1:10 EP ROCK CRAWLER 4WD RTR

Užijte si perfektní techniku crawleru. EP Rock Crawler 4 WD 1:10, RtR

Velmi zajímavý model auta nabídla naší redakci na test firma Conrad Electronic ČR, české zastoupení německé firmy Conrad, která se v posledních několika letech zaměřila nejen na výrazné rozšíření svého sortimentu, ale i na výběr zajímavostí a na trhu ne zcela běžných výrobků. V modelářské oblasti se to firmě daří nabídkou řady nejrůznějších sad, a to nejen pro začátečníky. Mnoho modelů dodávaných firmou Conrad nese značku REELY. Patří k nim i Crawler Rock v měřítku 1 : 10, model pro nejnáročnější terén, který disponuje vysokou průchodivostí.

Obsah balení

Crawler je dodáván v běžné krabici z lakovaného kartonu s vyobrazením modelu a jeho detailů. V krabici je auto zajištěno proti pohybu stahovacími pásky ke kartonovému přířezu, ten současně tvoří přepážku, za níž je upevněn volantový vysílač. V modelu byla ve schránce založena šestičlánková pohonná NiMH baterie. Součástí balení byl originální čtyřjazyčný návod. Český překlad jsem nedostal, nebyl ani ke stažení na internetových stránkách firmy Conrad. Vzhledem k tomu, že firma Conrad má u prodávaných výrobků české návody běžně a model Rock Crawler je relativní novinkou, jistě se na něm pracuje. Já jsem si do jisté míry pomohl stažením českého návodu k modelu Rock Crawler 1:8 od stejné firmy, který je prakticky shodný, jen větší, robustnější a využívá stejnou RC soupravu.

Užijte si perfektní techniku crawleru. EP Rock Crawler 4 WD 1:10, RtR

Konstrukce modelu

Základem modelu jsou dvě bočnice vylisované z plechu z lehké slitiny. Ty jsou vzájemně sešroubovány čtyřmi rozpěrnými sloupky a nahoře a dole plochými deskami odlitými z lehké slitiny. Tento celek tvoří současně schránku pro pohonnou baterii. Šasi má podle výrobce označení CR-200. Horní deska tohoto celku tvoří základnu pro přijímač a regulátor. Na plechových bočnicích jsou přišroubovány kulové čepy, na nich jsou přes kulové klouby přišroubovaná ramena z kovové tyčoviny, na kterých drží přes další kulové čepy obě nápravy. Spodní ramena z šestihranné tyčoviny jsou uspořádána do lichoběžníku, horní z kulatiny do trojúhelníku. Přední i zadní náprava jsou shodné. Nápravy jsou pevné bez diferenciálů a každá z nich je poháněna komutátorovým motorem řady 380, ty pohánějí nápravy přes vícestupňová stálé převodovky. Hřídele jsou uloženy ve valivých ložiskách.

Přední i zadní náprava jsou nezávisle na sobě řiditelné servy standardní velikosti. Přenos síly ze serv na nápravy je přes duralová táhla o průměru 5 mm. Serva nejsou opatřena servosavery. Systém náprav na dlouhých ramenech má vysokou volnost a nápravy umožňují vzájemné překrouceni až o 90°. Ramena náprav jsou odpružena vinutými pružinami s olejovými tlumiči s dlouhým zdvihem. Spodní uchycení pružin na šestihranných ramenech je po povolení šroubů posuvné a umožňuje optimální seřízení světlé výšky modelu.

Užijte si perfektní techniku crawleru. EP Rock Crawler 4 WD 1:10, RtR

Na plastových discích jsou osazeny pneumatiky o průměru 125 mm. Vzorek pneumatik, který je i na jejich bocích, bych označil jako „středně traktorový“. Pneumatiky nejsou k diskům přilepené, ale přišroubované přes hliníková mezikruží inbusovými šrouby M2. Nabarvená lexanová karoserie podobná autu Hummvee se k šasi připevňuje běžně na čtyři čepy, které jsou z boku, a zajišťuje se sponami. Šestičlánková NiMH baterie Voltcraft 2 000 mAh v provedení 2 x 3, tedy nestandardní šestičlánkek, je ve schránce zajištěna drátěnou pojistkou. Regulátor REELY LS 4350 se dvěma výstupy má na chladiči malý ventilátor. Regulátor má aktivovanou brzdu. Kabely od regulátoru k motorům v nápravách jsou k ramenům uchyceny stahovacími páskami.

RC souprava

Na rozdíl od jiných podobných sad, kde je dodaná RC souprava často jen doplňkem pro prvotní zprovoznění modelu, zde je to jinak. Na první pohled sice tříkanálový volantový vysílač RC soupravy REELY FM 40 MHz 3TD vypadá podle jednoduchého tvaru a obyčejného zpracování levně, ale po bližším seznámení jsem se nestačil divit. Na vysílači je relativně malý LCD displej. Pomocí tlačítka na rukojeti se programově přepínají jednotlivé jízdní režimy a jsou také graficky znázorňovány: řízení jen přední nápravy, současné přední i zadní, a to buď se stejným nebo reverzním smyslem zatáčení, nebo řízení jen zadní nápravy. Zajímavé. Překvapilo mě, že RC souprava pro kanál 1 i 2 nabízí běžné funkce počítačových souprav jako REV, D/R, EPA či digitální trimy. Vše se dá uložit do pamětí pro celkem deset modelů. Na displeji se při aktivaci zobrazují v procentech hodnoty trimů a mixu natáčení zadní nápravy. Během provozu je kromě grafického znázornění zvoleného způsobu ovládání náprav na displeji vysílače napětí baterie a číslo aktuální paměti modelu. Přijímač je čtyřkanálový. Ke krystalům vysílače i přijímače je dobrý přístup pro případnou výměnu.

Užijte si perfektní techniku crawleru. EP Rock Crawler 4 WD 1:10, RtR

Příprava k jízdě

Příprava spočívá v nasunutí antény do brčka, které se vsadí do otvoru v šasi. Dále vložíme baterie do vysílače a spojíme konektory pohonné baterie a regulátoru. Nakonec zapneme vypínač na vysílači a můžeme vyjet.

Jízdní vlastnosti

První jízdy jsem vyzkoušel na naší členité zahradě, manželčina skalka byla pro Rock Crawler přímo ideální. Za ideální to bohužel nepovažovala moje manželka, skalku budu muset na jaře znovu osadit. Průchodnost i značně náročným terénem je fantastická. Napomáhá tomu řiditelná zadní náprava, vysoký zdvih ramen, dostatečně hrubý vzorek pneumatik, možnost značného vzájemného překroucení obou náprav i nápravy bez diferenciálů. Postupem doby jsem zkoušel další a další překážky, které byly pro jiné mé modely neprůchodné. Rock Crawler je zvládal. Model se mi sice několikrát podařilo při extrémním náklonu převrátit, ale díky nízko uložené baterii je jeho stabilita jinak výborná. Protože jsem s ním jezdil na velmi prudkých šikminách, došlo i na kutálení, a právě díky nízko položenému těžišti zastavil většinou zase na kolech. Dobře je navržená i karoserie. Při předozadním převrácení se přes ní model jako přes kolébku zhoupl a postavil se na kola.

Další etapu testování Rock Crawleru jsem uskutečnil při víkendovém pobytu na chalupě v Jeseníkách. Zdejší hromadnice, tedy hromady kamení na okrajích původních políček, které generace zemědělců léta vybíraly z polí a ukládaly bokem, byly pro Rock Crawler to pravé. Má to ostatně v názvu. V tomto terénu se mi nejvíceosvědčilo řízení zadní nápravy současně s přední. Hromadnice byly již trochu zasypány listím a při jejich projíždění jsem si vzpomněl na jeden z výrazů překladu slova crawler – pomalu lezoucí hmyz. Opravdu to vypadalo, že v listí leze velký brouk i kvůli šedé barvě karoserie. Přirovnání k velkému broukovi mě napadlo ještě jednou. Synovi se několikrát podařilo převrácený model prudkým otáčením volantu při navoleném souběžném ovládání náprav přetočit zpět na kola. Zase to připomnělo brouka, který leží na krovkách a snaží se převrátit na nohy. Že to model umí, není náhoda, umožňuje to velké překroucení náprav a zejména vzorek na bocích pneumatik, které jsou schopné s modelem ležícím na boku pohybovat.

Užijte si perfektní techniku crawleru. EP Rock Crawler 4 WD 1:10, RtR

Při ježdění po louce mi trochu vadila aktivovaná brzda u regulátoru, kdy po povolení plynu na ovladači model ihned zastaví, naopak v jízdě mezi kameny to bylo potřeba. Při zastavení na nějaké hraně a přepínání režimu náprav model mezi tím nikam nesjede. Celkem komické je jeho chování v prudkých zatáčkách na rovném terénu. Zvedne jedno z předních kol a prudkou zatáčku zatočí na třech kolech bez převrácení. Jediné, co jsme v podzimní přírodě moc nezvládali, byla jízda vysokou suchou trávou, ta se namotávala do kol a na nápravy a nezbylo, než zvolit jiný terén.

Zhodnocení

Hlavní výhodou modelu REELY Rock Crawler jsou především obě řiditelné nápravy. Nevyniká rychlostí, ale jeho průchodnost terénem je vynikající, stejně jako stabilita proti převrácení. Projeli jsme s ním se synem prakticky všude v terénu, nakonec zvládl i nízké kamenné schody před chalupou nahoru a normální schody směrem dolů taktéž nebyly problémem. Odolnost proti poškození je také velmi dobrá. Během ježdění nám nikde nic neprasklo, ani se neulomilo (kromě anténního brčka). Jen je dobré po každé jízdě zkontrolovat dotažení šroubů na kulových čepech. Jeden jsme po vyšroubování ztratili. Model si zajisté získá řadu příznivců, a to nejen kvůli ceně sady, které je 4 380 Kč. Tato cena je s ohledem na opravdu výborné jízdní vlastnosti v náročném terénu a poměrně komfortní RC soupravu, při porovnání s jinými modely této kategorie, velmi zajímavá.

Autor
Ing. Jindřich Felkel

Pro komfortnější prohlížení našeho eshopu používáme cookies. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním.

Conrad Electronic