Osvětlení pro RC modely aut

OSVĚTLENÍ PRO RC MODELY AUT

Soupravu pro osvětlení RC modelů aut vyrábí firma Modelcraft a její prodej zajišťuje firma Conrad Electronic ČR, která ji ve svém e-shopu prodává za 839 Kč. Jde o multifunkční osvětlovací jednotku, která se zabuduje do modelu a připojí přes minimálně dvoukanálový přijímač, kterým je ovládán smysl jízdy vpřed/vzad a směr vlevo/vpravo. Jednotka je dodávána se sadou kabeláže osazené LED, kabely pro připojení mezi servo, regulátor a přijímač a plastovými svorkami na kabely. Délka kabeláže odpovídá použití v modelech 1:10. Součástí balení je jak vícejazyčný návod v němčině, angličtině, francouzštině a holandštině, tak český návod, který je velmi dobře zpracován. Vestavbu do modelu zvládne i začátečník. Výrobek splňuje podmínky registrace CE, tedy bezpečnostních norem a předpisů EU.

Osazení karoserie světly

Umístění osvětlení do karoserie je velice jednoduché, tedy pokud k tomu máme připravenou karoserii, respektive vestavěné držáky světel. Pak instalace spočívá jen v zasunutí LED diod do patřičných otvorů a ukotvení kabeláže do plastových držáků. Pokud tyto doplňky karoserie nemá, nezoufejme. Řada prodejců je dodává samostatně a je jen nutné se porozhlédnout na internetu a vybrat správné paraboly, které s karoserií lícují..

Zadní paraboly osazené LED

Zadní paraboly osazené LED

Já měl ulehčenu práci tím, že jsem osazoval model Tamiya Porsche 934 Turbo RSR v měřítku 1:12. Tento model je již v základu vybaven možností montáže dodatečného osvětlení. Pro jednotlivá světla jsou již připraveny otvory odpovídajících rozměrů. Pro hlavní přední a zadní světla jsou připraveny otvory o průměru 5 mm. Pro směrová světla zde jsou otvory o průměru 3 mm, tedy přesně pro LED, které osvětlovací sada obsahuje.

Světla svítí, blinkry blikají

Světla svítí, blinkry blikají

Jednotlivé kabely jsou označeny štítky s odpovídající barvou a také s průměrem LED. Není tedy žádný problém je roztřídit podle jejich použití. Bílá barva na přední světla, červená na zadní a dvě sady s oranžovými „ledkami“ vždy na příslušnou stranu auta jako blinkry. Aby kabely neplandaly a nezasahovaly do rotujících částí podvozku, jsou součástí sady i malé plastové držáky, na nichž je nalepena oboustranná lepicí páska. Jejich umístění do karoserie je tedy velmi jednoduché. V případě, že jsou kabely delší než potřebujeme, zkrátíme je vytvořením smyčky, kterou stáhneme plastovými pásky, kterých je v balení osm. Protože řídicí jednotku budeme většinou vlepovat na vnitřní stranu střechy, do tohoto místa směřujeme veškeré konce kabeláže.

Zadní kombinované svítilny

Zadní kombinované svítilny

Řídicí jednotka

Kompletní řídicí jednotka je uložena v plastové schránce o rozměrech 47 x 29 x 14 mm a osazena deseti konektory a čtyřmi přepínači. Dva konektory typu Futaba slouží pro propojení s přijímačem, osm konektorů je určeno na připojení kabeláže s LED. Dva z přepínačů rozšiřují možnosti zdířek číslo 7 a 8. Zbylé dva přepínače reverzují signály z přijímače. Řídicí jednotka může být napájena v rozmezí 4,8–5,5 V.

Při pohledu na schéma zapojení a na diagram řídicí jednotky si pro námi zamýšlený způsob osvětlení vybereme patřičnou zdířku a do ní připojíme odpovídající kabeláž. Já jsem zapojil kabeláž následovně – po zapnutí plný svit předních světel, zadní světla na 50 %, při brzdě zadní světla na 100 % a při zatáčení blikání příslušných směrových světel. Pro připojení kabeláže jsem použil zdířky číslo 7 (přední hlavní světla), číslo 6 (zadní kombinované svítilny) a zdířky číslo 3 a 4 pro příslušná směrová světla. Všechny konektory jsou přizpůsobeny tak, aby nedošlo k přepólování jednotlivých komponent.

Vše fungovalo již při prvním zapnutí, nic se nemusí dodatečně programovat. Vše je připraveno ve stylu instaluj-propoj-používej. Jednoduchost celého zařízení včetně instalace zde hraje prim. Zaujal vás tento výrobek? K jeho získání vede jednoduchá cesta – objednejte si dvouleté předplatné RC cars a výše popisovanou osvětlovací sadu dostanete jako dárek.

Recenze: Časopis RC cars
Vyrábí: Modelcraft
Dodává: Conrad Electronic ČR

Pro komfortnější prohlížení našeho eshopu používáme cookies. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním.

Conrad Electronic