VZNÁŠEDLO DRAGSTAIR RACE

EP Dragstair Howercraft, RtR

Tentokrát jsme do redakce dostali k otestování poněkud netradiční model. Není to ani auto, ani loď, ani letadlo, ale přesto má tento model od každého z těchto prostředků něco. Ano, jde o vznášedlo. Model, který nese název Dragstair, vyrábí německá firma Ikarus, k otestování nám jej poskytla firma Conrad Electronic ČR.

Model vznášedla, jenž svým tvarem připomíná trochu přerostlou žehličku, je dodáván v RTR sadě, která, kromě plně osazeného modelu, obsahuje také tříkanálovou RC soupravu pracující na 2,4 GHz a pohonný dvoučlánek Li-pol o kapacitě 1 200 mAh. Kromě toho v balení ještě nalezneme dva originální tříjazyčné návody, 12V nabíječ pohonných akumulátorů s koncovkou pro autozapalovač, náhradní silonovou manžetu a arch samolepicích obtisků. V krabici jsou všechny součásti sady velmi dobře uloženy a zajištěny proti nežádoucímu pohybu při přepravě. Testovaný model byl v provedení Formula 2, což znamená, že byl osazen stejnosměrnými elektromotory řady 400 (pohonný) a 280 (vznosný).

Konstrukce

Základním stavebním materiálem vznášedla je Acropor, což je obchodní název fi rmy Ikarus pro EPP vypěněný do formy. Tento materiál zajišťuje modelu nízkou hmotnost a zároveň značnou odolnost. Vznášedlo se skládá ze tří oddělitelných částí, a to vrchní a spodní části trupu a brzdicí desky. Vrchní část trupu, v níž jsou umístěny všechny komponenty, tvoří jeden díl. V její zadní části je umístěn portál, do nějž je zalepeno šestipaprskové plastové kolo o průměru 130 mm, které slouží jako lože pro pohonný elektromotor. Ten je ve středu kola zajištěn dvěma šrouby. Portál také slouží jako kryt před točící se vrtulí a z horní strany také jako držák dvojice kormidel. Ta jsou také vypěněna z Acroporu.

EP Dragstair Howercraft, RtR

Ve středu vrchní části trupu se nalézá vana, v níž jsou ukryty regulátor, přijímač a pohonná baterie. Tyto komponenty jsou k trupu uchyceny suchými zipy. Vana je zakryta víkem z tenkého bílého plastu. V předku horní části trupu je další vana, která slouží pro umístění vznosného elektromotoru řady 280. Vana je také zakryta plastovým krytem, do něhož jsou zhotoveny otvory pro přístup vzduchu. Vznosný motor je opět přišroubován k plastovému kolu, které slouží jako lože, a to je zalepeno zespodu do trupu. Ke vznosnému elektromotoru máme přístup shora po odklopení plastového krytu, a také zdola, po odšroubování spodní části trupu.

Základna spodní části trupu je opět vypěněna z Acroporu. Tvoří opět jakousi vanu, která je po okrajích a ve střední části opatřena otvory, kterými proudí vzduch od rotoru vznosného elektromotoru. Na spodní část trupu je nalepena silonová manžeta, která se proudem vzduchu od rotoru vznosného elektromotoru nafoukne. Poslední samostatnou částí trupu je takzvaná brzdová deska. Tu tvoří černý plastový výlisek s nalepenou destičkou z Acroporu. V návodu je upozornění, že tuto brzdovou desku je potřeba demontovat při ježdění na vodě. Tyto tři části trupu se k sobě šroubují dvěma plastovými šrouby M3 x 30.

Elektornika

Tříkanálový vysílač pracující na frekvenci 2,4 GHz má plyn umístěný vlevo, směrovku vpravo. Třetí kanál je ovládán otočným ovladačem umístěným v pravém horním rohu. Třetí kanál využijeme například v případě, když bude vznosný rotor ovládán samostatně. U prvního a druhého kanálu můžeme nastavit velikosti výchylek (samostatně vlevo/vpravo) a reverzy. Vysílač je osazen krátkou fl exibilní anténou, s níž můžeme otáčet a sklopit ji. Napájení zajišťuje osm článků velikosti AA. U vysílače ani v návodech není uvedeno, jaký systém přenosu tato RC souprava využívá. Šestikanálový přijímač o rozměrech 44 x 24 x 17 mm je opatřen dvěma anténami o délce 13 cm, z čehož 10 cm tvoří svod. Funkce přijímače je indikována svitem modré LED. Dvojice kormidel je ovládána 9g servem s plastovými převody, které je do trupu zalepeno tavným lepidlem. Síla od serva je na kormidla přenášena přes ocelová táhla a páky.

EP Dragstair Howercraft, RtR

Jak jsem se již zmínil, model v základním provedení je ovládán stejnosměrnými motory řady 400 a 280. Pohonný motor řady 400 je osazen vrtulí o rozměrech 5 x 4,5 “, vznosný řady 280 pak vrtulí o rozměrech 3,3 x 2,5 “. Každý z motorů je odružen dvojící kondenzátorů. Otáčky elektromotorů jsou v základní verzi ovládány 15A regulátorem Ikarus. K pohonu modelu je v sadě dodáván dvoučlánek Li-pol o kapacitě 1 200 mAh. U baterie je informace, že zvládne nabíjení maximálně 1 A a vybíjecí proud může dosahovat až 12 C. V sadě je dodáván také jednoduchý 12V nabíječ, určený pro nabíjení dvoučlánků Li-pol. Nabíjí proudem 600 mA a svůj provozní stav indikuje červenou a zelenou LED.

Ježdění

V době testování modelu leželo v Praze asi 10 cm prachového sněhu, teplota bylo okolo –3 °C. Model jsem položil do sněhu, zvolna přidal plyn a pak přišlo zklamání. Vznášedlo se zavrtalo předkem do sněhu a při dalším přidání plynu před sebou začalo hrnout sníh a líně se sunulo vpřed. Vzal jsem tedy model, vyklepal sníh, který se dostal pod kryt elektroniky otvory pro dráty, poté dal plný plyn a model opatrně položil do sněhu. Ten se bez problémů rozjel po zasněženém hřišti, až za ním efektně odletoval sníh. Nechtělo to však příliš zpomalovat, jinak model začal opět nabírat sníh a hrnout ho před sebou. Další ježdění se uskutečnilo o několik dní později, již na zmrzlém sněhu a musím říct, že to bylo o mnoho zábavnější. Model se nikam nezahrabával a bylo možné s ním jezdit i pomaleji na půl plynu. Samozřejmě se na zmrzlém sněhu také zvýšila jeho rychlost. Jak jsem postupně dostával model do ruky, zkoušel jsem s ním dělat různé vylomeniny, jako je jízda přes skokánky, slalom či pokusy o driftování, a musím říct, že jsem se s ním celkem vyřádil.

K pohonu jsem použil jak originální dvoučlánek 1 200 mAh, tak tříčlánky o kapacitě 1 650 mAh a 1 100 mAh. S výkonnějším tříčlánkem byl již trochu problém, protože se kvůli své velikosti nedal zcela dovřít kryt, což ale při ježdění na čistém asfaltu nebude takový problém. Při použití tříčlánku se sice zvýšila rychlost, ale vzhledem k jiskření komutátoru pohonného čtyřstovky usuzuji, že se použitím tohoto zdroje podstatně sníží životnost motorů. Při ježdění na sněhu či vodě je dobré pečlivě utěsnit kryt chránící elektroniku, a to například samolepicí páskou, kterou nalepíme po jeho obvodu.

EP Dragstair Howercraft, RtR

Upgrade

Pakliže nebudeme spokojeni s výkony modelu v základním provedení, můžeme jeho jízdní parametry vylepšit dvěma způsoby. První, výrobcem označovaný jako Formula 1 brushed, spočívá v instalaci výkonnějšího regulátoru pro pohonný elektromotor (výrobce doporučuje 30A), původní použijeme pro ovládání vznosného motoru třetím kanálem. Pohon by měl zajišťovat tříčlánek Li-pol.

Nejvýkonnější verzi nazývá výrobce Formula 1 brushless a spočívá v instalaci střídavého pohonného motoru. Použitý regulátor bude samozřejmě záležet na jeho výkonu. Výrobce nabízí pro touto variantu tuningovou sadu, z u nás dostupných střídavých motorů můžeme použít například RAY B2835/16. K napájení použíjeme také tříčlánek Li-pol. V případě použití dvou samostatných regulátorů se vznosný rotor zapojuje do třetího kanálu a ovládá se samostatně. V návodu jsou pro případ upgradu uvedena jednotlivá schémata zapojení elektroniky.

Shrnutí

Model vznášedla je zkrátka něco trochu jiného a jeho největším kladem je především univerzálnost. S tímto modelem se vyřádíme na asfaltu, na vodě i na sněhu. Vzhledem ke svým rozměrům se velmi snadno přepravuje v původní krabici, která je poměrně skladná. Základní verze s komutátorovými motory a jedním regulátorem uspokojí především méně náročné uživatele a začátečníky. Milovníkům adrenalinových zážitků však jednoznačně doporučuji použití střídavého motoru a tříčlánku. Jízdní vlastnosti modelu se tím zajisté podstatně zlepší. Výrobce na víku krabice avizuje, že model osazený střídavým motorem dosahuje rychlosti až 60 km/h. Tuto variantu chci vyzkoušet a informace o ježdění s ní přinést v některém z následujících čísel RC cars. Rád bych s ním také vyzkoušel jízdu na asfaltu a na vodě, takže doufejme, že to počasí co nejdříve umožní. Dovozce, fi rma Conrad Electronic ČR, prodává vznášedlo Ikarus Dragstair Race za cenu 5 190 Kč.

Autor:
Luděk Jirák

Pro komfortnější prohlížení našeho eshopu používáme cookies. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním.

Conrad Electronic