Znáte nýty? Kleště Bralo zvládnou i matice!

Autor: Karel Setnička, 16. listopad 2021

Nýtovací kleště na matice Bralo TR-208 a TR-212 jsou robustní nástroje pro aplikaci nýtovacích matic se závitem M4 až M12. Klasický nýt jako náhrada šroubu je jen na jedno použití. Díky nýtovací matici lze díl opakovaně přišroubovat, i když je přístup pouze z jedné strany. Aplikace je jednoduchá: Do vyvrtané díry zasunout matici našroubovanou na koncovce kleští a sevřít kleštiny. Výsledkem je pevná matice, kterou není třeba držet klíčem. 

Konstrukce kleští

Kleště Bralo jsou nabízeny ve dvou provedeních podle velikosti podporovaných nýtovacích matic. Menší kleště TR-208, které jsem zvolil pro test, umožňují pracovat s maticemi o velikosti závitu M4 až M8. Větší kleště TR-212 si poradí s maticemi M8 až M12. Práce s kleštěmi je v obou případech obdobná. Kleště nabízí ergonomické rukojeti o dostatečné délce, které zajistí dostatečnou páku pro vytažení matice. Tělo je z odolného lehkého hliníku, oproti tomu ramena a namáhané části jsou z kvalitní oceli. Na kleštích se nachází nastavovací šroub délky vytažení a velká šroubovací hlava pro našroubování nýtovacích matic.

Práce s kleštěmi

Manipulace je jednoduchá a po krátkém nastavení kleští je aplikace matic úplná hračka. Nejprve vybereme podle velikosti závitu správný nástavec. Se sevřenými rukojeťmi na koncovku našroubujeme matici jen na začátek závitu. Nyní rukojeti rozevřeme a zkontrolujeme, o kolik se vysunul nástavec.

Já pracoval s vysunutím asi 4 mm, ale může se lišit podle použité matice. Případně upravíme po aplikaci první matice. Dále zašroubujeme matici na celý závit. Pohyblivou část nástavce nastavíme tak, aby se dotýkal matice, a dotáhneme kontra matkou. Nyní můžeme kleště sevřít a aplikovat matici. Po sevření kleští vyšroubujeme z matky nástavec pomocí velké šroubovací hlavy. Pokud se moc zdeformovala nebo  nedrží, upravíme délku vysunutí pomocí regulátoru rozevření kleští uprostřed. Při aplikaci matice pozor, někdy jde každé rameno jinak ztuha. Hlídáme, aby střed kleští s nástavcem směřoval kolmo k ploše s otvorem pro matici. Nastavení je hotovo, můžeme se dát do práce!

Nýtovací matice

Existuje mnoho druhů nýtovacích matic. Kromě velikosti závitu se liší délkou, materiálem a tvarem. Délka má dvě části, závit a deformační oblast vytažení. Finální délka matice trčící z materiálu bude plus mínus délka závitu. Materiál může být například hliník nebo i ocel. Já jsem zkusil tyto dva základní materiály, asi se nabízí i další. Nejčastěji používaný tvar je obyčejná dutina. Existují ale i uzavřené nýtovací matice, které po aplikaci prostor utěsní. Nevýhodou může být nutnost přesné délky šroubu.

Test na různých materiálech

Rozhodl jsem se použít nýtovací matice na různé materiály. Zvolil jsem hliník, měkký a tvrdý plast a ocel. Výsledky můžete posoudit na fotografiích. Myslím, že nýtování fungovalo pro všechny materiály dobře. V případě měkkého plastu se matice zařízla do povrchu i z druhé strany, ale na pevnost a funkci to nemělo vliv. Matice se v žádném materiálu neprotáčela.

Závěr a hodnocení

Ke kleštím Bralo mě přivedl jednoduchý problém: Jak udělat ve vodotěsné krabičce závit, aniž by krabička přišla o vodotěsnost? A řešení jsem našel v uzavřených nýtovacích maticích, které jsem použil v testu. Celá myšlenka nýtovací matice se ukázala jako skvělá a dokážu si představit mnoho použití. Potěšila mě rozmanitost materiálů, na které lze matice aplikovat. Po rychlém nastavení kleští je práce s nimi velmi jednoduchá a aplikace matice je záležitost chvilky. Pro můj problém kleště posloužily skvěle. Navíc kleště i po aplikaci několika desítek nýtovacích matic vypadají v plné kondici. Zdají se mi opravdu robustní. Na další použití čekají v praktickém kufru. Napadá vás další zajímavé využití pro kleště Bralo?

AUTOR

Karel Setnička

Ke spolupráci s Conradem jsem se dostal přes svou bakalářskou práci na Fakultě Elektrotechnické ČVUT. Jednoduché robotické rameno Velleman KSR10 dodávané touto společností jsem vybavil řídicí elektronikou a k jeho ovládání vytvořil aplikaci pro OS Android. Aktuálně v Conradu testuji a recenzuji nové produkty a podílím se na několika dalších projektech. Nejvíce mě baví MAKER odvětví.