Blíže k tělu si můžete pustit i multimetr

Autor: Jan Robenek, 15. červenec 2020

K peru má sice daleko, zato s ním popíšete mnohem více věcí. Seznamte se, tužkový multimetr Extech 381676A, se kterým budete mít výsledky měření vždy po ruce.

Měření na hraně? Spíše na špici

Představa tradičního multimetru se stojánkem není zlá, nemusí ale vyhovovat úplně každému. A pokud ano, určitě ne za všech okolností. Pracovní podmínky se totiž rychle mění a jedno univerzálně navržené zařízení zkrátka nemusí stačit. Dokonce ani tehdy, bude-li oplývat řadou jinak skvělých funkcí.

Multimetry jsou krásné v tom, že na sebe umí vzít nejrůznější podoby. Osvědčená klasická provedení tak střídají čistě stolní přístroje a jindy zase příruční pomůcky na způsob sondy, které za cenu určitých kompromisů nabídnou alespoň to nejdůležitější. Podobně jako nyní. Rozmanité druhy měřicí techniky se vzájemně nevylučují, a to ani tehdy, budou-li ve stejném čase pracovat pro jednoho a téhož uživatele. Aby však mohl Extech společně s vámi proniknout až do bezprostřední blízkosti měřeného obvodu, musel někde slevit? A neutrpěla přitom ergonomie?

Odstup si drží hlavně napětí

Přístroj Extech tužkového typu, model 381676A, představuje digitální multifunkční měřidlo, které si od vás neudržuje zbytečný odstup. Vyčíslí stejnosměrná, ale i střídavá napětí až do 600 V (CAT III) a stejně tak i DC, resp. AC proudy o maximální velikosti jen 200 mA. Systém rozlišuje odpor do 20 MΩ, zatímco v řádu nízkých desítek ohmů dále přidává decentní, ale zato okamžitě reagující akustickou signalizaci. Pamatuje na polovodičové diody a vyzná se i v úrovních s logickou jedničkou mezi 3,5 a 5 V. Přidržením tlačítka NCV kromě toho bez ohledu na polohu voliče aktivujete bezkontaktní detekci střídavého napětí s opticko–akustickým upozorněním.

Otočný přepínač pracuje s pěti pozicemi v pořadí vypnuto, měření proudu, měření odporu – test diod – prozvánění, logická sonda a konečně i měření napětí. Další podpůrné možnosti pak vybíráte některým ze tří tlačítek, která mohou mít i více poloh. Lze jimi přepínat mezi automatickými a ručně volenými rozsahy nebo přidržet aktuální čtenou hodnotu, resp. po čtvrthodině zamezit automatickému vypínání přístroje. Jindy zase ponecháte pokaždé zobrazenou jen maximální dosaženou úroveň a samozřejmě též odlišíte AC či DC oblast měření. Funkce NCV pak bude ovládána samostatně. V nabídce přístroje se rychle zorientujete, musíte ovšem počítat s tím, že k voltmetru vede cesta přes veškeré předchozí stupně otočného voliče. Z pohledu výrobce je proto napětí až na posledním místě. Potřebám běžného uživatele to ale nemusí ani zdaleka vyhovovat.

Dojem zanechají i barvy

Lehce zapuštěný displej z kapalných krystalů nepatří k dominantě, za kterou se budete otáčet a navíc nezná ani podsvícení. Svému účelu však vyhoví a navzdory menším rozměrům nabídne i relativně velké číslice s dobrou čitelností. Zprostředkovává tak drtivou většinu výstupů pružně reagujícího měřicího systému napájeného ze dvou mikrotužkových baterií typu AAA. Zbytek už bude pouze na kontrolkách signalizujících nedaleko hrotu multimetru stavy H či L a také přítomnost střídavého napětí přesahujícího úroveň 110 V (NCV). Svítivé diody logické sondy, jejíž činnost bude navíc podmíněna současným přidržením tlačítka Mode pro volbu režimu, by však nemusely tolik oslňovat.

Testovaný multimetr Extech, model 381676A s pěticí přiznaných křížových šroubů na své zadní straně svědčí o solidním dílenském zpracování, které bylo jasně patrné i v přesně lícujících spojích. Některá exponovaná místa výrobce navíc vybavuje gumovým povrchem, který společně s drážkováním zamezuje svévolnému pohybu přístroje a třeba i pádu na zem. Užitečná bude rovněž dutinka pro odkládání menší ze dvou bezpečnostních červených špiček vestavěného měřicího hrotu. Přívodní kabel na opačné straně těla přístroje svou délkou přes 80 cm naprosto vyhovuje. Dlužno však dodat, že výchozí černá špička chránící hrot jeho sondy pro změnu nedrží vůbec.

K vývoji i do provozu

„Pen“ multimetry tvoří nedílnou součást vybavení celé řady pracovišť a užitek pochopitelně přináší také v terénu. Zvláště tehdy, budou-li podobně jako model Extech 381676A pracovat již od bodu mrazu. S klesajícími rozměry přístroje však začínají vyplouvat na povrch kompromisy, kterých se autoři návrhu museli dopustit, např. u displeje, který by mohl být vzhledem k proporcím celého těla klidně o něco větší. S LCD v této kategorii nicméně svádí boj nejeden výrobce.

Horší situace však nastává u přepínače funkcí, jehož kolečko by se mělo dát pohodlně ovládat stejnou rukou, která zároveň drží i celé zařízení. V našem případě ale něco takového ztěžuje relativně tuhý chod voliče, takže se často přistihnete, že při manipulaci s multimetrem používáte obě ruce. Podobně na tom budou i veškerá tlačítka, která máte při ovládání palcem stejné ruky až moc blízko vedle sebe, a pokud se rozhodnete pro ukazováček, dostanete jej buď do nepřirozené polohy, nebo si přinejmenším zakryjete displej.

Zavedenou značku Extech s tradicí již od roku 1971, spadající nyní pod FLIR Systems, však drobná výtka směřující k ergonomii zřejmě neohrozí. Řadě techniků při rozhodování navíc pomůže i cena přístroje, která s rostoucím počtem kusů postupně klesá až pod jeden tisíc korun. Ovládání jednou rukou může být někdy krkolomné, stejně jako samotné označení multimetru, 381676A. Kroutit hlavou nad tím ale nemusíte.

AUTOR

Jan Robenek

Honzovi snad elektronika učarovala již v kolíbce. Jen tenkrát netušil, že po vystudování oboru nezůstane pouze u profesionálního vývoje, ale bude nadšeně sledovat i dění okolo sebe a lidskou řečí o všem informovat. Na internetu nebo v tištěných médiích je jako autor podepsán pod stovkami odborných článků. Miluje ostrá jídla a tvrdí, že stejně tak by měly vypadat i hrany signálu. Mezi součástkami by korunoval A/D převodník a pro svou zálibu v měřicí technice spojil své síly též s Conradem. „Víc očí víc vidí“, dodává s jiskrou v jednom z nich.