalibrovány v souladu s DAkkS a ISO.

  Náš praktický tip: jak správně hlídat teplotu?

  Pokud je teploměr vybaven čidlem, je důležité jej umístit co nejvíce kolmo na měřicí plochu. Oblast, kterou chcete měřit, by měla být rovná. Pokud je snímač nakloněný nebo je povrch měření nerovný, výsledky mohou být nepřesné. Pro bezkontaktní měření teploty je důležité, aby byl povrch bez rušivých faktorů jako je prach, špína, vlhkost a podobně, protože se vždy měří vrchní vrstva.

  FAQ - často kladené otázky o měření teploty

  Jak často by měly být teploměry a další součásti technologie měření teploty kalibrovány?

  Záleží především na oblasti a účelu použití. V důsledku vnějších vlivů a opotřebení materiálu je třeba v průběhu času počítat s nepřesnostmi měření. Proto je pravidelná kalibrace tak důležitá, zejména v profesionální oblasti .