REELY 1 : 24 EP ROCK CRAWLER 4WD

Test časopisu RC ELEKTRY

REELY 1 : 24 EP ROCK CRAWLER 4WD

Jsou tomu již téměř dva roky, co jsme v RC cars testovali model Losi Micro Rock Crawler 1:24. Tento malý crawler se nám velmi líbil, proto jsme s povděkem přijali nabídku od fi rmy Conrad Electronic ČR na otestování velmi podobného auta. Je jím REELY 1 : 24 EP Rock Crawler 4WD, tedy model stejné kategorie a měřítka. Proti prvně zmíněnému modelu tady však na první pohled rozdíly jsou. REELY EP Rock Crawler 1:24 je již v základu vybaven dvěma servy pro řízení obou náprav a pohon zajišťují čtyři články velikosti AAA.

Co najdeme v balení?

Model je dodáván v barevně potištěné kartonové krabici s průhledem. V této krabici se ukrývají další dvě menší – v první je uložen kompletně smontovaný a osazený model, ve druhé pak vysílač 2,4 GHz a originální návod k použití. Český návod lze stáhnout z internetových stránek fi rmy Conrad Electronic ČR, což jsem také ihned udělal. Návod v češtině je poměrně rozsáhlý a obsahuje všechny důležité informace k provozu modelu. Bohužel není součástí ani jednoho z návodů výkres jednotlivých sestav podvozku, který usnadňuje práci například při výměně poškozených dílů.

REELY 1 : 24 EP ROCK CRAWLER 4WD REELY 1 : 24 EP ROCK CRAWLER 4WD

Konstrukce

Hlavním materiálem podvozku je černý plast plněný skelnými vlákny. Šasi je tvořeno dvěma bočnicemi ze zhruba milimetrového plechu. V horní části jsou bočnice propojeny čtyřmi kovovými osami. Krajní osy bočnice přesahují a slouží jako horní držáky tlumičů, do vnitřních os jsou pak navlečeny plastové výztuhy ve tvaru U a k nim je přišroubováno kovové plato, na němž je přilepen oboustrannou páskou tříkanálový přijímač integrovaný s regulátorem a před ním je zapuštěný vypínač. Uprostřed jsou do kovových bočnic vložena plastová pouzdra na pohonné články (z každé strany na dva). Z horní strany pouzder vyčnívají do boků celkem čtyři plastové sloupky držící karoserii, v nichž je několik otvorů pro drátěné sponky. Mezi bateriovými pouzdry je umístěna zakrytovaná převodovka, k níž je zpředu přimontován malý pohonný elektromotor. Z dolní části převodovky vystupují plastové teleskopické kardany, které přenášejí hnací sílu na obě nápravy. Zdola jsou bočnice uzavřeny malým plastovým platem.

Pevné nápravy jsou uchyceny 4linkem, kovové tyče jsou ukotveny na kulových čepech. Nad středy náprav jsou uchycena plastová plata, k nimž jsou přišroubována mikroserva řízení s plastovými převody, samostatně pro přední a zadní nápravu. Serva jsou osazena pákami se servosaverem, k pákám jsou připojeny „spojovačky“ řízení přes kulové čepy.

Podvozek je osazen čtyřmi třecími tlumiči, které jsou též uchyceny v kulových čepech, nahoře ke koncům kovových os, dole k nápravám. Hnací síla na kola je přenášena z motoru a převodovky kardany, které ústí v domcích na nápravách. Odtud je síla rozváděna přes planetové převody a poloosy na jednotlivá kola. Ta jsou osazena plastovými disky beadlock, které mají stříbrnou barvu, na nich jsou pak uchyceny pneumatiky. Podvozek je zakrt lexanovou karoserií, která je již od výrobce nabarvena – u testovaného modelu kombinací červené, černé, žluté a stříbrné barvy, což působí velmi efektně.

REELY 1 : 24 EP ROCK CRAWLER 4WD REELY 1 : 24 EP ROCK CRAWLER 4WD

RC souprava

Crawler je řízen tříkanálovým volantovým vysílačem REELY 3TD pracujícím na frekvenci 2,4 GHz. Musím říct, že mě velmi mile překvapil. Na vysílači je umístěn malý LCD displej, na němž jsou jednotlivé funkce zobrazovány. Stiskem tlačítka na rukojeti se přepínají provozní režimy – řízená pouze přední náprava, obě nápravy souhlasně, obě nápravy proti sobě a pouze zadní náprava. Na displeji je zobrazen půdorys auta a podle zvoleného režimu se na něm pohybují nápravy. Kromě digitálních trimů a reverzů disponuje vysílač také funkcemi EPA a D/R či zobrazuje napětí napájecích zdrojů. Tříkanálový přijímač integrovaný s regulátorem má podlouhlý tvar, jde pouze o desku s plošným spojem, která je ukryta v čiré smršťovací hadičce. Z jedné strany se připojují konektory serv řízení, z opačné jsou pak vyvedeny kabely od zdrojů a vypínače a k motoru.

Ježdění

Příprava k jízdě spočívá pouze ve vložení čtyř AAA článků do bateriových pouzder a jejich zakrytí plechovými kryty. Pak již stačí zapnout vysílač a vypínač na modelu a můžeme vyrazit. Crawler je určen především pro ježdění v místnosti. Já jsem ho za relativně příjemného počasí vytáhl ven a zkoušel, co vše vydrží. Ač se s ním samozřejmě jezdit venku dá, přece jen vyžaduje kvůli svojí velikosti poněkud mírnější terén, ale dobře jsem si zajezdil na haldě kamenů a na vyskládaném dřevu. V průběhu ježdění jsem na spodní plato a na serva nalepil kovová závaží, která o něco zmírnila tendence modelu k převracení. Více jsem si s crawlerem užil doma, kde jsem postavil překážky z knih a dalších věcí a ty pak opakovaně projížděl.

Dosah RC soupravy je vzhledem k velikosti modelu dostatečný, model reagoval na signál i na vzdálenost, kdy už byl stěží vidět. Dovozce na internetu uvádí, že crawler dosahuje rychlosti zhruba 5 km/h, s čímž lze souhlasit. K napájení jsem použil NiMH akumulátory o kapacitě 800 mAh, s nimiž model vydržel jezdit okolo čtyřiceti minut. Při použití alkalických článků překročila jízdní doba jednu hodinu.

Crawler REELY 1 : 24 zajisté uspokojí jak menší automodeláře, tak i ty starší a pokročilejší, kteří si s ním mohou třeba za nepříznivého počasí zajezdit doma. Ke kladům auta bych kromě obou řízených náprav přidal i jeho napájení AAA články, což je velmi praktické.

REELY 1 : 24 EP ROCK CRAWLER 4WD REELY 1 : 24 EP ROCK CRAWLER 4WD
Pro komfortnější prohlížení našeho eshopu používáme cookies. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním.

Conrad Electronic