Aktuální informace: JEDEME NAPLNO!
Vyberte si tu správnou baterii či akumulátor dle použití

Plný výkon každý den

Vyberte si tu správnou baterii či akumulátor dle použití

Baterie a akumulátory napájejí naše mobilní telefony, MP3 přehrávače, digitální fotoaparáty, hodiny a hodinky, kuchyňské váhy, zabezpečovací systémy, elektrické nářadí, notebooky, RC modely a dálková ovládání nebo herní konzole. Baterie a akumulátory nám slouží jako mobilní zdroj elektrické energie a jsou tak nedílnou součástí našeho každodenního života. Tu správnou baterii nebo akumulátor vhodný pro Vaše potřeby naleznete pomocí našeho vyhledávače. Informace o rozdílech, výhodách a použití baterií a akumulátorů naleznete v tomto článku.

Baterie a akumulátory

Baterie a akumulátory

Pomůžeme Vám vybrat si tu správnou baterii či akumulátor dle druhu použití

Baterie a akumulátory nás v každodenním životě všude doprovází. Používáme je jako zdroje napájení v kancelářích, v dílnách, doma nebo na cestách. Baterie a akumulátory napájejí naše mobilní telefony, svítilny, digitální fotoaparáty, MP3 přehrávače, dálkové ovladače, hodiny, váhy, detektory kouře a jiné bezpečnostní detektory a mnoho dalšího. Často si však klademe otázku, zda máme pro dané zařízení použít baterii, nebo akumulátor. Zde najdete odpovědi na Vaše otázky.

Likvidace baterií a akumulátorů

Spotřebitelé jsou ze zákona povinni vrátit k recyklaci všechny použité baterie a akumulátory. Likvidace v rámci domovního odpadu je zakázána! Nejpříznivější způsob nakládání s odpadními bateriemi a akumulátory z hlediska ochrany našeho životního prostředí a zdraví člověka je recyklace. Aby mohla být odpadní baterie nebo akumulátor zrecyklován, musíte jej odevzdat na tzv. místě zpětného odběru či místě odděleného sběru. Tato místa jsou například v některých prodejnách (zejména tam, kde se baterie prodávají) či na sběrných dvorech jednotlivých obcí.

Likvidace baterií a akumulátorů

Na každé baterii nebo akumulátoru byste měli najít toto označení „přeškrtnutou popelnicí“, které připomíná, že baterie nepatří do směsného odpadu, ale že musí být odevzdána na místa k tomu určená. Pokud je navíc vyznačen pod symbolem přeškrtnuté popelnice symbol Pb, Cd nebo Hg, znamená to, že tyto baterie obsahují zvlášť nebezpečné prvky olovo, kadmium a rtuť.

Více informací o sortimentu baterií a akumulátorů

Srovnání baterií a akumulátorů

Pokud znáte rozdíly mezi bateriemi a akumulátory, tak se snadno rozhodnete, který z těchto zdrojů energie chcete použít. Proto jsme pro Vás srovnali baterie a NiMH akumulátory, které nabízíme ve stejném provedení jako baterie:

Baterie

a) Baterie (primární články)

Běžné baterie disponují napětím od 1,5 V a jsou určeny pro jednorázové použití. Z toho důvodu je nazýváme také tzv. nedobíjecí články. Používají se k napájení zařízení, která se používají jen zřídka nebo jen krátce a mají nízkou spotřebu elektrické energie.

Výhody:
 • Okamžité použití
 • Minimální samovolné vybíjení při nepoužívání (jen 4%/ rok)
 • Nižší pořizovací cena než u akumulátorů
Nevýhody:
 • Při výrobě elektřiny spotřebují 50 až 400krát více energie, než kterou disponují
 • Nelze je dobíjet
 • Nízká proudová zatížitelnost
Baterie
Baterie

b) Akumulátory (sekundární články)

NiMH akumulátory disponují napětím od 1,2 V, mohou dodávat vysoké proudy a jsou určeny pro vícenásobné použití. Z toho důvodu se používají pro zařízení, která mají vysokou spotřebu elektrické energie a která se pravidelně či dlouhodobě používají.

Výhody:
 • Lze nabít až 1000krát
 • Netřeba kupovat nové po každém vybití
 • Vysoká proudová zatížitelnost
Nevýhody:
 • Nutnost nabití před použitím
 • Vysoké samovolné vybíjení při nepoužívání (až 30%/měsíc)
 • Vyšší pořizovací cena než u baterií
Akumulátory

Akumulátory nové generace s nízkým samovolným vybíjením

Díky použití nových materiálů je známý problém samovybíjení u běžných NiMH baterií konečně minulostí. S touto novou generací akumulátorů získáte výhody baterií a akumulátorů v dokonalé kombinaci. Vezměte prosím na vědomí, že různí výrobci pro ně používají různé názvy, například ENDURANCE, eneloop, Ready2Use, atd.

Srovnání jednotlivých typů baterií

Jaký typ baterie vybrat? Zinko-uhlíkovou, alkalicko-manganovou nebo lithiovou? Ukážeme Vám, jaký typ baterie je vhodný pro Vaše účely použití. Technologii použitou v příslušném typu baterie poznáte dle následujících zkratek:

LR je zkratka pro alkalicko-manganové baterie, R je zkratka pro zinko-uhlíkové baterie, L je zkratka pro lithiové baterie.

Baterie

a) Zinko-uhlíkové

Zinko-uhlíkové baterie (ZnC) jsou vhodné především pro méně náročné aplikace, například do dálkových ovladačů nebo nástěnných hodin. Tyto baterie se už neprodávají a jsou vytěsňovány levnějšími alkalickými bateriemi.

Výhody:
 • Nízká cena
Nevýhody:
 • Nízká proudová zatížitelnost a kapacita
 • Mohou vytékat
Baterie
Baterie

b) Alkalicko-manganové

Alkalicko-manganové baterie (AlMn), nebo jen alkalické baterie, mají vysoký výkon a dlouhou životnost. Nejčastěji se používají v rádiích, dálkových ovládáních, hračkách či hodinkách.

Výhody:
 • Vyšší kapacita než zinko-uhlíkové
 • Vyšší proudová zatížitelnost
 • Nevytékají
Nevýhody:
 • Dražší než zinko-uhlíkové
 • Citlivé na teplotu
Baterie
Baterie

c) Lithiové

Lithiové (LiMnO2) baterie vykazují dlouhou životnost a velmi konstantní celkové napětí článků. Používají se všude tam, kde je třeba spolehlivého zdroje el. energie.Lithiové baterie je vhodné použít zejména v zařízeních s vyššími požadavky na výkon, jako jsou fotoaparáty, digitální fotoaparáty, videokamery, notebooky, ale i detektory kouře a venkovní senzory. Lithiové baterie by neměly chybět v žádné nouzové kapesní svítilně.

Výhody:
 • Velmi vysoká kapacita
 • Ideální pro vysoké proudové zatížení
 • Nízké samovolné vybíjení (možné dlouhodobé skladování)
 • Široký teplotní rozsah (od -40 do +60 °C)
Nevýhody:
 • Dražší než alkalické
Baterie

Srovnání jednotlivých typů akumulátorů

Kromě tvaru akumulátoru, který je většinou dán samotným zařízením, které napájí, je rozhodující jeho typ. Prohlédněte si přehled nejběžnějších typů akumulátorů.

Baterie

a) Nikl-kadmiové

Ještě před několika lety byly nikl-kadmiové (NiCd) akumulátory bezkonkurenční pro aplikace s extrémně vysokou spotřebou energie, jako jsou elektrická nářadí a vysokovýkonné pohony v modelářství. V současné době je tento typ akumulátoru v komerční sféře již zcela nahrazen lithium-polymerovými akumulátory.

Výhody:
 • Nižší pořizovací cena než u NiMH akumulátorů
 • Pro velmi vysokou spotřebu energie a rychlejší nabíjení
 • Odolné vůči nízkým teplotám
Nevýhody:
 • Před nabíjením musí být ideálně zcela vybité, aby se zabránilo vzniku paměťového efektu.

Poznámka: Kvůli obsahu toxických těžkých kovů je jejich prodej zakázán. Výjimky tvoří NiCd akumulátory pro bezšňůrové elektrické nástroje a pro bezpečnostní a medicínskou techniku.

Akumulátory
Baterie

b) Nikl-metal-hydridové

Nikl-metal-hydridový (NiMH) akumulátor se vyznačuje především svou šetrností k životnímu prostředí, může ukládat více energie než NiCd akumulátor a také netrpí paměťovým efektem.

Výhody:
 • Neobsahuje toxický těžký kov Kadmium
 • Vyšší kapacita při stejné velikosti
 • Bez paměťového efektu
Nevýhody:
 • Vyšší pořizovací cena než NiCd akumulátory
 • Vyšší citlivost na nízké teploty než NiCd akumulátory
 • Dlouhé nabíjení-vybíjení (výjimky tvoří dobíjecí akumulátory NiMH s nízkým samovolným vybíjením, např. Conrad Endurance, Sanyo Eneloop nebo Varta Ready2Use)
 • Vyžadují speciální nabíječku určenou pro NiMH akumulátory
Akumulátory
Baterie

c) Lithiové akumulátory (Lithium-Iontové a Lithium-Ion-Polymerové)

Tyto vysokokapacitní akumulátory, které napájejí naše mobilní telefony, smartphony, notebooky a digitální fotoaparáty, se nyní prosazují i jako lehké pohonné akumulátory v modelářství. Jsou však stále poměrně drahé a je třeba je nabíjet pouze speciální nabíječkou. Překročením maximálního nabíjecího napětí se mohou snadno zničit.

Paměťový efekt

NiCd baterie mají úžasnou paměť. Tzv. "paměťový efekt" dokáže snížit maximální kapacitu i toho nejsilnějšího akumulátoru. Nabíjejte proto Váš nikl-kadmiový akumulátor vždy pouze v případě, že je zcela vybitý. V opačném případě se mohou na jeho katodě tvořit krystaly kadmia. Akumulátor si tento stav neúplného vybití zapamatuje a považuje se za plně vybitý.

Ve skutečnosti však v této fázi vybíjení stále disponuje jistou kapacitou, která už ale nemůže být použita. Stejných negativních důsledků pro Váš akumulátor docílíte i tehdy, pokud ho nenabijete do 100% nabití. Při dalších cyklech neúplného vybití/ nabití tak klesá jeho maximální využitelná kapacita. Abyste tomuto efektu tedy předešli a prodloužili tak životnost akumulátoru, měli byste ho pokaždé zcela vybít/ nabít.

Akumulátory

Tvary a velikosti

Prvním rozlišovacím kritériem při výběru baterie či akumulátoru je jejich tvar, podle kterého je dělíme do různých skupin.

Dvě hlavní skupiny jsou knoflíkové baterie (používají se např. do hodinek, kuchyňských vah, atd.) a kulaté baterie (klasický tvar válce). Tyto baterie jsou vyráběny ve standardních mezinárodních velikostech a obecně je nazýváme takto: AAA (mikrotužková baterie), AA (tužková baterie), C (malý monočlánek) a D (velký monočlánek).

Tabulka

Vyberte si tu správnou baterii či akumulátor dle použití
Název dle velikosti článkuANSI normaJmenovité napětíZápis rozměruRozměry v mmPodtypy
LadyN1,5 VØ x V12 x 30LR1, R1, A;5, UM5
Mikrotužková baterieAAA1,5 VØ x V10,5 x 44,5LR03, R03, AM4, UM4
Tužková baterieAA1,5 VØ x V14,5 x 50,5LR6, R6, AM3, UM3, L91
Malý monočlánekC1,5 VØ x V26,2 x 50LR14, R14, AM2
Velký monočlánekD1,5 VØ x V34,2 x 61,5LR20, R20, AM1
Baterie 9V1604D (PP3)9 VD x Š x V26,5 x 17,5 x 48,56LR61, 6F22, 6AM6
Plochá baterie-4,5 VD x Š x V67 x 62 x 223LR12, 3R12, 1203

Speciální velikosti baterií a akumulátorů:

NázevANSI normaJmenovité napětíZápis rozměruRozměry v mmPodtypy
MiniAAAA1,5 VØ x V8,3 x 42,5LR8, LR8D425, LR61, E96
Válcová baterie-3,0 VØ x V21,8 x 74,62R10, 2R10R, 3010, 2010
Flat PackJ6 VD x Š x V47 x 34 x 84LR61, 4018, 7K67, 866, KJ
Baterie do svítilen908D6,0 VD x Š x V115 x 67 x 674R25, 4R25C, 430, GP908X
Baterie A23V23GA12 VØ x V10 x 28E23A, V23A, L1028, MN21,...

Energetické bilance

Na obrázku jsou znázorněny vybíjecí křivky akumulátorů a baterií na jedno použití.

Zelená křivka: Vybíjení akumulátoru až do úplného vybití.

Červená křivka: Vybíjení akumulátoru malým proudem. Křivka ukazuje, že samovolné vybíjení je mnohem rychlejší než u jednorázové baterie.

Žlutá křivka: Vybíjení jednorázové baterie malým proudem.

Při srovnání energetických bilancí jednorázových baterií a akumulátorů vidíme velké rozdíly: baterie spotřebují při výrobě elektřiny 50 až 400krát tolik energie, než kterou nám poskytují. Z toho vyplývá, že energie získaná z baterie je velmi drahá. Těchto nákladů si však uživatel sotva všimne, protože se vztahují pouze na období odpovídající délce používání baterie.

Naproti tomu cenově srovnatelné akumulátory mají velmi příznivou energetickou bilanci. Pro jejich výrobu je také zapotřebí energie, nicméně ta se rozdělí mezi energie spotřebované v průběhu celkové životnosti akumulátoru. Jeho životnost závisí na jeho kapacitě a počtu nabíjecích cyklů. Při vhodné péči a správném postupu nabíjení s odpovídající nabíječkou můžete dosáhnout přes 1000 cyklů.

Tento fakt se odráží ve srovnání kapacity akumulátoru a jednorázové baterie. Alkalická baterie (2700 mAh) leží při přímém krátkodobém srovnání před NiMH akumulátorem (1600 mAh). Ten však poskytuje kapacitu 800 000 mAh až po 500 nabíjecích cyklech.

Vyberte si tu správnou baterii či akumulátor dle použití

Conrad energy Endurance - Perfektní kombinace baterie a akumulátoru

Baterie

Conrad energy Endurance – ideální kombinace baterie a akumulátoru

Conrad energy Endurace jsou ideální kombinaci baterie a akumulátoru. Řada Conrad energy Endurance kombinuje výhody baterií a akumulátorů.

Výhody:
 • Okamžité použití
 • Minimální samovolné vybíjení: dlouhodobá skladovatelnost bez větších ztrát energie
 • Vysoká proudová zatížitelnost pro vysokovýkonné spotřebiče
 • Dobrý výkon i při nižších teplotách
 • Šetrné k životnímu prostředí a vhodné pro opakované nabíjení
 • Až 1000 nabíjecích cyklů
 • K dostání ve všech běžných velikostech (AAA, AA, malý monočlánek, velký monočlánek, 9V baterie)
 • Výhodná pořizovací cena
 • Nabíjet lze pomocí běžné nabíječky pro NiMH akumulátory
Conrad energy Endurance
Conrad energy Endurance

Nevýhoda akumulátorů (tzn. před použitím je musíte plně nabít, dlouhá doba nabíjení) spočívá především ve značném samovolném vybíjení. S řadou Conrad energy Endurance se nám podařilo tento proces výrazně zpomalit a srovnat tak akumulátor na úroveň baterie. Po 6 měsících s řadou Conrad energy Endurance máte ještě 90% a po jednom roce 85% původní energie. Pro srovnání: Kvalitní akumulátor disponuje po 6 měsících 75% původní energie a po jednom roce 0%. Nejen tato čísla ukazují, jak je řada Conrad energy Endurance revoluční a výhodná: Nabijete a vybijete-li Conrad energy Endurance jednou týdně, vydrží Vám po dobu až 19 let.

Díky tomu je řada Conrad energy Endurance vhodná pro všechny oblasti použití jak baterií, tak akumulátorů.

Nikl-zinkové akumulátory

Baterie

Nikl-zinkové akumulátory – nová generace akumulátorů

Mnoho zařízení potřebuje k provozu výhradně alkalické baterie s napětím minimálně 1,5 V. Pokud však namísto takovéto baterie použijete NiMH akumulátor, (s napětím 1,2 V), nelze vždy zaručit odpovídající výkon. Díky o 20% nižšímu napětí výrobci použití NiCd příp. NiMH akumulátorů odmítají, nebo přímo zakazují.

Vhodnou alternativou v těchto případech jsou novodobé NiZn akumulátory, které disponují napětím 1,6 V . Tento typ akumulátorů si již před 100 lety nechal patentovat Thomas Alva Edison. Životnost prvního akumulátoru tohoto typu však byla pouze malý počet nabíjecích cyklů. Zinková elektroda totiž díky pasivaci, ztratila svou účinnost.

Teprve v posledních letech se podařilo, vynalézavým elektrotechnikům „vdechnout“ akumulátorům požadovanou stabilitu při vyšším počtu nabíjecích cyklů.

Akumulátory

Díky této inteligentní technologii jsou spotřebiče zásobeny dostatečným napětím, a jelikož nemusíte neustále kupovat nové baterie, ulevujete tím jednak Vaší peněžence, tak i životnímu prostředí.

Nota bene: Při správném zacházení se NiZn akumulátory s ohledem na využitelnou kapacitu a stabilitu nabíjecích cyklů vyrovnají 1,2 V akumulátorům. Pro nabíjení však potřebujete speciální NiZn nabíječku.

Výhody Nikl-zinkových akumulátorů:
 • Dlouhá životnost – přes 1000 nabíjecích cyklů
 • Jmenovité napětí 1,6 V
 • Bezproblémové využití i v malých zařízeních
 • Vysoký potenciál v oblasti průmyslu díky nízkým výrobním nákladům

Nepravdy a mýty o bateriích a akumulátorech

Akumulátory a baterie si v našem každodenním životě již nedokážeme odmyslet. Ale stejně tak, jako je samozřejmé využívání baterií a akumulátorů jako mobilních energetických zdrojů, tak jsou rozšířené nepravdy, mýty a polopravdy o energetických článcích. Ať už se jedná o zprávy o zacházení, péči a likvidaci, o zprávy kolujících na internetu o škodlivých látkách a explodujících článcích, nebo údajně vychytané „tipy expertů“ pro delší životnost: O bateriích a akumulátorech se často šíří velmi protichůdné zvěsti. Co je na nich pravdy a které z nich jsou pouhé lži?

„Paměťový efekt“

Klasikou všech mýtů je příběh o tzv. „paměťovém efektu“. Ten vypráví, že akumulátor NiCd ztratí část své kapacity a poté ho nelze opět plně nabít, jakmile není plně vybit, a díky tomu se opět velmi rychle nabije. Pokud je akumulátor na začátku nabíjení ještě z 25% nabitý, vybije se při dalším nabíjení jen na těchto 25%. V tomto příkladě by akumulátor nakonec ztratil čtvrtinu své celkové kapacity. To, co bylo dříve při použití NiCd akumulátorů ještě přípustné, už dnes neplatí. V současnosti jsou NiMH články standardem a paměťový efekt“ už nemají. Stejně tak ho neznají ani Lithium-Ionové a Lithium-Ion-Polymerové akumulátory. NiMH a lithiové akumulátory reagují na přebití a hluboké vybití obzvlášť citlivě. Proto byste měli tyto typ akumulátorů nabíjet jen speciálními nabíječkami, které automaticky regulují nabíjecí proud.

Spižírna místo lednice

Moderní nabíječky navíc zabraňují přehřívání NiMH akumulátorů v průběhu nabíjecího procesu, které energetických článkům vůbec nesvědčí. Celkově mají akumulátory rády spíše chlad. Přesto byste neměli skladovat baterie nebo akumulátory jako zboží podléhající zkáze a uchovávat je v lednici, jak radí jeden starý známý tip. Nehledě na to, že akumulátor se cítí nejlépe při cca. 15 až 17 °C, způsobují velmi nízké teploty či teploty pod nulou v lednicích či mrazácích ztrátu elektrického napětí. Dále zde vzniká vysoké nebezpečí kondenzace vody – a to by akumulátor zničilo. Z toho vyplývá, že pro skladování akumulátorů je nejlepší suchá spižírna.

Opatření pro prodloužení životnosti

Akumulátory uchovávané v chladu mají prokazatelně „delší život“. Ačkoliv každý energetický článek ztrácí nezávisle na teplotě s každým nabíjecím cyklem svůj výkon, tak vyšší teploty tento „proces stárnutí“ výrazně urychlují. To také vysvětluje pokles výkonu typicky lithiových akumulátorů do notebooků, kterého si již všiml nespočet uživatelů. Při skladování při teplotě 25 °C bude akumulátor disponovat po jednom roce pouze 80% svého původního výkonu. Proto byste takováto zařízení měli (např. doma) co možná nejčastěji napájet ze sítě a nechat akumulátor „odpočívat“ na chladném místě, než ho budete opět potřebovat.

Žhavé drby

Ačkoliv už víme, že akumulátory a baterie mají rády chlad, tak je stále rozšířený další drb: Vybité baterie skutečně nelze nabít položením na topení. Místo toho, aby se vybudily zbývající rezervy akumulátoru, vznikne nebezpečí přehřátí a v důsledku toho i nebezpečí poškození jeho obalu. A jelikož jsou baterie plněny zpravidla niklovými a alkalickými roztoky, mohly by z nich unikat žíravé látky a hořlavé plyny. Od takovýchto rad a tipů dávejte raději ruce pryč.

Příběhy o explozích

S explozemi bývají spojovány spíše lithiové akumulátory. Stále se objevují „autentické“ zprávy či „živé záznamy“ na internetových video-portálech, které nám ukazují vybuchující baterie mobilních telefonů a notebooků. Přesto pozor: Díky výrobním chybám neprověřených levných akumulátorů nebo díky nevhodné manipulaci s energetickými články může teoreticky opravdu dojít k jejich explozi. Přesto je toto více jak nepravděpodobné, jelikož moderní akumulátory disponují tepelnou ochranou, která zamezuje jejich přehřátí a tím i explozi.

Akumulátor nebo baterie?

A nakonec jeden skutečný příběh: Je vesměs pravda, že akumulátory – ať už jsou jakkoliv šetrné k životnímu prostředí a velmi výkonné – nelze je v každém případě, či v každém zařízení, upřednostňovat před bateriemi. Neboť všude tam, kde se spotřebovává energie jen krátkodobě, např. v dálkových ovládáních, hodinách, detektorech kouře či kapesních svítilnách, je baterie na jedno použití tou nejlepší volbou. Jelikož NiMH akumulátory ztrácí část kapacity i při nečinnosti, a díky tomu se časem sami vybijí (až 60%/ měsíc), musejí se ve výsledku vyměňovat častěji než baterie. Výjimkou jsou pouze nové NiMH akumulátory s LSD technologií (Low Self Discharge – Nízké samovybíjení).

Akumulátory & Baterie
Pro komfortnější prohlížení našeho eshopu používáme cookies. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním.

Conrad Electronic