S řezáním pomáhá laser – přímočará aku pila Toolcraft

Autor: Michal Doležel, 16. únor 2022

Přímočará pila je praktický nástroj pro kratší řezy a využijete ji zejména v případech, kdy potřebujete řezat křivku. Akumulátorová pila Toolcraft 20-LI Solo nabízí vše, co byste od tohoto druhu ručního nářadí čekali, přidává ale několik vychytávek navíc. Pila nemá příliš velké energetické nároky, kapacita akumulátoru vás proto příliš omezovat nebude.   

Přímočará pila je běžným a užitečným nástrojem snad do každé domácí dílny. Její výhodou je hlavně rychlé a pohotové řezání tenčích materiálů, přičemž řez nemusí být rovný, ale může mít podobu nejrůznějších křivek. Výhodou těchto nástrojů je také velké množství nejrůznějších pilových listů pro různé druhy materiálů.

Standardní upínací systém

Pila Toolcraft 20-LI Solo (vyprodáno) se napájí z běžných akumulátorů systému této značky. Zapojit do ní můžete jak větší 4 Ah verzi, tak i menší akumulátor s poloviční kapacitou. S menším akumulátorem se pracuje trochu lépe, pila je lehčí, lépe vyvážená a jeho kapacita vám bohatě postačí. Ergonomii pily Toolcraft nelze nic zásadního vytknout, pila se dobře drží v ruce. Tělo nástroje je mírně větší než běžné nástroje tohoto druhu, což je ale nejspíš dáno nutností připojení akumulátoru.  

Také upínání pilového listu je standardní. Prostě pootočíte upínací mechanismus a do otvoru nadoraz zasunete pilový list. Upínací mechanismus je kovový a dostatečně robustní. Pila používá standardní plátky typu „T“, takže po její koupi se můžete ihned stavit v nejbližším hobbymarketu pro jejich zásobu. K pile je přibalen jeden univerzální plátek určený spíš na hrubší řezy.

S rovným řezem pomáhá laser

Pracovní prostor pily osvětluje bílá LED dioda, kterou doplňuje červený laser. Ten na pracovní plochu promítá čáru ve směru řezu. Laser je velmi užitečný při řezání rovných řezů – zvyšuje přesnost a jistotu vedení pilky. Osvětlení a laser je ale samozřejmě možné vypnout. Pokud by vám laser k rovnému a jistému řezu nestačil, je zde samozřejmě pravítko, které k řezacímu stolku připojíte pomocí imbus klíče. Na řezací stolek je možné nasadit také plastovou botičku. Ta zabraňuje poškrábání povrchu měkkých řezaných materiálů. Stolek lze samozřejmě také naklonit pro podélné řezání pod úhlem.

Pila umožňuje nastavení předkmitu ve třech polohách + vypnuto. S vypnutým předkmitem a odpovídajícím pilovým listem bude řez nejčistší, při řezání tvrdých dřev se ale zbytečně namáhá celý řezací mechanismus i motor. Předkmit je tedy dobré u tvrdších materiálů nastavit, řezání s předkmitem je navíc i rychlejší. Za malou nevýhodu považuji chybějící odsávání pilin. Ale vzhledem k tomu, že nejde o profesionální nástroj, to nemusí tolik vadit, jen bude potřeba při delším řezu občas piliny odfouknout. 

Pila je určena hlavně na řezání dřevaplastových materiálů nebo třeba sádrokartonu. Teoreticky ale nic nebrání zkusit s pilkou a odpovídajícím plátkem řezat také tenčí kovové materiály. Jen je nutné v takovém případě plátek dobře chladit olejem.

Součástí balení je kromě pily samotné také pravítko pro přesné vedení řezu, jeden pilový plátek a imbus klíč. Ten slouží pro upínání pravítka a nastavení náklonu řezu (těla pily vůči řezacímu stolku). Systémový akumulátor a nabíječku musíte dokoupit zvlášť.

AUTOR

Michal Doležel

Již několik let popularizuji stavební technologie a využití obnovitelných zdrojů energie v domácnosti. Související produkty rád testuji ve svém domě na jihovýchodní Moravě. Nejvíce mě zajímá solární technika, ruční nářadí jakéhokoli typu a nejrůznější prvky chytré domácnosti.