Duel v dílně: Dremel vs. Proxxon

Autor: Michal Doležal, 21. leden 2019

Multifunkční elektrické nářadí má skutečně široké možnosti využití. V elektronice jde tradičně hlavně o vrtání plošných spojů, využijí je ale také modeláři, kutilové, výrobci drobných součástek a třeba i šperkaři. Podívali jsme se blíže na dva nejznámější zástupce toho segmentu elektrického nářadí – ruční mikrovrtačku a gravírku Proxxon Micromot 50 E a multifunkční nástroj Dremel 3000.

Drobnou nevýhodou z hlediska popisu těchto užitečných nástrojů je to, že nemají žádné dostatečně signifikantní označení. Jde prostě o univerzální zařízení, které můžete použít jako pohotovou vrtačku, brusku, frézku nebo lešticí a čisticí nástroj. S tím také souvisí možnost regulace otáček a celková ergonomie.

„Flexka“ je na to velká? Vezmi si Dremel

Jak Proxxon Micromot, tak i Dremel 3000 jsou určeny pro jemné a přesné práce – vrtání milimetrových a menších otvorů, broušení frézování jemných křivek a leštění malých ploch. Prostě všude tam, kde z hlediska preciznosti práce a velikosti výrobku není možné použít běžnou úhlovou brusku nebo vrtačku. I z toho důvodu jsou oba nástroje dodávány s širokou paletou různých nástrojů – malé vrtáky, brusné kotoučky a kameny různých tvarů, frézky, filcové kotoučky na leštění atd. Mnoho dalších nástrojů a rozšiřujících modulů je pak samozřejmě možné dokoupit.

Dremel – etalon ve své kategorii

Multifunkční nástroje značky Dremel jsou asi tím prvním, s čím se v této kategorií nářadí setkáte. Dremel 3000 má motor o výkonu 130 W a možnost regulace otáček v nezatíženém stavu v rozmezí od 10 000 do 33 000 ot./min. Otáčky se neregulují plynule, ale skokově v deseti krocích.

Výhodou multifunkčního nástroje Dremel 3000 je široká paleta různého příslušenství. V kufru s vrtačkou najdete například sadu brusných kotoučků, které je možné snadno nasadit k „rychlonástavci“, který výrobce označuje jako EZ SpeedClic. Prostě kotouček jen nasadíte a pootočíte, aby zaskočila tvarovaná západka. Další přibalené brusné nástroje, vrtáky a frézky nasazujete buď přímo nebo pomocí šroubováku.

Dremel 3000 je pro hodně jemnou práci poměrně velký. Výrobce proto přibaluje praktickou ohebnou hřídel, jejíž zakončení dobře padne do ruky. Na tuto hřídel si ale musíte přemontovat sklíčidlo. Upevnění nástrojů do klíčidla je přitom obvyklé – stisknete aretační tlačítko, povolíte hlavu a nástroj vložíte do otvoru.

Celkově lze nástroj Dremel 3000 doporučit pro nejrůznější použití. Využijí jej modeláři, elektrotechnici, kutilové a snad každý přitom ocení v této kategorii velký výkon a široký rozsah otáček. Nástroj se dodává v kufru a součástí příslušenství je kromě nástavců a pružné hřídele také praktický držák, který můžete upevnit na stěnu. Další výhodou nástrojů Dremel je široká nabídka dalšího příslušenství, jako jsou nástavce pro přesné vrtání a frézování, stojan atd. 

Proxxon Micromot 50 E – nástroj pro precizní práci

Oproti Dremelu má nástroj Proxxon Micromot 50 E externí napájecí zdroj. Díky tomu je menší a dobře padne do ruky. Jeho motor má ale slabší výkon 40 W. I proto najde tento nástroj uplatnění hlavně tam, kde je potřeba opravdu precizní a jemné práce s přesností na zlomky milimetrů. Nabízí plynulou regulaci otáček v rozmezí 5 000 – 20 000 ot./min. Regulátor ve své krajní poloze zároveň funguje jako vypínač a podle zkušeností uživatelů pracuje poměrně přesně – skutečné otáčky naprázdno odpovídají údajům na stupnici přístroje.

Velkou výhodou externího napájecího zdroje je také to, že pracujete s nízkým a bezpečným napětím. To se může hodit třeba v případě, že využíváte nějakou brusnou či chladicí kapalinu. Zdroj samotný je poměrně těžký a je tedy na stole stabilní. S vrtačkou jej propojuje pružný točený kabel.

Pro připojení nástrojů využívá Micromot kleštinové sklíčidlo (v balení najdete několik výměnných kleštin pro různé tloušťky upínaných nástrojů). Nástroje zde upínáte tak, že zmáčknete aretační tlačítko na boku a hlavici ručně utáhnete. Umístění aretačního tlačítka je asi jedinou chybou v jinak bezproblémové ergonomii celého přístroje. Tlačítko vám prostě při držení v ruce trochu zavazí. 

Podobně jako Dremel 3000 se i Proxxon Micromot 50 E dodává v kufru v němž kromě samotného nástroje najdete také napájecí zdroj, dva mikrovrtáky, řezné kotoučky, lešticí kotoučky, mosazný kartáč, diamantový hrot, brusné hroty různých tvarů a jemnou frézku.

Který nástroj zvolit?

Cenově jsou oba téměř srovnatelné a bude proto záležet hlavně na tom, kde a jak je využijete. Pro Dremel 3000 hovoří zejména vyšší výkon a široká nabídka příslušenství, naopak pro Proxxon Micromot hlavně lepší ergonomie při práci s hodně malými výrobky.

V každém případě se ale vyplatí investovat také do dalšího příslušenství. Hodit se může stojan, který z obou nástrojů udělá malou stacionární vrtačku a také upínací držák na stůl. Ten umožňuje upevnit nářadí a při tvarování držet jen samotný výrobek. Dremel pak nabízí také nástavce pro přesné vrtání, vykružování a frézování a mnoho dalšího. Snadno tak získáte malou horní frézku nebo pilu.  

Při práci také nezapomeňte dobře nastavit otáčky. Ty závisí nejen na druhu upnutého nástroje, ale také na obráběném materiálu. Správně nastavené otáčky jsou pro kvalitní práci s těmito univerzálními nástroji klíčové.

Dremel 3000 – hlavní výhody:

  • Ve své kategorii vysoký výkon
  • Snadná fixace některých nástrojů díky systému SpeedClic
  • Ohebná hřídel jako součást balení
  • Široká nabídka dalších nástavců

Proxxon Micromot 50/E – hlavní výhody:

  • Dobrá ergonomie pro precizní práci
  • Externí napájecí zdroj – nástroje je lehký a pracuje s bezpečným napětím
  • Několik velikostí upínacích kleštin v základním balení
  • Plynulá a přesná regulace otáček    

Technické parametry

Porovnání

Dremel 3000-1/25

Proxxon Micromot 50/E

Typ brusného nástroje (kategorie) Multifunkční nářadí Multifunkční nářadí
Vlastnosti elektrozařízení Vč. příslušenství, kufřík Vč. příslušenství, kufřík
Výkon 130 W 40 W
Klidový stav 10000 – 33000 ot./min 5000 – 20000 ot./min
Průměr kleštin 3.2 mm 1 mm
1.5 mm
2 mm
2.4 mm
3 mm
3.2 mm
Typ uchycení nástroje Upínací kleštiny Upínací kleštiny
Provozní napětí 230 V 230 V
12 V
18 V
Vnější délka 190 mm 220 mm
Hmotnost 550 g 230 g

AUTOR

Michal Doležel

Již několik let popularizuji stavební technologie a využití obnovitelných zdrojů energie v domácnosti. Související produkty rád testuji ve svém domě na jihovýchodní Moravě. Nejvíce mě zajímá solární technika, ruční nářadí jakéhokoli typu a nejrůznější prvky chytré domácnosti.